Azalia w doniczce - wymagania,porady

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Dziewczyno spokojnie w moim ogrodzie są miliardy różnych jak określasz patogenów w metrze sześciennym powietrza masz 600 zarodników różnych grzybów.
Rośliny na tej planecie nauczyły się aby przeżyć, kiedy zapewnisz im znośne warunki do życia to radzą sobie same. Tu potrzeba działać ale jak najmniej chemii. Sięgać po środki biologiczne.
Mój znajomy którego nazywam "chemik" lata po ogrodzie i codziennie coś pryska. Podobno sprzedali mu rododendrony strasznie chorobliwe i rzeczywiście wyglądają jak Warszawa po wojnie. Były już pryskane na wszystko i leczone zgodnie z wiedzą " chłop żywemu nie przepuści". Kiedy przyjeżdża do mnie wnikliwie ogląda moje rośliny i zaleca czym popryskać bo dojrzał jedno pogryzione listko ;:306 doradza odpowiednią profilaktykę bo ...........................
Traktuję go jak nawiedzonego i nie korzystam z cennych rad. Przy następnej wizycie pyta czy się zastosowałem a ja "oczy......wiście".
Zrozum że nie ma środków chemicznych które nie powodują skutków ubocznych.
Nie wyobrażam sobie jak można opryskać 5000 metrów bo dostrzegłem 1 chrabąszcza. Nie przerabiaj swojego skrawka przyrody w laboratorium chemiczne.
Mikroorganizmy w ziemi były i będą i większość nam pomaga. Tych przecinków pewnie mam znacznie więcej niż Ty no cóż są denerwujące ale to nie powód aby jakimś "killerem" pryskać bo zabiję je i jeszcze więcej tych pożytecznych a i tak za parę dni z sąsiednich ogrodów nadleci tyle samo.
Natura nie znosi pustki - poczytaj o tym jak Chińczycy tępili wróble.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Marta999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 wrz 2017, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Rozumiem. Ja przeczytałam że to wszystko powinno się wybijać bo może zagrażać roślinom (i jak to powiem komentarz od koleżanki ,,o Boże zrób coś z tym'' ;:202 ) a że dopiero się uczę to sprawdzam wszystkie alternatywne metody :uszy . I nie powiem trochę mnie to przeraziło a tym bardziej że już mam na niektórych roślinach w domu jedne szkodniki (skoczogonki) i dopiero myślę co z nimi zrobić... Dobrze zostawię przecinki w spokoju ;:168
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Mam swoje zasady i nimi się kieruje

1) Zapewnić roślinom dobre warunki czyli to co potrzebują i nic więcej bo to "lepiej" jest wrogiem dobrego.
2) Nie czytam poezji internetowych trolli którzy w trosce o doskonałość piszą totalne bzdury.
3) Nie ufam reklamom i w nowe rewelacyjne środki.
4) Jak coś robię to nie improwizuję albo dobrze albo czytam książki czy szperam w sieci jak to robią profesjonaliści.
5) Nie oszczędzam na ogrodzie bo to mój mały świat ale też nie szaleję, ekonomicznie ale dobrze.
6) Nie wszystko co żyje w ogrodzie to mój wróg - wróg musi mnie zdenerwować.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Marta999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 wrz 2017, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Witam ponownie :wit . Azalia została już przesadzona. Trwało to tak długo ponieważ faktycznie torf był bardzo przesuszony i moczyłam go w misce przez tydzień :) . Z tym że tak dokładnie to jest to roślina od mojej mamy i nie pozwoliła na przesadzenie jej do innej (większej) doniczki :/ . Koniecznie chciała zachować swoja ceramiczną i po długiej rozmowie doszła do wniosku że za rok kupi większą i wtedy będę mogła azalię przesadzić ponownie (jeżeli będzie taka potrzeba). Więc roślina jest w tej samej doniczce (oczywiście dokładnie umytej) i zobaczymy co dalej będzie .

Stosowałam się do wszystkich zaleceń co do przesadzania :D :
- namoczony torf (kwaśny)
- zmieszałam go z piaskiem (proporcja 2:1)
- usunęłam mech z powierzchni ziemi
- opłukałam korzenie pod bieżącą wodą (ziemia była tak twarda i zbita że chyba za dużo jej opłukałam, żeby dostać się do korzeni no ale cóż zobaczymy co będzie dalej)
- nieżywe patyki ostrożnie wyciągnęłam (i tak to korzeni nie miało)
- na dno doniczki dałam mały kawałek materiału i odrobinę wymieszanego podłoża
- wsadziłam roślinę i wlałam te tak zwane ,, błotko'' wokół niej i na górze delikatnie przyklepałam
- Tylko kompletnie zapomniałam o nacięciu korzeni, ta jedna rzecz wyleciała mi z głowy ;:131
Mam nadzieje że będzie dobrze i azalia odżyje :) i że za bardzo jej nie uszkodziłam :?
Teraz tylko zostaje dolistne nawożenie i podlanie podłoża po przeschnięciu

