Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Ja robiłem wertykulacje w październiku u znajomych wraz z dosiewką,nie widziałem tego trawnika ale podobno wyszło super. Ma może ktoś z forumowiczów zbieracz do trawy ręczny,czy warto takeby nie wyżżie coś kupować ? Ułatwiło by to pracę aby tylko było na tyle dobre żeby nie wyrzucać kasy w ''trawnik''
Mireks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2017, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Witam ogrodników .
Tak was czytam jakiś czas i biorę lekcje , przeczytałem wszystkie strony i myślałem ze nie będę musiał się rejestrować na tym forum ale byłem w błędzie .
Mam prośbę i liczę na wasza pomoc .
26 marca posiałem trawę na działce na 400 metrach przez ten metraż przebiega ścieżka wiec pole jest podzielone na lewą i prawą stronę .
Wszystko przekopałem , zagrabilem , zwalowałem i posiałem trawę Wimbledon .
Ze względu na to ze jeszcze nie odkręcili wody na działce nawodnienie jest tyle co napada deszcz akurat aura jest dobra bo ziemia jest wilgotna .
Mój problem polega na tym ze dzisiaj jak pojechałem sprawdzić co i jak zauważyłem ze :
Trawa z lewej strony pola coś tam wypuszcza ale bardzo powoli , lewą stronę przysypałem delikatnie ziemią do trawników i przed sadzeniem podałem 100 dniowy nawóz substral
Na prawej stronie zrobiłem tak samo ale nie przykrywalem ziemią tylko przed wałowaniem zagrabilem , zauważyłem dzisiaj ze na prawej stronie trawa (chyba to trawa) rośnie ale jest brązowa .... ktoś wie może jaka jest tego przyczyna?
Wiem ze jeszcze jest za wcześnie bo to 9 dni ale zaczynam się martwić w sobotę odkręcają wodę wiec zacznę zraszać , proszę o odpowiedz .
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Zdjęcie by bardzo pomogło w diagnozie twojego problemu. A tak poza tym to sianie trawy w marcu jest trochę ryzykowne, bo moim zdaniem to było troszkę za wcześnie na siew i pewnie dlatego teraz trawa tak powoli wschodzi. Nasiona trawy zawsze powinno się przykryć ziemią lub piaskiem by nasiona się nie wysuszały i by ptaki nie miały do nich łatwego dostępu. Te kilka dni upałów bez podlewania też pewnie miało duży wpływ, ale bez zdjęcia nie za bardzo mogę doradzić co teraz można by z tym zrobić.
Marcin75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2017, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak najpewniej odnowić trawnik?

Post »

Dzień dobry,

posiadam ogród przy domu ok. 300 m2. Obecnie rośnie na nim słabej jakości, rzadka trawa. Dodatkowo ziemia jest bardzo nierówna, są dołki wybrzuszenia itp.

Przekrój gleby to mniej więcej od góry:
- 5 cm czarnoziem
- 10 cm zwykły brązowy piasek
- 30 cm glina brązowa

Chciałbym zrobić porządny trawnik jak z obrazka i mam 2 opcje:
1. Skosić trawę jak najkrócej, przekopać cały trawnik, wyrównać ziemię i zasiać nową trawę
2. Skosić trawę jak najkrócej, zamówić czarnoziem i rozgrabić go po całym ogrodzie na grubość ok. 2-3cm i na nim zasiać trawę.

Boję się, że przy przekopaniu wykopię do góry warstwę gliny, a czarnoziem pójdzie na dół.
Przy drugiej opcji - czy wystarczy starą trawę przykryć ziemią i zasadzić na niej nową?

Mam do Państwa pytanie jak to najlepiej zrobić?
piotru
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lip 2017, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik - wymiana

Post »

Witam,

Chciałbym zadbać o 300mkw trawnika.

1 Etap - wypalenie chwastów - aktualnie jest to głównie jastrzębiec kosmaczek spryskany dwukrotnie Agrosarem
Agrosar polecili w sklepie jako zamiennik Roundupa
Tutaj link do wątku w którym identyfikowałem chwast: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 8&t=102269
Niestety po 3 tygodniach brak efektów - trawa która była pożółkła ale kosmaczek został :))
Pytanie czy czekać dalej czy spryksać to teraz Roundapem ?

2. Etap
Zamierzam po wypaleniu wszystkiego zedrzeć wierzchnia wartwę i oczyścić wszystko, wjechać glebogryzarką.
Czy zrobić badanie w Stacji chemiczno rolniczej, (jakie to koszty? - bo jest podana cała litania w PDF ale po nazwach niemam pojęcia co potrzebne)
Czy może jednak kupić tylko coś do badania pH. Skłądanim się do roztworu, bo te mechaniczne na kijkach metalowych to chyba zabawki a nie phmetry :D?

