Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

ODPOWIEDZ
Mustyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 kwie 2018, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Dziękuję, faktycznie to może być kwestia słońca. Wprawdzie są na południowym parapecie i mają mocne bezpośrednie światło, ale trochę ograniczone czasowo przez taki a nie inny układ bloku. :/ Możliwe, że trzeba je będzie eksmitować na inne mieszkanie gdzie nie ma problemu ze słońcem.
Co do przesadzania, to były kupione na jesieni i chciałam z tym zaczekać do wiosny, więc chyba nadeszła ich chwila. :P
Jeszcze raz dziękuję i przepraszam za spam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Rośliny powinno się przesadzać krótko po zakupie z niezbyt korzystnego podłoża produkcyjnego, zwłaszcza sukulenty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

ARHIZ pisze:Wybaczcie doubleposting.

Odgrodziłem od strony kaloryfera. Jest on częściowo także pod sukulentami (1/4), więc myślę, żeby dać jeszcze pod rośliny styropian.
Jakby kogoś interesowało - styropianu nie dawałem. Rośliny ostatecznie udało wprowadzić w stan snu i nie było już żadnych strat.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

W takich doniczkach mogą jeszcze rosnąć czy już przesadzać?
Ziemia chyba nie jest zła bo ma sporo kamyków.Zastanawiam się czy podlać je z nawozem czy bez,dopiero je kupiłem i ziemia jest mocno przeschnięta.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Przesadzenie ma na celu nie tylko wymianę podłoża na prawidłowe, ale też sprawdzenie stanu korzeni.
Wielkość doniczki dobierasz wg wielkości bryły korzeniowej pamiętając, że sansewierie lubią ciaśniejsze. 1 - 2 cm większa od bryły korzeniowej będzie ok.
Tak więc najlepiej przesadź, nie podlewaj przez następny tydzień. Pierwsze nawożenie zrób nie wcześniej niż za jakieś około półtora miesiąca i to oczywiście połową dawki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Jej, gdybym wcześniej tu zajrzała to na pewno uratowałabym te kilka liści i miałabym sadzonki. A tak to źle zrobiłam że liście od razu wsadziłam do ziemi. Liście zgniły. Powinnam była je podsuszyć, położyć na ziemistym podłożu do kaktusów - spryskiwaczem psikać i puściłyby korzenie. A tak to lipa. Tylko ścięty Aloes wydaje mi się że się przyjął. Teraz już wiem jak go rozsadzać i drugi raz tego samego błędu nie zrobię.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
misjanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2018, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Ja mam aloesa i rozsadzam jeżeli jest dobrze odnoga rozwinięta i wsadzam do wody i on się szybko ukorzenia. Przyznam, że takie urwane od kogoś kwiatki najlepiej u mnie rosną.
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

misjanka właśnie zrobiłam tak 17 maja. Urwałam swój aloes (był bardzo wysoki) mniej więcej w połowie. Potem wsadziłam do wody. Na korzenie czekałam do chyba 8 czerwca - roślinka zaczęła marnieć w wodzie a korzeni zero. Wsadziłam go więc do ziemi. I jak na razie czekam aż zacznie rosnąć w górę dalej, bo nie mam pewności czy się przyjął.
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Sukulentów nie ukorzenia się w wodzie, tylko w podłożu z bardzo dużą zawartością żwirku. Dopóki się nie ukorzeni, tylko delikatnie od czasu do czasu spryskujemy podłoże
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Witam :wit chciałbym się zapytać czy zimowanie sukulentów w temperaturze ok 5-2°C nie zaszkodzi im.
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Zależy jakie to są sukulenty. To bardzo pojemne pojęcie. Sugeruję wcale go nie używać tylko określić konkretnie z jakimi roślinami mamy do czynienia. Zatem lepiej pisać np. agawach, aloesach, litopsach, gasteriach, eszeweriach itp.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Chodzi o crassule, echeverie, i kaktusy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Kaktusy również mają różny zakres tolerancji na niskie temperatury. Podaj gatunki.
Jeśli chodzi o crassule i eszewerie ten zakres będzie za niski. 5 stopni to graniczna minimalna wartość, optymalna to ok. 6 - 8 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”