Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Przepraszam, chyba niewystarczająco jasno się wyraziłam. Czytałam,że krótkie sadzonki lepiej się ukorzeniają. Moja była długa prawie metrowa. I dlatego się zastanawiam czy to mogło przeszkodzić. Sadzonkę pierw wsadziłam w ziemię, ale zaczęła gnić. Więc ją oczyściłam i ponownie spróbowałam w wodzie. Nie stosowałam żadnego ukorzeniacza. Na początku na dole łodygi pokazały się małe wypustki, ale bardziej wyglądają na zaczątki korzeni pkwietrznych niż normalnych. W każdym bądź razie nie zmieniły się przez ostatnie miesiące
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

No to zdecydowanie za długa sadzonka. Skróć, zamocz w ukorzeniaczu do zdrewniałych albo pół, jeśli góra nie będzie zdrewniała i do ziemi. Tylko nie samej a mieszanki ziemi i agroperlitu albo żwirku. Zapewnij ciepłe jasne stanowisko o podwyższonej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Tak zrobię, może coś jeszcze z tego będzie. Skrócić do 5 liści? Czy do niezdrewniałej części?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Skróć do trzech.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Cześć i czołem wszystkim! To już prawie 6 tygodni od czasu cięcia. Na chwilę obecną mam 3 sadzonki, dwie nowe jedną starą. Niestety po początkowej ekscytacji( już po paru dniach było widać, że coś sie dzieje). Nastąpił okres stagnacji. Na dolnych częściach lodyg zamoczonych w wodzie pojawiły się małe wypustki. Miałam nadzieję, że to zalążki korzonków, ale chyba się myliłam. Teraz myślę, że to raczej korzenie powietrzne. W każdym bądź razie od miesiąca nic się nie dzieje.W akcie desperacji jedną sadzonkę włożyłam w ziemię. I tu moje pytanie czy to jeszcze ruszy? Wiem, że to organizm żywy i nie da się przewidzieć, ale nie powiem już trochę tracę dp tej rośliny cierpliwość. Wdzięczna byłabym za poradę czy warto jeszcze poczekać czy już raczej nic z tego nie będzie.


---27 paź 2018, o 13:59 ---


Hej! Cierpliwość się opłaciła, jedna z sadzonek wypuściła korzenie. Na chwilę obecną mają ok 1,5 cm długości. Pytanie brzmi kiedy mogę ją wsadzić do ziemi. Na chwilę obecną wszystkie siedzą w wodzie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Poczekaj, aż będą miały kilka cm długości, wtedy do niedużej doniczki - 12 cm powinno być na razie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Nie ma osobnego tematu o fikusie umbellata, a chciałam zapytać czy ktoś stosował metodę z wacikami :wink: dla rozkrzewienia takiego fikusa. Mój ma ponad metr wysokości, na czubku liście i tylko jedną odnóżkę przy samej ziemi. Chciałabym, aby miał więcej gałązek.
Zastanawiam się także, czy z tej dolnej gałązki zrobić sadzonkę: obciąć i ukorzenić w wodzie albo zrobić odkład powietrzny.
Proszę o rady :D
Zdjęcie wkleję, jak tylko będę mogła pstryknąć.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
HexHex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 sie 2019, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam,
jakiś czas temu pod moje skrzydła trafił zabiedzony Fikus sprężysty. Dolne liście oberwałam, ponieważ miały czarne plamy, pozostałe były pożółkłe i same opadły..
W marcu przesadziłam go do ziemi wymieszanej z perlitem i żwirkiem, na spodzie doniczki wsypałam warstwę keramzytu.
Jak widać na kolejnych zdjęciach roślina ma się dobrze, z oczek nas liściami zaczynają wyrastać nowe pędy. Mimo tego wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie odmłodzenie go.
Jak myślicie, w którym miejscu najlepiej go obciąć?

https://imagizer.imageshack.com/img924/6724/Xy5MDf.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/1943/FFRD1k.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/2024/Q3IVwZ.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Osobiście zostawił bym ten pień i formował górę korony odcinając oba wierzchołki zostawiając po jakieś 2 - 3 liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
HexHex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 sie 2019, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Podoba mi się ten pomysł.
Te 2-3 liście zostawić poniżej linii cięcia, jak na zdjęciu?
https://imagizer.imageshack.com/img921/4840/8EYqGZ.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Tak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

To mój fikus z biedronki - ficus elastica 'Tineke', kupiony chyba pod koniec ubiegłego roku, albo na początku tego. Miał jeden pęd, a chcę doprowadzić do rozgałęzienia na osiem pędów. To będzie ostatnie cięcie.
Tnę zieloną 'łodygę/ogonek' niewykształconego liścia po ukazaniu się na pędzie trzeciego liścia, widać to dokładnie na 4 zdjęciu.W ten sposób od razu budzą się dwa pąki przy dwóch najwyżej rosnących liściach - dokładnie widać to na 5 zdjęciu.

Nie pokazałam momentu obcinania, bo jeszcze za wcześnie, jak pokaże się trzeci liść na każdym pędzie to pokażę jak i jak wysoko ciąć. Można się pobawić, akurat ten fikus, bardzo ładny i bezproblemowy w uprawie, często jest w marketach za niewielkie pieniądze.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

O widzisz yanina_19 super fotki i instruktaż, dzięki!
A czy spotkałaś się z tzw. metodą 'wacikową' rozkrzewiania fikusa i czy ona wg Ciebie działa?
Bo ja próbowałam, ale bezskutecznie, może za krótko trzymałam waciki.
Chciałam spróbować takiej właśnie metody, bo nie chciałam ciąć rośliny.
No ale nie wyszło. :D

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”