Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Też polecam dodanie żwirku do ziemi i to całkiem sporo. Nawet dużo fajniej robi robotę niż agroperlit. Ja kupuję w sklepie akwarystycznym,bo mają r?żne wielkości od drobniutkiego piasku po sporawe kamyki i mają małe opakowania.
Moje epipremnum przesycha między podlewaniem, lepiej znosi przeschniecie niż przelanie .
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Znowu jeden ze scindapsusów neonów zaczął mi marnieć :( Tak samo jak te dwa poprzednie - w jednym dniu piękny, w następnym klapnięty i dwa dni później prawie zdechły. Kompletnie nie wiem co jest nie tak bo traktuję wszystkie dokładnie tak samo. W tym samym dniu podlewam, w tym samym nawożę. Dla porównania - drugie dwa neonki w innej doniczce rosną na razie pięknie.
Ale tamten też rósł pięknie cholercia. Nawet mu podpórki zrobiłam i się fajnie wspinał.
Dodam że jakoś ma mało korzonków bo zajrzałam - ale nie są zgnite ani nic, tylko jakoś mało.

Przesadzę go dziś, może to ma związek z doniczką/ziemią (tylko jaki niby...). Doniczka nie jest za duża ani za mała.
:(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Jeśli trzymasz je na różnych stanowiskach, na których jest nieco inna temperatura, wilgotność powietrza czy inne natężenie światła, to błędem jest traktowanie tak samo czyli podlewanie w tym samym dniu. W ogóle mam wrażenie, że podlewasz cyklicznie co dnia, co też jest błędem. W ogóle to epipremnum dobrze jest czasami lepiej zapomnieć podlać, niż podlewać regularnie. U mnie cały przeschnie porządnie wierzchnia warstwa ziemi zanim podleje, a zimą to jeszcze bardziej przesycha.
Jeszcze jednym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej wielkości doniczki. Po rozsadzeniu epipremnum ma małe korzenie więc dobrze jest posadzić do stosunkowo małej doniczki, a dopiero następnie do większej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

U mnie też cały przesycha, nawet czasem się zastanawiałam czy może go nie przesuszyłam za bardzo.. ale to też raczej nie. Spróbuję go przesadzić do nowej ziemi, innej doniczki, tylko nie wiem czy w tym stanie miętolenie kwiatka przesadzaniem nie zrobi mu większej krzywdy? Może spróbuję mniejszą, ale zrobiłam mu palik to zobacze czy w mniejszej się stabilnie wetknie w ogóle.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Jeśli sadzonki posadziłaś do o wiele większej doniczki, to zrobiłaś podstawowy błąd i jeśli roślina dalej ma małe korzenie to niestety trzeba będzie przesadzić. Nie wiem czy nie będziesz musiała na nowo ukorzeniać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Tylko że ja znam tą regułę o wielkości doniczek i ta doniczka nie jest jakaś wybitnie wiele większa. Ma chyba 8cm albo 10cm średnicy, na dwa pędy. Zdrenowana, z perlitem, rozproszone światło, podlewam gdy przeschnie i prysznicuję czasem. Scindapsusów mam wiele doniczek, z odmian: aureus zwykły, argyraeus, trebie, teubii, silvery ann i marble queen i fajnie wszystkie rosną, tylko z neonem mam takie jajca :/ ;:145 Już nie wiem w którą stronę mu pomóc.
No nic, będe kombinować. Zacznę od przesadzenia i zmiany ziemi.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Zrób sadzonki. Czyli ukorzeń od nowa i posadź. Moze to tez być choroba grzybowa systemiczna
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Tak właśnie przedwczoraj poczyniłam. Zdecydowałam że nie będę roślinki męczyć przesadzaniem. W ten sposób zrobiłam kiedyś z jedną silvery ann, którą dostałam przesyłką zdechniętą, dwa tygodnie próbowała się podnieść na marne i już byłam bliska jej wyrzuceniu ale pocięłam na kawałeczki i teraz jest piękną od nowa roślinką.

Z innej beczki.
Kupiłam kiedyś malucha 'Argyraeusa'. Wyczytałam gdzieś, chyba nawet na tym forum, że jest 'chimeryczny' i trudniejszy niż 'Trebie'. Okazało się to prawdą, ale po części ;)
Faktycznie ciężko było o to żeby przestał wreszcie zwijać liście. Sadzonka odcięta miała ich tylko trzy, po jakimś czasie zgubił jednego, a pozostałe dwa były ciągle zwinięte. Tak było do kwietnia.

Wystarczyło go przenieść do kuchni i proszę:
Obrazek

Tam sobie żyje z wilgotniejszym powietrzem i praktycznie w ogóle o niego już nie dbam, podlewam jak mi się przypomni. Minus jest taki, że mieszkam z różnymi ludźmi na mieszkaniu i kuchnia jest wspólna, więc wszelkie rzeczy które nie służą kuchennym sprawom mogą zostać w każdej chwili zwrócone właścicielowi do jego pokoju, ale na razie nikt jeszcze się nie strzępił że mu kwiatek przeszkadza, więc może przeżyje. :) Jak będzie dłuższy to ciachnę i zagęszczę.
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witam
Dostałam wreszcie poszukiwane od jakiegoś czasu Epipremnum N'joy. Przyszło do mnie w dość nieciekawym stanie. Jako pierwsze podejrzewałam przelanie. Korzenie ma w porządku. Nie były zgniłe. Nie wiem tylko, czy ta odmiana nie jest wrażliwsza na za dużą ilość wody niż te bardziej zielone. Druga opcja to jakiś grzyb. Teraz jest przesadzony (z drenażem, ziemia wymieszana z agroperlitem). Roślina nie wygląda na zbyt silną i dlatego się waham przed pryskaniem go. Nadmienię też, że tych sczerniałych liści miał więcej i te najbrzydsze mu odcięłam.

https://imageshack.com/a/img922/1979/u7Djqu.jpg
https://imageshack.com/a/img921/5337/BiJAwr.jpg

PS:wiem, że roślina jest lekko "oklapnięta", zdjęcie zrobiłam zanim dostał wody.
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Przy regularnym (z wyczuciem) podlewaniu i odżywianiu powinien się poprawić. Też mam wrażenie, że ta odmiana jest nieco delikatniejsza niż gatunek.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Z moich obserwacji wynika, że jest faktycznie trochę delikatniejsza w uprawie i lepiej przesuszyć podłoże, niż przelać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

To fakt. Nawet liście ma dużo delikatniejsze i mniejsze niż Epipremnum złociste. Jeden ze starszych liści ma też żółte plamy, jakby wypalone więc rano oopryskałam go preparatem grzybobójczym (choć te owalne plamy to równie dobrze może być wypalenie od zbyt ostrego słońca). Myślę, że za kilka dni powtórzę oprysk i zobaczymy czy te ciemne plamy nie będą się rozrastać.
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Nie wiem czy mogę pisać post pod swoim własnym postem. W dzień kiedy napisałam post poobcinałam chore fragmenty liści. Od tamtej pory oczywiście nie podlewałam i poza dwoma opryskami nic nie robiłam. Roślinka dzisiaj już wyglądała na całkiem konkretnie porażoną więc skłaniam się ku temu, że to jednak był grzyb a nie tylko zwykłe przelanie. Dzisiaj wylądowała w koszu (nie mam miejsca, gdzie mogłabym go odparować od reszty roślin a obawiałam się zarażenia innych).
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”