Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Jeśli tarczników jest dużo możesz spróbować przemyć miejsce występowania rozcieńczonym spirytusem albo olejem, zostawić na 24 godziny, a następnego dnia zebrać delikatnie szczoteczką (do mycia zębów), albo wacikiem jak będą schodzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witajcie.
Proszę o pomoc. Zauważyłam pod doniczką jednego ze storczyków pajęczynkę, dość gęstą. Na niej znajdują się szkodniki albo rozłożone już podłoże. Ponadto na liściu były drobne brązowe kropki. Podejrzewam przędziorki. Wełnowców się nie doszukałam.

Obrazek

Obrazek

A to drugi problem.
Drobniutkie podłużne robaczki, wydają się białe, w każdym razie jasne, bardzo szybkie, nie skaczą, biegają. Zauważyłam je chodzące po podłożu storczyka. Czy to mogą być wciornastki, skoczogonki? Dodam jeszcze, że wczoraj zlokalizowałam jednego szkodnika, był znacznie większy od tych na zdjęciach, podłużny i wydawało się jakby miał parę skrzydeł. Dostrzegalny wyraźnie ludzkim okiem. Może mączlik?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Pierwszy problem - raczej nie groźny pająk zbudował sobie domek. Te kropi nie wiem, nie widać wyraźnie. Może po prostu obsypało się podłoże?
Drugi problem - raczej skoczogonki te małe białe na foto. One będą tylko w podłożu. Szczerze mówiąc to większe, ze skrzydełkami to nie wiem.
Jeśli problem jest tylko w podłożu to kup jakiś preparat chemiczny i namoczy doniczki z podłożem o problem zniknie.
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Zamieszczam zdjęcia dziś upolowanego szkodnika. Tak jak te białe ma rozmiar do 0,5mm. Teraz wydaje mi się, że to jeszcze inny stwór, bo mieni się na bordowo i trochę przypomina mini kleszcza, szybko biega i buszuje w podłożu. Co to może być? Posiadam preparat SUBSTRAL POLYSECT 005 SL, w opisie nie wymieniono wprawdzie działania na skoczogonki i przędziorki, ale jak myślicie może pomóc?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

O rany nie wiem co to za stwór.
Polysect zabije skoczogonki, ale nie przędziorki.
Iza1102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2018, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dzień dobry, chciałam prosić o poradę co dzieje się z moim storczykiem. Dzisiaj zauważyłam na łodygach jednego z moim storczyków coś dziwnego i nie wiem co to może być. Bardzo proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wełnowce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ksunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 wrz 2009, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: inny

kosmate i lepkie potworki

Post »

Moją hodowle storczyków zaatakowało coś co wygląda ni to jak pajęczyna ni to jak pleśń a robaczki są kosmate (na zdjęciu na kwiatach) a ich odchody lepkie. Próbowałam myć, ale nie dostanę się wszędzie więc nie pomogło. Ratunku - czym spryskać aby nie zniszczyć kwiatów (teraz kwitną) i co dodać do "kąpieli" wodnych ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
kocham zwierzaki , mam cztery psy , ryby w oczku i ..... czasem kuny i krety w ogrodzie :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wełnowce, użyj chemii i opryskaj nią całą roślinę. Wodą nie usuniesz szkodników...

PS. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki na górze strony i dopisywać się do istniejących już wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sacro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 30 gru 2006, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Co to jest i jak się tego pozbyć?

Post »

Witam,
Co to jest? Jak się tego pozbyć nie uszkadzając roślin?

Obrazek
...jesteśmy tylko tu przez chwile...
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

To wełnowiec. Oprysk chemiczny wszystkich roślin w domu. Przeczytaj ten wątek i inne na tym forum dotyczące wełnowców, tak dużo już zostało napisane na ten temat. Nie polecam prób ręcznego usuwania, bo to walka z wiatrakami.
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dzień dobry! Dostałam wczoraj storczyka a z nim takie owady. Czy ktoś mógłby mi pomóc je zidentyfikować? Nie przypominają mi niczego, co udało mi się znaleźć w internecie.

Obrazek
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Nie wszystko co biega i jest owadem zagraża storczykowi. Nie znam tego owada. Czy widać jakieś szkodliwe efekty działalności owada?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”