Tak czy inaczej ziemia jest na pewno bardzo piaszczysta, co potwierdza też występowanie jastrzębca kosmaczka który lubi suche tereny.
Pytanie czy w takim razie najlepiej byłoby kupić glinę "mieloną" w workach po 25kg (ok 8zł) ? I ewentualnie torfu żeby ubogacić? Czy dobrze rozumuję?
Plus uzupełnić glebę innymi dodatkami?
Mam dostęp do dużej ilości trocin sosnowych (brat stolarz) jeśli miałoby to mieć jakikolwiek wpływ na ziemię to mogę rozsypać.
Ogólnie chciałbym przygotować to możliwie najbardziej idealnie bo aktualnie nieużytkowany ogródek chcę doprowadzić do dobrego poziomu (za rok chciałbym stawić tam drewniany plac zabaw dla dzieci na 1/6 powierzchni)

Etap 3.
Przesadzenie tuj. Chciałbym przesadzić tuje (9 szt), które mam przy podjeździe, pod płot czyli zmienić ich położenie prostopadle - myślałem żęby zrobić to na jesień.
Tuje sa na oko 2 metrowe kilkunastoletnie.
Da radę :) ? Przyjmą się czy szkoda zachodu?
Barsa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nowo posiana trawa, czy wszystko jest ok?

Post »

Hej,
Dwa tygodnie temu posiałem trawę. Skład to będzie coś około(pomieszałem dwie mieszanki, uniwersalną i renowacyjną):
kostrzewa czerwona 25-30 % (gondolin, rossinante)
rajgras 60-65%(gripsy, esquire, stravinsky)
wiechlina łąkowa (evora) 5-10%
życica wielokwiatowa - westerwoldzka - 3-4%

Trawnik po pierwszym koszeniu wygląda jak na zdjęciach.... Nie za bardzo mi się to na razie podoba, ale czy może wszystko jeszcze nie wyrosło? Dosiewać już czy jeszcze poczekać z tydz., dwa tyg.?

Obrazek

Obrazek

Przed założeniem nowego tematu proszę korzystać z wyszukiwarki. szarotka66
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Dwa tygodnie po posianiu już kosiłeś? Nieźle szybko ci ta trawka urosła. Jeśli chodzi o dosiewkę to na razie możesz się wstrzymać, bo część nasion jeszcze pewnie nie wzeszła, a poza tym istniejąca już trawa w miarę koszenia będzie się rozkrzewiać i zagęszczać.
Barsa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Wiesz co pierwszy tydzień często podlewałem, potem też raz dziennie.... dostała tydzień przed posianiem nawóz.

Z tym dosianiem to kombinowałem czy nie dać 1 cm torfu po całości, dosiać trawy a ta co jest przebije torf. Lecz mimo wszystko radzisz wstrzymać się?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Ja bym poczekał jeszcze z miesiąc z tym dosiewaniem, ale zrób jak uważasz. A tak przy okazji to tutaj masz cytat skopiowany z innego forum na temat wschodów różnych gatunków traw:
jeśli chodzi o trawy to czas wschodu uzależniony jest od gatunku, z którego składa się nasza mieszanka. Najczęściej stosowane gatunki oraz ich terminy wschodów:
Życica trwała - ok. 7 dni
Kostrzewy (czerwona, owcza, trzcinowa) - 7-21dni
Wiechlina łąkowa - do 28dni, a w sumie w trawniku ujawnia się w 2-3 roku od założenia
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

w sobotę minie 4 tygodnie od zasainia trawy. Mam kilka pytań:
1) teren był wałowany beczką z wodą, teraz jak popadało troche gdzieniegdzie ziemia jeszcze osiadła - czy mogę posypać tą trawę ziemią 2-4cm czy ją zmniszczę?
2) czy mogę spryskać trawnik jakimś preparatem do perzu i innych roślin wielolistnych? jeśli tak to jakie i ile?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

sztolu pisze:1) teren był wałowany beczką z wodą, teraz jak popadało troche gdzieniegdzie ziemia jeszcze osiadła - czy mogę posypać tą trawę ziemią 2-4cm czy ją zmniszczę?
Część na pewno zniszczysz. Jeśli nawoziłeś ziemię to trzeba jednego sezonu by porządnie osiadła, bo inaczej po kilku miesiącach/tygodniach możesz mieć fale Dunaju zamiast równego trawnika.
sztolu pisze:2) czy mogę spryskać trawnik jakimś preparatem do perzu i innych roślin wielolistnych? jeśli tak to jakie i ile?
Perz to roślina jednoliścienna, więc raczej nie da się go łatwo usunąć z istniejącego trawnika, ale za to wszystkie chwasty dwuliścienne można zlikwidować środkami typu Starane, Fernando, Mniszek itp.
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Mogę już teraz te preparaty zastosować, czy zaszkodzę trawie?
qurter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2018, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Witam otóż jestem nowicjuszem w sianiu trawy i chciałbym zapytać jak zasiać, aby wschodzila. Posiadam trawę uniwersalną. Chciałbym ją zasiać tam gdzie wcześniej trawa rosła lecz leżały w tym miejscu przez dłuższy czas kamienie i trawy nie ma. Najpierw przekopac ten teren zasiać i położyć na trawę warstwę 1-2cm ziemi czy jak? Mógłby ktoś objasnic?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”