Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
belis02
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Witam serdecznie wszystkich :)
Jestem nowa na tym forum, Kupiłam niedawno Strelicje z podobnym liściem co moja poprzedniczka, jednak te czarne plamy się powiększyły i liść straciłam. Jednak kolejne plamy przeniosły się na inny liście górne i nie wiem co to jest. Sprzedawca zapewnia że roślina jest zdrowa. Ja mam obawy. Dodam iż to moja pierwsza Strelicja. Co mam zrobić?
Proszę o radę.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Może jest to jakiś grzybek? Albo poparzenie słoneczne... Ale u strelicji? Strelicja rośnie na gołym słońcu w formie ostrych krzaczorów. U mnie natomiast myślę, że to coś grzybowego - może od przelania choć zaczątki tego, tej jakby zgnilizny moja strelicja miała już od czasów kupna. Myślicie że topsin lub miedzian mogłyby pomóc? Są to ciemne miejsca ale tkanka nie jest rozmiękła. Również raczej się to nie powiększa a przynajmniej bardzo wolno.
Obrazek Obrazek No i moja strelicja choć ją przesadzałem na jesieni do większej doniczki znów zaczyna się rozpychać pod ziemią... Powoli widzę, jak doniczka z okrągłej robi się jajowata. :lol: Mam tylko nadzieję, że któregoś dnia jej nie rozsadzi. Ponoć żeby zakwitła powinna mieć w donicy ciasno. Wówczas roślina nie mogąc rozmnożyć się po ziemią wyda kwiat.
Yarrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2018, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Od jakiegoś czasu mam taki osobliwy problem ze swoimi strelicjami (posiadam trzy kilkuletnie okazy); zaczęły zaginać się im łodygi. Wszystko inne wygląda ok, nawet łodygi wyglądają ok, aż do momentu, w którym się zaginają (na pomysł zrobienia zdjęcia wpadłam już po tym jak wyprostowałam łodygę).

Obrazek

Czy to może być kwestia braku mikroelementów, niewłaściwego (zbyt słabego) nawożenia? Czy ktoś może miał podobne doświadczenia?
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

U mnie ostatnio to samo się dzieje. Gdzie stoi Twoja roślina? Moja od dłuższego czasu jest oddalona od słońca i pomyślałam, że może z tego powodu łodygi wyciągają się do okna i są słabsze.
Yarrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2018, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Stoją na parapecie okiennym, a mam je w trzech rozmiarach - małą, średnią i dużą (może to mniej słońca, może taka jej uroda - trzymałam wszystkie w identycznych warunkach, ale akurat tę wyhodowałam przypadkiem z nasionka, pozostałe kupiłam jako sadzonki) - wszystkie mają ten sam problem. Najwięcej liści straciłam w ten sposób na średniej o dziwo, a dopiero pierwszy liść na tej dużej (co wcale nie przeszkodziło jej wypuścić nowego w tzw. międzyczasie).

Na wszelki wypadek przesadziłam je do większych donic, z nową ziemią (obejrzałam też korzenie; nic się tam podejrzanego nie dzieje) - do kompletu brakuje mi tylko nawozu. Tak mi się wydaje, że to może być właśnie kwestia nawożenia i czegoś im po prostu brakuje w dotychczasowym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Rośliny nawozi się kilka tygodni po przesadzeniu, więc z tym nie śpiesz się. Strelicje potrzebują słonecznego stanowiska. Jaką masz wystawę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yarrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2018, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

To moje ogarnianie właściwiego nawozu może potrwać ;) Wystawa południowo-zachodnia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Czyli stanowisko odpowiednie. Może więc problem leżał w podłożu, zobaczysz w ciągu kilku tygodni czy coś się zmieni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mr21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 kwie 2018, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, jestem nowy na forum. Przeczytałem prawie cały wątek, od dziś jestem właścicielem tego giganta. Ma 190 cm wysokości i doniczkę o obwodzie 120 cm. Nie bardzo wiem ile wody może wypić na raz tak duża strelicja, nie chcę jej przelać, ma oczywiście dziurki w dnie. Nie jestem zielony w uprawie roślin, po prostu naczytałem się tu o gnijących z przelania strelicjach i teraz się boję :p
Będę wdzięczny za wszelkie porady.
Konewka dla skali ;)

Obrazek
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czy taki nawóz do palm, juk i dracen dla strelicji będzie odpowiedni? Poniżej skład nawozu:

Obrazek

---13 maja 2018, o 18:46---

Albo taki nawóz do roślin zielonych o przedłużonym działaniu? Czy u kogoś pałeczki się sprawdziły?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Za duży udział azotu. Nie zapominaj, że strelicja należy do roślin kwitnących i jeśli będziesz dawać nawóz o tak dużym udziale azotu, to na kwiaty możesz się nie doczekać.
Ja bym kierował się właśnie tą kwestią i szukał takiego nawozu. Więc albo używać naprzemiennie nawozu uniwersalnego i do roślin kwitnących albo tylko tego ostatniego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję Norbercie. No właśnie, czytałam, że bardzo ciężko się doczekać kwiatów. A jeśli naprzemiennie to spróbować dołączyć biohummus jako trzeci czy już odpuścić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie ma takiej potrzeby.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”