Ananas - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

STATS pisze:A i moje rozety nigdy nie wypuszczają korzeni z tzw widocznych "zalążków korzeni". Korzenie wychodzą zupełnie z nowego miejsca.
STATS pisze:Zgadza się, ale czasem po oderwaniu liści są jakby male korzonki, ktore tak naprawde rosnąć nie zaczną.

Pozwolę się wtrącić, to co miałeś tutaj na myśli? Piszesz przecież o korzeniach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Napisalem "jakby" które nie będą rosnąć. Korzeń prawdziwy wychodzi z zupełnie nowego miejsca, a jak sie czyta komentarze niektórych ludzi, to wlasnie piszą radzą innym ze te "korzonki" zaczną rosnąć. A to bzdura
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Teraz wszystko jasne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
2 tygodnie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Bardzo ładnie ci się ukorzenił. Teraz rok go uprawiać w należytych warunkach, później próba z jabłkami i powinien zakwitnąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Takie pytanie, czy sztuczne wymuszanie kwitnienia (w tym wypadku jedynego) będzie zawsze korzystne dla rośliny?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Poczekam jeszcze jakiś tydzień i wsadzę do doniczki. A tu na zdjęciu ananas o małej rozecie wsadzony do wody dzień później. I co się okazało z mojego doświadczenia (nie pierwszy raz) - mała rozeta wcale nie daje wiekszego sukcesu w ukorzenieniu, wręcz przeciwnie. To duża rozeta nabiera szybkiego rozpędu w wypuszczaniu korzeni. Te dwa ananasy zostały zakupione w tym samym czasie, są z jednego transportu, tylko mniejszą ucuałem dzień później. W przyszłym tygodniu przyjdzie kolejna dostawa ananasów. Kupie jeden z jak największą rozetą, drugi z jak najmniejszą. Wyniki opisze w odpowiednim czasie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

norbert76 pisze:Takie pytanie, czy sztuczne wymuszanie kwitnienia (w tym wypadku jedynego) będzie zawsze korzystne dla rośliny?
To już zależy od uprawiającego roślinę. Ja miałem kłopoty ze znalezieniem miejsca na parapecie okiennym, ponieważ mocno rozrosły się liście. Również widok kwitnącej rośliny, a później rosnący owoc wynagrodził mi jej stratę.
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

A więc: dzisiaj pod nóż poszedł trzeci ananas, największy z dwóch dotychczasowych, bez suszenia po odcięciu - bezpośrednio do wody po oderwaniu dolnych liści. Jutro lub pojutrze powinny być już widoczne korzonki. A, i co zauważyłem: ananasy, które się nie ukorzeniły, po włożeniu do wody nie pobierały jej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A poniżej ananas wsadzony do wody 13 kwietnia. Jutro wędruje już do doniczki.
Obrazek

Obrazek
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Z mojego ananasa, z miejsca, z którego oberwałem już dolne, uschnięte liście, po naciśnięciu wydobywa się żółtawy płyn. W dodatku jego i tak nieliczne korzenie są chyba martwe, czy da się go jeszcze uratować? Liście są zielone, ma młode liście, które chyba rosną, ponadto nie da się ich wyrwać.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Jeżeli ukorzeniałeś w wodzie to spróbuj posadzić go w ziemi. Przedtem skróć go o jakieś 3cm i oberwij liście tak, aby uzyskać ogonek ok. 4 centymetrowy. Ja dodatkowo nakrywałem woreczkiem, lecz raz na dzień wietrzyłem.
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Od razu gdy zobaczyłem, co się dzieje z ananasem (miękki był już wcześniej, ale po naciśnięciu nie wydobywała się z niego ciecz) zasypałem to miejsce piaskiem, ale co robić dalej? Jeśli korzenie są martwe, to wysadzić go z ziemi i przyciąć miękką część i próbować ukorzenić część twardą zaraz za pierwszym zdrowym liściem, tak jak to robiłem po odcięciu rozety liści od owocu?
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Mój w końcu się ukorzenił. Szybko i bez problemów. Ukorzeniałem w szklarni.
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”