Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
sykii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lis 2016, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Witam :wit
Odświeżę trochę temat żurawiny, mam kilka pytań chciałbym zacząć uprawiać żurawinę najpierw amatorsko a może później jak się da to tak profesjonalnie.
Moje pytania to:

1. Czy mogę podlewać swoje żurawinisko wodą ze studni? nie wiem jakie ma pH i nie wiem jak to zbadać
2. Jak mierzyć poziom wilgotności podłoża? wiem że musi być stale wilgotne, na różnych zięciach widziałem dookoła pola rowy w których cały czas jest woda, tylko nie wiem na jakim poziomie musi się ona utrzymywać?
3. Jak ewentualnie zakwasić wodę niskim kosztem
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Czy ktoś z Forumowiczów ma porównanie między odmianą Pilgrim i Stevens? Chodzi mi w szczególności o to, czy Pilgrim jest faktycznie bardziej aromatyczna od innych odmian (jak wynika z opisów podawanych przez niektóre szkółki), czy też nie ma różnic:)
Awatar użytkownika
norniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

sykii pisze:Witam :wit
Odświeżę trochę temat żurawiny, mam kilka pytań chciałbym zacząć uprawiać żurawinę najpierw amatorsko a może później jak się da to tak profesjonalnie.
Moje pytania to:

1. Czy mogę podlewać swoje żurawinisko wodą ze studni? nie wiem jakie ma pH i nie wiem jak to zbadać

3. Jak ewentualnie zakwasić wodę niskim kosztem
W każdym sklepie akwarystycznym kupisz za grosze odczynniki do badania pH wody. Jak już będziesz wiedział jakie masz pH wody, to możesz zakwasić np. octem spirytusowym.
Pozdrawiam Ewa
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Pomóżcie mi proszę, bo mam problem...

Kupiłam ostatnio w biedronce żurawinę (Big Pearl o ile dobrze pamiętam), jako zapylacz dla Pilgrim (dostałam w prezencie zamiast kwiatka ;:306 ). Niestety, sadzonka w sklepie siedziała bardzo długo i "krótkie" tegoroczne pędy baaardzo jej się powyciągały - są blade, listki mają w ogromnych odstępach. Na ok. 10-15 cm pędzie są może 3-4 maluteńkie listki.

Teraz nie wiem czy te powyciągane horrorki przyciąć czy lepiej zostawić w spokoju? Po za tym sadzonka wygląda całkiem ładnie, jest zdrowa.

No i czy te odmiany będą się dobrze wzajemnie zapylać czy może lepiej poszukać jakiejś innej? Jak tak - jakiej?
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Jeśli listki są blade to żurawina się przypali na słoneczku, lepiej przesadzić do większej doniczki tymczasowo i ustawić w półcieniu, w każdym razie bez bezpośredniego nasłonecznienia. Listki powinny ostatecznie nabrać głębszej barwy i się zahartować. Później można będzie łatwo wysadzić na docelowe miejsce.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Na tą chwilę to obie żurawinki mieszkają w kuchni, na parapecie - boję się, że się rozhartowały w sklepie i mam zamiar przesadzić je na miejsce do celowe po zimnych ogrodnikach.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Majajka śmiało możesz poprzycinać te długie pędy. Ja zawsze po zimie przycinam pędy, wtedy ładnie się zagęszcza i obficie kwitnie. ;:173 .
Pozdrawiam, Zosia
jagodka89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2017, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Witam,
pytanie do osób które maja nieco więcej żurawiny. Mianowicie mam 8 rządków ( po 50 m dług.) na glebie na której jest baaardzo dużo chwastów, praktycznie mogłabym od wiosny do jesieni nie wychodzić z plewienia. Wpadłam na pomysł żeby chociaż środki wyłożyć agrotkaniną. Co o tym myślicie?
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Taki średni pomysł, żurawiny uciekają dość szybko na dobrym terenie, tj. długopędy płożą się po ziemi na odległość ok 50cm i w korzystnych warunkach ukorzeniają... dlatego na ograniczonym obszarze kilka sadzonek w kilka lat osiąga totalną dominację. W tym momencie im to trochę uniemożliwisz, ale jeśli i tak zamierzałaś przycinać...
rafik175
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 20 lip 2017, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

witam,

mam pytanie, otóż dzisiaj dostałem sadzonki żurawiny w doniczkach, maja 2 lata, czy mogę je tak zostawić, czy muszę je przesadzić do ziemi?

kiedy można je przycinać żeby były następne sadzonki?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Sezon żurawinowy uważam za zamknięty. W tym sezonie miałem spore plony. Owoce przerobiłem na drzemy, nalewki i chrzan z żurawiną. Chrzan robię pół na pół,chrzan do żurawiny. Drzem też, połowa owocu, połowa cukru. Wychodzi wspaniały dodatek do herbaty lub naleśników.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Hej żurawinomaniacy :wink:

Jak rozwiązujecie problem z chwastami?

Czy używacie jakiś herbicydów na jednoliścienne?

Mam problem z żurawiną i brusznicą i szukam bezpiecznego herbicydu.
Pozdrawiam
Beata
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Walka z chwastami na poletku żurawiny została odłożona do poprawy pogody. Chyba powinnam napisać do pogorszenia pogody bo cudowne deszcze, które padały w weekend już się kończą :(

Ale przyjrzałam się dokładniej żurawinie i znalazłam taką śliczną niespodziankę.

Obrazek

Owocują najmłodsze sadzone w zeszłym roku a reszta posadzona jesienią 2015 rozrasta się jak szalona i ani myśli owocować.

Co robić z nieowocującą żurawiną. Wygląda zdrowo, rośnie i zagarnia rabatę i ani myśli kwitnąć i owocować :roll: Trochę się oburzyłam i nie dostała już siarczanu amonu. Nie będę karmić darmozjada ;:306

MartisM, Zosiu, przeczytałam, że przycinacie żurawinę. Jak mocno, ile zostawiacie? Może bym tak zrobiła postrzyżyny bo wyrósł busz żurawinowy? Czy jak przytnę to zakwitnie?
Pozdrawiam
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”