Kosaćce - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

Witam czy irysy bródkowe mają zimozielone liście? Niestety u mnie im bliżej jesieni, zimy tym liście więdną i dopada je coraz więcej różnych schorzeń. Zapewne jakieś zgnilizny, grzybki... Czy można w zimnym okresie jakoś z tym walczyć? A może zasychanie liści to normalny proces?

Inna sprawa to lato kiedy listki żółkną, pojawiają się plamki - jak na zdjęciach widocznych już w temacie. Jakie są najskuteczniejsze środki do walki z tymi chorobami? Pryskałem rok temu miedzianem ale niestety niezbyt się sprawdził. Słyszałem, że są jakieś środki, które utrzymują środek na liściach...

Obrazek Obrazek
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

Moje irysy bródkowe mają jakiegoś dziwnego szkodnika, o którym nic nie znalazłem w internecie. Jest to coś podobnego do pcheł - wygląda podobnie (czarne, twardy pancerzyk, wielkości psiej pchły i z wyglądu podobne) no i w dodatku skaczą jak pchły. Zbieranie tego nie jest możliwe. Szkodnik wysysa soki z liści, zostawiając ślady w postaci wyżartych chodników. Nie wpływa to jakoś ujemnie na rozwój roślin i całej kępy, ale liście są jednak trochę oszpecone. Obserwuję to coś już od kilku lat.

Jakieś pomysły co to, jak zwalczać? Może się już spotkaliście z tym?
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

Pchełka irysówka.

Zwalczanie chemiczne opryskiem m.in.: Decis, Mospilan 20 SP.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”