Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Barsa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Tylko dziwne jest to, że mam dwie borówki w takich samych warunkach i z jedną jest ok, a drugą jak widać... Owoce niby dojrzały ale są małe i twarde widać, że to przez chorobę rośliny.
Boje się, że ten grzyb rozprzestrzeni się na resztę borówek.
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Jaki grzyb? Liście zwyczajnie czerwienieją i zamierają jak na jesieni. Na części z nich może pojawić się grzyb ale jest to sprawa wtórna bo grzyb wchodzi dopiero na mocno osłabione liście. Tak masz dwie borówki w podobnych warunkach ale nie wiesz co pod ziemią się dzieje. Czy jedna nie zainwestowała w korzenie a druga nie puściła na wiosnę w górę i okres suszy ją przypalił albo czy ta druga jest dalej od drenażu, było tam bardziej wilgotno i w wodzie ją przydusiło.
Zrobisz jak zechcesz ale ja nie widzę potrzeby oprysków. Raczej ziemi bym dodał tej słabszej.
Barsa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Chcę się tylko upewnić:

Obrazek

Obrazek

Czy te plamy na liściach to nie jest grzyb?

Obrazek

Obrazek

Na korze też widać małe plamki i kolor bordowy a końcówki pnączy zamierają....

Po prostu czytając o chorobach borówki można było podciągnąć to co widzę na jednej roślinie pod zgorzel lub szarą pleśń i trochę boje się tego, bo najlepszym na to lekarstwem jest cięcie.... wolałbym tego nie robić, ale z drugiej strony jak ma się rozprzestrzenić na inne borówki.

Nie spieram się z expertem, jak po tych zdjęciach nadal będą twierdzenia, że to nic strasznego tylko borówce brakuje zmieni itp. to zaradzimy, ale jeszcze pytanie jak to zrobić nie uszkadzając korzeni?
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

@Barsa Najbardziej możliwy dla mnie scenariusz to taki - Borówka mając wilgoć na wiosnę wypuściła bardzo dużo kwiatów. Owoców ma sporo. Niestety w tym roku maj i początek czerwca były rekordowo upalne i w całym kraju wystąpiła susza. Borówka to roślina z kanadyjskich torfowisk, lubi wodę. Podejrzewam, że ta borówka rosnąc nad garażem miała za mało wody w glebie. Ponieważ jest to mutant uprawny nie potrafi zrzucić owoców tylko kosztem liści i tkanek kory je utrzymuje. Zaschły owoce i zaczynają zasychać liście. Osłabia się tkanka na korze. Spójrz czy borówka ma wilgotno, jeżeli nie to podlej. Obetnij owoce aby w tym roku jej już nie wysilać. Zbierz korę i sypnij jej worek ziemi do borówek. Na wierzch obecnej ziemi to korzeniom krzywdy nie zrobisz. Ja bym na razie nie ciął tylko obserwował. Zmiany mogą się cofnąć. Teraz bardziej pochmurno więc pogoda lepsza. Ciąć to bym ciął jak kora rzeczywiście zacznie zamierać - zrobi się czarna lub szara i będzie się łuszczyć. Inne rośliny jak nie są uszkodzone to nic nie złapią. Grzyb wchodzi na uszkodzone/osłabione rośliny. A tak przy okazji to jak często podlewasz borówki? Ja moje to jak były upały to co tydzień każda ~50Litrów wody dostawała.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Bryła korzeniowa była dobrze rozluźniona?
agnt08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lip 2018, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Na jednej z borówek jeden z pędów wygląda nieciekawie - czego może mu brakować ? Łodygi z wierzchu są o zabarwieniu różowym, od spodu są zielone.
Pozostałe pędy wyglądają zdrowo.

https://images84.fotosik.pl/1107/062ef7689f6c7a23.jpg
Barsa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Nie wiem ile dokładnie podlewam ale jak są upały to robię to codziennie, co dwa dni max po te 5-10 litrów, bo gdzieś przeczytałem że borówka lubi mało ale często ze względu na system korzeniowy. Dorzucę ziemi i będę obserwował.

Hmmm każda z pięciu borówek tak samo sądziłem, coś tam rozluzialem na pewno...

Zamówiłem też miernik pH gleby.
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Mam problem z jednym z krzewów borówki. Obok z obu stron rosną inne i z nimi nie ma problemu, ten natomiast ma dużo zasuszonych dokładnie owoców. Liscie normalne, żadnych dodatkowych objawów chorobowych nie zauważyłem. Wody im nie brakuje - podlewanie automatyczne.
Borówki rosną obok siatki rozgraniczającej od sąsiadów. Czy ich pies, a raczej jego mocz może być tego przyczyną?
No i czy zastąpić ją nową czy .... ?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Art+ 82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 paź 2018, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam mam problem na pędach pojawiły się zmiany, co to może być? Jak temu zaradzić
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Borówka amerykańska choroby .

Post »

Witam.
Podpowie ktoś co się dzieje z borówką i w jaki sposób można jej pomóc?






Obrazek
Obrazek
Mąż Ani
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska choroby .

Post »

Może Kolega dopasuje coś do objawów:

http://www.inhort.pl/files/sor/poradnik ... orowki.pdf

Pozdrawiam klakier.
skrzynia55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2019, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba borówki

Post »

Witam jestem nowy na forum. Poradziłem w tym roku dwuletnie borówki i coś się przypałetało, pomoże ktoś.
Obrazek
Maciek87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lip 2019, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam.
Jakiś pomysł coś to może być ?

Owoce wyglądają jakby ktoś soki wypił. Zmarszczone. Twarde.


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”