1.Torf z piaskiem , 2.Wymieszane składniki podłoża , 3.Doniczka z materiałem na dnie , 4.Doniczka z odrobiną podłoża przed włożeniem rośliny :
Obrazek

Umyta bryła korzeniowa pod bierzacą wodą :
Obrazek

Azalia po przesadzeniu (już bez mchu):
Obrazek


Dziękuję za wszystkie rady i pomoc :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Zawsze jestem cynikiem dlatego zapytam czy ta praca warta była 5 zł. Teraz po sezonie azalie japońskie są w takiej cenie. Jednak trochę się nauczyłaś chociaż wykonałaś pracę tylko w połowie (zmiana doniczki nacięcia korzeni). Może kupisz drugą azalię i udoskonalisz umiejętności. Wtedy mama stwierdzi że "masz rękę" i pozwoli Ci działać.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Marta999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 wrz 2017, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Tak praca dla mnie była warta czasu ponieważ już czegoś się nauczyłam, co do przesadzania to faktycznie chodziło o tą doniczkę a nie umiejętności :) Była do niej przywiązana :D . Jak to pisałam człowiek całe życie się uczy ja na jednych roślinach znam się bardziej a na innych mniej, więc każda wiedza jest potrzebna by się szkolić. :wink: . Jeżeli jest szansa na odratowanie rośliny to zawsze warto działać. A azalie na pewno jeszcze kupię :)
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Czy wasze azalie doniczkowe też zaczynają kwitnąć ? ;:3 ;:138 w ten upał podlewam je codziennie, na ogródku, a dziś mnie zaskoczyła, oby dwie mają pąki kwiatowe ;:130 aby wybryk natury im nie zaszkodził :?
Obrazek

Obrazek
kero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 lut 2017, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Malutka kwitnąca mam ją już trzeci rok ;:190 Kwitła latem i jesienią i teraz zaczęła od nowa ;:190
Obrazek
W tym roku dostała różowe przebarwienia
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Kero - super. :)

Moje 6-letnie azalki też się wzięły do kwitnięcia. Jeszcze nie w pełni, ale już wyglądają pięknie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Harey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 kwie 2019, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia - problemy w uprawie

Post »

Mam problem z azalią doniczkową. Przez dwa lata pięknie kwitła i nic jej nie dolegało. W trzecim roku liście zaczęły się przerzedzać i tracić kolor. W kwiaciarni polecono mi zmianę nawozu na biouhumus dla różaneczników. W tym roku nie zakwitła wcale i wygląda tragicznie.Jej stanowisko jest na parapecie lub na komodzie przy oknie w zależności od nasłonecznienia.Przez zimę kaloryfer jest zakręcony.Podlewam ją przegotowaną, odstałą wodą. Nawożę przez cały rok raz na 3 tygodnie. Proszę o poradę czy da się ją uratować.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Azalia - problemy w uprawie

Post »

Tak to jest już z tymi azaliami. Jednak one jak dla mnie mają jakieś niesamowite braki.
Albo korzenie miały za mokro i zaczęły zagniwać w efekcie nastąpiło zakłócenie w pobieraniu składników?
Albo są ogólnie zagłodzone?
Trudno teraz coś z nimi zrobić.
Trzeba korzenie obejrzeć jak wyglądają.
Ja posadziłabym do całkowicie nowego podłoża, czyli do czystego kwaśnego torfu.
Dałabym sobie spokój z tymi biohumusami, tylko jakiś normalny nawóz do kwasolubnych kupiła
i najlepiej byłoby nawozić dolistnie.

No ważne, żeby te korzenie sprawdzić. Bo one wbrew pozorom nie mogą mieć tak nieustannie mokro.
Troszkę to podłoże musi przeschnąć z wierzchu i dopiero wtedy podlewać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Azalia - problemy w uprawie

Post »

Akurat stanowisko na komodzie z dala od okna nie jest najlepszym rozwiązaniem.
W jakim rośnie podłożu? Azalie wymagają kwaśnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Harey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 kwie 2019, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia - problemy w uprawie

Post »

W kwestii podłoża, to nie była jeszcze przesadzana, więc jest w podłożu ze sklepu ? Kwiaciarni ? Komoda stoi zaraz obok okna, gdzie nie pada bezpośrednio ostre poranne słońce. Bałam się, że może popalić kwiat. Jak już wyjmę kwiat z doniczki, żeby zobaczyć korzenie, to na co mam zwrócić uwagę? Co to znaczy nawożenie dolistne? Spryskiwanie? I przede wszystkim jak ją przesadzić, gdy już pozyskam torf drogą kupna, by jej nie zabić ?
Dodam, że azalia jest prezentem, nigdy wcześniej nie miałam w domu kwiatów, więc jest głąbem "ogrodniczym" i proszę o tłumaczenie jak pięciolatkowi i bardzo dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”