Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

No właśnie bardzo dziwne kształty. W niedzielę był grad ale obite liście wyglądają inaczej. No nic dziś oprysk topsinem.
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

jerry pisze:
3emfipa pisze:Jak na moje oko to alternarioza a nie zaraza ziemniaka .
Niestety mylisz się ... ewidentnie zaraza ... Mildex na już.
Mam takie same zmiany na roślinach. W moim regionie zaraza łapała zawsze pod koniec sierpnia najwcześniej.
Ja na ten moment opryskałam drożdżami, jak to nie wyhamuje dziadostwa to w ruch pójdzie chemia.

Offtopując to jest paradoks, że w tamtym roku przy takiej pogodzie jaka była, pomidory, przynajmniej u mnie nie chorowały praktycznie, a ten rok taki piękny niby i już zaraza :evil:
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Kalo chyba że sugerujesz mi jakieś robactwo? :shock:
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Nic nie sugeruję. Po prostu wyrażam swoje zdziwienie a Topsin to dobry wybór. Jest stosowany przez sadowników właśnie po gradobiciach.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Na liściach pomidorów w tunelu zauważyłem dziś takie plamy. Co to za choroba? Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Całe krzaki wyglądają tak:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

3emfipa nie wiem skąd przyszła Ci do głowy alternarioza. To ZZ w książkowej postaci, kolor, kształt tekstura zmian, wszystko wskazuje na ZZ. To że zmiany są już w wiązkach przewodzących liści jest bardzo niebezpieczne i dlatego wskazany jest pośpiech.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Erazm pisze: Na liściach pomidorów w tunelu zauważyłem dziś takie plamy. Co to za choroba? Bardzo proszę o pomoc.
Ja bym stawiał na jajkąś lekką nerwicę albo b. początkowe stadium psychozy zarazowo-ziemniaczanej. Mogę się też mylić :D .

Meliska przed wizytą w tunelu ;:108 .
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Dzięki za szybkie odpowiedzi i oczywiście za podpowiedzi medyczne - może się uda pomidory uratować.
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

whitedame pisze:3emfipa nie wiem skąd przyszła Ci do głowy alternarioza. To ZZ w książkowej postaci, kolor, kształt tekstura zmian, wszystko wskazuje na ZZ. To że zmiany są już w wiązkach przewodzących liści jest bardzo niebezpieczne i dlatego wskazany jest pośpiech.
Fakt, teraz już widzę, że ZZ.
Jako że u mnie to samo dziadostwo panuje, dziś zrobiłam oprysk czymś o nazwie Cabrio - tylko takie było w markecie budowlanym. Mam nadzieję, że wyhamuje w porę postęp zarazy, bo jestem załamana. ;:223
agnieszka0201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lip 2018, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Witam,
to mój pierwszy rok własnych pomidorów i zauważyłam, że liście dziwnie się skręcają...
Są w tunelu, drzwi od tunelu są z agrowłokniny, codziennie jest wietrzony, nawadnianie jest kropelkowe.. miały ciężkie dzieciństwo, bo wsadzałam je w połowie z własnej rozsady i wyglądały bardzo biednie.. teraz niby ok, ale te liście nie dają mi spokoju :?: bardzo dziękuje za wszelkie wskazówki! :)

Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

A u mnie dla odmiany chyba ,ze 20 sztuk ( na 60sztuk) ogólnie żółknie a kwiatostany odpadają - czyży zagłodzone- sama nie wiem :?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

agnieszka0201

Z takim typowym zwijaniem liści pomidora mamy do czynienia, jeśli liście naszych roślin skręcają się wzdłuż nerwów głównych, tworząc ?łódeczki?, ale nie widać na nich plam ani przebarwień. To mechanizm obronny, występujący w niesprzyjających warunkach środowiskowych, gdy jest zbyt sucho i gorąco, zmniejszenie powierzchni liści ogranicza bowiem utratę wody w wyniku parowania.
Zwijanie liści nie musi być oznaką poważnych problemów.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

U niektórych odmian jest to też cecha typowa dla odmiany, np. Indygo Rose u mnie w tunelu zawsze wygląda na ciężko chorą :-)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”