Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Grusza

Post »

Często takie poskręcane liście to objaw działania Glifosatu .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Wokół zielono i padło tylko na grusze, więc to chyba nie glifosat. Wczoraj zauważyłem stada mrówek spacerujących po moich 2 gruszkach . To najpewniejszy wskaźnik, że są jakieś owady wydzielające spadź. Po dokładnej lustracji znalazłem trochę takich pozwijanych listków i żółtawe skupiska larw miodówek na zawiązkach. Odpakowałem Mospilan.
drkwiatek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 kwie 2018, o 04:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Objawy ze zdjęcia wskazują na miodówkę gruszową. W w walce z tym szkodnikiem skuteczny jest Mospilan 20SP.
Danobewar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2018, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

U mnie pojawiło się coś takiego, na razie na dwóch liściach. Czy to początki zarazy ogniowej?

Obrazek
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

[quote="Danobewar"]U mnie pojawiło się coś takiego, na razie na dwóch liściach. Czy to początki zarazy ogniowej?

u mnie całą wielka grusza tak wyglądała w zeszłym roku. Niestety nie miałam czasu żeby się tym bardziej zainteresować a póżniej było za późno ale w tym roku chętnie też sie dowiem co to za świństwo. Też mi sie juz pojawiły pierwsze listki takie. Zawsze je obrywam ale to nie wystarczy.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Zaraza ogniowa inaczej wyglada, to mi wyglada na parcha.
Pozdrawiam! Gienia.
Danobewar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2018, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Na mojej gruszy sama radość: idzie parch z rdzą. Czym tu by teraz najskuteczniej prysnąć, najlepiej na obie infekcje? Score 250?

Obrazek
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Jak masz stare zapasy Score to nie wahaj się użyć. Przejrzyj okoliczne jałowce na obecność galaretowatych narośli na gałęziach.
Na 2 zdjęciu na krótkopędach masz skupiska mszyc miodówek . Jak jeszcze po gałązkach biegają mrówki to na pewno nie dla przyjemności :).
Danobewar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2018, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Nie mam starych zapasów Score, ale dziś poszukam w necie i kupię. Mszyce są, ze zdjęć wynika że miodówki. Mrówki truję od miesiąca ze zmiennym szczęściem, dwa tygodnie temu zrobiłem oprysk przeciw mszycom Decisem ale nic nie pomógł, dziś poszedł w ruch Mospilan.
Tak jak piszesz, mrówki pielęgnują mszyce, ulepek cieknie po liściach, mszyce na liściach i gałązkach, choć nie za dużo. Galareta na gałązkach gdzieniegdzie jest..
Na jałowce nie mam rady, środek wsi, ludzie nie mają sadów, lecz raczej ozdobne, więc pewnie jałowiec się znajdzie.
Z tej gruszy nie było wiele pożytku, wcześniej ojciec próbował ale ciągle rdza się wdawała. Teraz zaciąłem się i walczę o godziwy owoc.
W tamtym roku próbowałem ekologicznie (wywary z wrotyczu, krwawnika, cebuli itp.), w tym poddałem się i wspomagam się chemią.

Serdecznie dziękuję za odpowiedź
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Decis i inne pyretroidy działają dobrze w niższych temperaturach max. 20 st. i z tego względu stosuje się tylko do pierwszych oprysków wczesną wiosną . Działają błyskawicznie i totalnie ale jako środki kontaktowe dość krótko. Środki takie jak Mospilan czy Kohinor wymagają temperatur co najmniej 12 st. a najlepiej powyżej 15-18. Ich działanie jest dużo wolniejsze ale i o wiele dłuższe. Opryskane mszyce giną dopiero po kilku dniach i pewnie stąd przekonanie o nieskuteczności tego środka.
Jeżeli masz możliwość umyć gruszkę ze spadzi wodą z węża to zrób to przed opryskiem. Dodaj adjuwant. Poprawi skuteczność .
Danobewar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2018, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

ślicznie dziękuję, chłonę każdą poradę jak mannę z nieba.
Ta gruszka jest moim oczkiem w głowie, zamówiłem już Score 250, w czwartek ruszam do akcji wg Twoich wskazówek.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kot_na_RODos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 maja 2017, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

witam, w zeszłym roku posadziłam gruszę, ładnie się przyjęła choć dostała rdzy - niczym nie pryskałam, wycięłam jałowca, na jesień wyzbierałam liście i spaliłam. W tym roku niestety dopadło ją coś i nie wiem co, zaczynały się listki wychylać na wiosnę i wszystko tak jakby uschło, nie ma żadnych mrówek, mszyc, robaczków, nic co bym zauważyła gołym okiem. Da radę ją uratować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Czy sąsiedzi również mają kłopoty z drzewkami i krzewami? Te w oddali też nie wyglądają dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”