Goździk brodaty(Dianthus barbatus)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Z zeszłorocznego siewu. Chyba z Legutko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
piotr45
50p
50p
Posty: 60
Od: 23 kwie 2017, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Iławski

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Witam wszystkich uprawiających gożdzika brodatego.
Mam pytanie a jednocześnie prośbę o pomoc. Gożdzik udał mi się bardzo dobrze w tym roku zaznaczam,
że pierwszy raz zebrałem kwiaty, zebrałem siew i co teraz dalej robić ?

Obrazek

Trochę drobnych kwiatków jeszcze jest, ale większość jest sucha. Czy to co suche ściąć, nowe kwiaty na przyszły rok z czego wypuszczą
z łodyg czy z korzenia, jeśli są suche łodygi to też wyciąć?
Jak mocno trzeba podlewać, czy dać jakiegoś nawozu na wzrost i wzmocnienie ?
Będę wdzięczny za wszelkie rady, ponieważ nie wiem co mam robić a nie chciał bym aby mi się kwiatki zmarnowały.
Pozdrawiam Piotr.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

piorze 45
wszystko, co zostało po tegorocznych goździkach musisz wyrzucić, wyrwać / wykopać. Następnie zasiej nowe. Jak już dość urosną, można je przepikować. Kwitnąć będą w następnym roku.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Ja zostawiam goździki brodate na następny rok a czasami i dłużej. Kwitną również bardzo ładnie.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Ale czy je jakoś przycinasz? Bo liście nie wyglądają zbyt atakcyjnie, miałam już wyrwać, ale może się wstrzymać.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Ja goździka brodatego nie wyrywam, jak zawiąże nasionka, rozsypuję obok i lekko zruszam ziemię motyczką, na przyszły rok są nowe roślinki.
Omija mnie wysiew, pikowanie itd, no i na pewno "przypadkiem" nie oplewię. ;:224

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Wycinam tylko zeschnięte części. Goździki brodate wypuszczają po kwitnieniu nowe pędy.
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Maciek13 ja w zeszłym roku zaryzykowałam i wsadziłam mojego do gruntu (a wygląda on podobnie do Twojego - wydaje mi się, że liście ma takie same) przeżył zimę okryty małą gałązką sosnową (cieszę się bardzo tym bardziej, że ukorzeniałam go z gałązek pobranych w styczniu 2017 r. w Hiszpanii). Ukorzenił się przez zimę i wiosnę 2017r. a w maju poszedł do gruntu i tak już jest u mnie kolejne lato (mam nadzieję, że zostanie ich jeszcze kilka).
A oto on

Obrazek

Żeby było śmieszniej - to pytałam kiedyś w ogrodniczym, bo bardzo mi się one podobały, ale nie kupiłam, bo powiedziano mi, że one są jednoroczne. Jak pokazało moje doświadczenie - niekoniecznie.

Rzepka ja również dziękuję za podpowiedź odnośnie goździka brodatego - jak to dobrze, że po przekwitnięciu otrzepałam nasiona i zeschnięte łodygi tylko skróciłam (siałam go w zeszłym roku i w tym pierwszy raz kwitł w moim ogródku - fajnie, że nie trzeba będzie przynajmniej jego już siać i pikować a naprawdę to bardzo ładna roślinka).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Pomimo wieloletniej przygody z ogrodnictwem wstyd się przyznać, ale nigdy nie uprawiałam goździków brodatych.W tym roku kupiłam sadzonki białych i łososiowych.Rozsiałam nasiona i po kilku dniach po deszczu dziś zauważyłam mnóstwo siewek ;:oj Miały być, ale trochę jestem przerażona, że będzie zachwaszczało rabaty.Czy to aż tak się panoszy? Czy powtarzają kolor, czy wyjdą jakieś pstrokate?
Rosie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 4 kwie 2017, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Czy goździki brodate (kamienne) można rozmnażać tak jak bratki? Tzn teraz wysiać, jak podrosną popikować a na miejsce stałe wysadzić wiosną?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Selli, z moich obserwacji wynika, że raczej łatwo krzyżują się i najpewniej otrzymasz jakieś pomieszane kolory.

Rosie, dokładnie tak je się rozmnaża. Wysiew na początku lata na rozsadnik.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

:wit Trafiłam ostatnio na nasionka goździków brodatych i nie mogłam sie oprzeć, gdy tylko o nich pomyśle czuję juz ten ich zapach. Niestety uświadomiłam sobie, że nie wiem jak to się stało, ale nie mam ich w moim ogrodzie... Wiec mam pytanie czy mogę wysiać je teraz? Nie chciałbym czekać do następnego roku. Jeżeli mogę to myślicie lepiej wysiać do gruntu, czy do pojemników?
Pozdrawiam :lol:
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Goździk brodaty i ogrodowy

Post »

Siej do gruntu i tak zakwitną dopiero w przyszłym roku bo taki ich urok do jesieni wytworzą rozetki liści
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”