Borówka amerykańska - 10 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
graczdn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 maja 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Dziękuję za tych kilka sugestii, różnorodne. Brak wapna- może? Widziałem to - viewtopic.php?f=34&t=101247&start=84 - zdjęcie z objawami braku wapna. Mój typ był jeszcze inny , może zbyt wygórowany - brak boru. Na zdjęciu z książki K. Pliszki liście z takim objawem są pokarbowane ale jednocześnie z brązowymi przebarwieniami. Cytat z w/w książki: "brak boru charakteryzują- niebieskawe zabarwienie wierzchołków nowych przyrostów,powyginanie i deformacja blaszek liściowych. Zamieranie wierzchołków wzrostu". Czekam jeszcze na ewentualne opinie i od czegoś trzeba będzie zacząć. Na dzisiaj kończę.
Pozdrawiam Darek
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

graczdn, jak dla mnie pryszczarek. U siebie też często nie znajduje ich w środku, a czasem jak znajdę to są ledwo zauważalne gołym okiem, a mam dobry wzrok.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

marmod pisze:Tomala3d - skąd takie krzaki ci rosną? Mam torf, nawozik 2 razy w roku, podlewam jak jest susza i wyglądają jak kikuty.
Uważam, że przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w niewłaściwym przygotowaniu stanowiska borówki wysokiej. Opisz dokładnie jak je przygotowałeś.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

kaLo Post z gipsem zmalałem a mogę użyć Wapnovit i teraz pytanie czy tylko w formie dolistnej czy doglebowo też możną ??
Mam wyliczaną profesjonalnie dawkę elektrolitu do zakwaszenie wody do poziomu pH 4 i czy dodanie wapnovitu lub gipsu podniesie pH wody ??
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Roztwór gipsu jest prawie obojętny, więc jego obecność nie powinna mieć wielkiego wpływu na ogólny odczyn zakwaszanej wody. Co innego mnie interesuje, czy parametry zakwaszanej wody będą stałe w czasie, bo "profesjonalnie wyliczona ilość " będzie prawidłowa dla danej partii wody a dla następnej już niekoniecznie. Wpisując w szukajkę "pH metr akwarystyczny" można znaleźć proste wskaźniki już od 40 zł. Za 200 zł można mieć całkiem niezłego Volcrafta z 3 letnią gwarancją. Samodzielna budowa też jest możliwa ale nieopłacalna, bo sama sonda kosztuje ok. 200 zł. Jest jeszcze możliwość załatwienia sond którym minął okres użytkowania z jakiegoś laboratorium . Dokładając do tego tani multimetr za kilkanaście zł można mieć "prawie"profesjonalny przyrząd. :D
Wapnovit to roztwór saletry wapniowej + mikroelementy. Możesz zastosować dolistnie wg zaleceń producenta. Na pewno nie zaszkodzi. Pamiętaj, że oprócz wapnia dostarczysz także azot. Nawożenie gipsem jest o tyle korzystniejsze, że oprócz dostarczenia łatwo przyswajalnego wapnia i siarki , dodatkowo blokuje toksyczny glin i poprawia strukturę gleby, szczególnie gliniastej. Bardzo ciekawy artykuł, polecam https://www.gospodarz.pl/aktualnosci/na ... fekty.html
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

@graczdn Piszesz o ciemniejącym stożku wzrostu gałązki borówki?? Właściwie to wszystkie rośliny tak robią. Notują przyrosty na wiosnę oraz na jesień. W międzyokresie letnim gdy nadchodzą dni z silnym słońcem to odrzucają stożki wzrostu, które im czernieją i się łamią. Jabłoń, śliwa potrafi odrzucać całkiem ładne końcówki z liśćmi. Tak jak piszesz im rośliny starsze i bardziej zacienione tym zjawisko nie zachodzi tak gwałtownie i czernieje sam krótki stożek. Stożek wzrostu i ostatni najmłodszy liść jest najbardziej wrażliwy na ostre słońce, na grzyby. Wydaje mi się nawet, że roślina "woli" się go pozbyć niż ryzykować atak patogenów z osłabionych tkanek. Borówka jak ma dobre warunki to potrafi rosnąć okresami przez cały rok wystarczy tylko aby przyszło kilka dni deszczowych i wypuszcza nowy stożek na końcu gałązki
graczdn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 maja 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Dziękuję za opinie. Erwin, jeśli co do stożków można się zgodzić z twoim zdaniem, może to i jest jakaś reakcja na słońce, upał i patogeny w końcu nasza leśna jagoda ( borówka czernica) rośnie w swoim mikroklimacie bez ostrego słońca i upałów, to pozostaje jeszcze sprawa pokarbowanych liści bardzo często w parze z tymi czubkami. Moim zdaniem dodatkowo brakuje jakiegoś pierwiastka w roślinie. Chętnie wysłucham Waszych opinii jeśli jeszcze takie będą i kierując się nimi jutro podejmę decyzję .
Pozdrawiam
Darek
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Co to może być za odmiana? Kupiłem krzaczek z etykietka Patriot. Wątpię czy to on, ale może. Zauważyłem nietypową (chyba) rzecz. Ma kielich kwiatów w dwóch kolorach. Jeden normalny biały a drugi różowo-fioletowy przy czym on się wybarwiał na ten kolor od spodu. Najpierw by obrączka i powoli do góry. Większość kwiatów była i jest biała. To o czym piszę dotyczy resztek kwiatów. już dawno zawiązał owoce, które są wielkości grochu.
Kisiell3
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 wrz 2015, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Malopolskie. Tarnów

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

graczdn mam takie same objawy z tym zamieraniem wierzchołków, a stało się tak od momentu zakupu znacznej ilości sadzonek z pewnej szkółki... W tym roku u mnie to zjawisko występuje znacznie rzadziej bo nie pada deszcz, a po deszczu to jest plaga. Co prawda krzak natychmiast wypuszcza z boku nowy pęd ale przez to krzaki mocno sie zagęszczają :/ Pryszczarek to na pewno nie jest, ja podejrzewam że to coś na tle grzybowym bo przeniosło mi sie na wczesniej rosnące zdrowe krzaki i nasila sie po deszczach ;)

Mam do Was pytanie odnosnie tych robali: co to jest i czy mam śię tego obawiać ?
Obrazek

Dzis zauważyłem pelno tych robali i w dodatku kopulujących na mojej borówce ;:oj

A tu pochwalę sie moimi krzaczkami :D.

Odmiana nn:

Obrazek

Mały Spartan

Obrazek

I to czego mam najwiecej Duke

Obrazek

Krzaczki w tym roku beda mialy 3 lata od posadzenia kupione jako 3 letnie jedynie Spartan byl Dwuletni, jak pogoda utrzyma się na tym poziomie to za około 3 tygodnie powinienem mieć pierwsze owoce :) Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Ogrodnica niszczylistka. Taki mniejszy kuzyn chrabąszcza majowego, równie żarłoczny i szkodliwy.
Kisiell3
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 wrz 2015, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Malopolskie. Tarnów

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Dzięki ;) Bardzo szkodliwe dla borówki są te chrabąszcze i ich larwy ? Chcialbym uniknąć pryskania , czy raczej sie nie obejdzie ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Stopień szkodliwości zależy od liczebności tego dziadostwa.Pędraki jak u majowego tylko dużo mniejsze.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Moje krzaczki borówek obrodziły w owoce - mam pytanie: w jakim czasie mogę okryć siatką chroniącą przed ptakami? Teraz, czy poczekać aż owoce zaczną dojrzewać?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”