Górale z Andów - blabla cz. 4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Niech się zmienia wszyscy przestawimy się na skalniaki kaktusowe :wink:
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

O widzisz Heniu, namawiałeś mnie na tunel, a ja się upierałem przy inspekcie, który ma i tę zaletę, że w taką pogodę lepiej się sprawdza.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Nie mniej inspekt wymaga całodobowej opieki. Trzeba szybko reagować. Jak jest pełne słonko trzeba go otworzyć, by rośliny się nie ugotowały. Jak jest ulewa trzeba go zamknąć, by kaktusy się nie utopiły. No i jest na wiosnę i jesienią bardziej wrażliwy na niskie temperatury. Trudno zaradzić, gdy ma się rośliny w inspekcie i nagle pojawią się przymrozki. Generalnie do inspektu bardziej nadają się duże, stare rośliny a nie młodzież, bo kaktusy wolniej w nim rosną. Za to mają ładniejsze ciernie, bo można im zapewnić pełny dostęp do słonka.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Klucha 64
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Moj inspekt na ten przykład jest przykryty od góry wszystkie boki otwarte zaglądam do niego 2 razy w tygodniu i przez wekend a różnica w tym co osiągałem na balkonie a teraz zwala z nóg takiej ilości nowych gróbych kolorowych cierni nigdy wcześniej nie widziałem nawet kwiaty są większe fakt że słonko świeci na okrągło od 7-19 temp. średnia 36* najwyższa 57* ruszyły nawet 3 feraki które od 2 lat nie dawały oznak życia ;:oj
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Inspekt a balkon to oczywiście jest przepaść. Ja natomiast miałem dwa inspekty i z nich zrezygnowałem na rzecz większego foliaka. Znaczenie miało też dla mnie robactwo, które leciało z drzew i obżerało kaktusy. Też dużo zależy od konkretnych roślin, np. wszystkie rebucjowate słabo radziły sobie na otwartej przestrzeni.

Coś udało mi się dziś uchwycić na fotkach mimo, że żar leje się z nieba już od samego rana.
Obrazek
TB0425.3 Lobivia grandiflora v.herzogii
La Angostura, E of El Mollar, Tucuman, Argentina, 1983m

Obrazek
TB0285.1 Lobivia hertrichiana forma
Caicay, Urcos to Pisac, Cuzco, Peru, 3163m

Obrazek
TB0626.1 Lobivia maximiliana
Copacabana, La Paz, Bolivia, 4127m

Obrazek
TB0289.1 Lobivia maximiliana v. corbula
Cusco, Cuzco, Peru, 3830m

Obrazek
TB0585.1 Lobivia pugionacantha v. alberi
11km W of Tupiza, Potosi, Bolivia, 3954m

Obrazek
TB0154.1 Lobivia pugionacantha v. culpinensis
Quisana, E of Salitre, Chuquisaca, Bolivia, 3031m

Obrazek
DH301B Lobivia silvestrii
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Fajnie że nie było mocnych mrozów i śniegu w tym roku ale taki maj to porażka. Ciekawe co będzie dalej..... bo jak 2 miesiące takiego dziadostwa będą to źle będzie z roślinami.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Inspekty teraz są wychwalane bo mamy napływ afrykańskiego powietrza i upały, sytuacja się odmieni jak się ochłodzi i zacznie padać, pamiętam lata, że było chłodno i popadywało całe dwa miesiące, utkwiło mi to lato w pamięci bo po miesiącu chłodu i deszczu nadchodził lipiec albo sierpień i ludzie chcieli jechać nad polskie morze i mówili - " cały miesiąc pada to w końcu musi się sytuacja odwrócić i nadejdą upały" i pamiętam jakie było rozczarowanie gdy zimno i mokro było przez kolejny miesiąc, choć fakt było to dawno temu, teraz klimat wyraźnie się zmienia, choćby zimnych ogrodników nie było.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Ostatnie lato było w kratkę, raczej chłodne i deszczowe i byłem bardzo zadowolony z przyrostów kaktusów pod folią. Zakładam, że po obecnej fali upałów pogoda uspokoi się i będzie jak zawsze. Wg statystyk lipiec to u nas najbardziej deszczowy miesiąc w roku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Klucha 64
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Według statystyk lato startuje 21 czerwca a w Oświęcimiu lato trwa drugi miesiąc :D Tomasz przy ilości kaktusów jaką ty powiadasz inspekt to paranoja i podobnie u mnie 250-300 sztuk stawianie foliaka to jakiś obłęd u mnie w rodzinie nikogo nie obchodzą kaktusy więc duża ilość nie wchodzi w grę. Tak więc postanowiłam na inspekt na razie się sprawdza doskonale a co będzie dalej to czas pokaże i jeszcze raz chcę napisać gdy bym posiadał więcej kaktusów to na 100% postanowił bym foliak.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

peter86 pisze:Fajnie że nie było mocnych mrozów i śniegu w tym roku ale taki maj to porażka. Ciekawe co będzie dalej..... bo jak 2 miesiące takiego dziadostwa będą to źle będzie z roślinami.
Grześku, nie przesadzasz? Taki maj to marzenie! Co roku narzekamy na brak słońca, chmury i deszcz, a jak maj ma po 30 stopni to zły maj? Mnie w to graj i oby tak dalej i jeszcze mocniej...
A jaki maj mają nasze rośliny w naturze? Łagodniejszy?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Zależy o jakich roślinach myślisz i o jakiej półkuli. Np. w Ameryce Południowej maj to początek zimy czyli nieco niższych temperatur i zupełnej suszy. W przypadku górskich roślin temperatury powyżej 25-30*C nie są mile widziane, bo w ich ojczyźnie na wysokościach 3500-4500m rzadko temperatura skacze powyżej 20*C. Poza tym dużo także zależy jak uprawia się kaktusy. Jak ma się szklarnię to gdy na zewnątrz jest 30*C to w środku, przy dobrym wietrzeniu, jest ze 45*C albo i więcej a to już poziom mocno niebezpieczny dla roślin, bo zaczyna się ścinać białko. Do tego dochodzi temperatura w nocy. W naturze, w górach w nocy jest często około 0*C albo nawet lekki przymrozek. Jak u nas latem w nocy jest w okolicy 20*C to także góralom przeszkadza, bo przestają rosnąć i zapadają w spoczynek letni, a gdy są podlane to gniją im korzenie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Klucha 64
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

Wychodzi na to że w naszym klimacie górale odpadają :(
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Górale z Andów - blabla cz. 4

Post »

No nie wiem, ja ich mam jakieś 45m2 i dają radę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”