Ananas - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Adrian9
50p
50p
Posty: 53
Od: 7 kwie 2018, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

norbert76 pisze:
Adrian9 pisze:Raczej za dnia chyba upał nie zaszkodzi bo ananas przecież rośnie na pustyni a tam nie raz jest ponad 40 stopni tylko z tymi nocami źle, a w domu był na kwietniku oddalonym od okna zachodniego o 1 metr to tam też źle
Ananasy nie rosną na pustyni, chyba pomyliłeś je z agawami. Ananasy pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, gdzie temperatura nocami nie spada poniżej plus ok. 15 stopni.
W szklarni jego po prostu popali, nie mówiąc o tym że wymaga wilgotności powietrza powyżej około 40%.

Może nie na pustyni, ale tam gdzie rosną też jest straszny upał.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Pustynia, a tereny tropikalne gdzie rosną w naturze ananasy, to dwa różne obszary które różnią się wieloma względami. Inna wilgotność powietrza, zupełnie inny poziom opadów, a nawet skrajne temperatury. Tam gdzie rosną ananasy, nie ma temperatur mocno powyżej 40 stopni, a i temperatury minimalne odbiegają od tych na pustyni.
Jeśli doświadczenia w uprawie roślin w szklarni, to radziłbym wystawić ew później, gdy temperatury nocne będą powyżej +10 stopni, na stanowisku o rozproszonym świetle (np. przy innych roślinach) oraz zapewnił bardzo dobrą wentylację. Na razie może spokojnie stać przy zachodnim oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Mój wygląda tak. Z ananasami sprawa jest dosyć skomplikowana, ponieważ: żeby ananas się ukorzenił, owoc nie musi wcale byc dojrzały. Najważniejsze z najważniejszych, musi być świeży ze zdrową rozetą liści , nie trzymany tydzień czy dwa w chłodniach, w lodówkach, w magazynach, bo je tak czy inaczej szlag trafi. No i po zerwaniu nie może w rozecie zalegać woda - bo to gwarantowane niepowodzenie w rozmnażaniu.
Ten ze zdjęć jest transportowany do Hiszpanii samolotem z Costa Rica, ma niecały tydzień czasu, co tez oznacza, że jest cholernie drogi, bo normalnie ananasy w Hiszpanii kosztują 1E /kg , ten kosztuje 4,5/kg, więc za tego ananasa zapłaciłem prawie 10E.
Oczywiście po odcięciu rozety, usuwamy miąższ , i dolne liście, wszystko zależy od wielkości rozety, zwykle koło 2 cm. Moj jest oczyszczony na 1,5 cm, wystarczająco.
I teraz kwestia suszenia końcówki, można i niekoniecznie. Przy zdrowym egzemplarzu, po umieszczeniu go bezpośrednio w wodzie szybko zacznie się proces wypuszczania korzeni - mój poprzedni miał już widoczne korzenie po tygodniu; przy niezdrowym egzemplarzu po umieszczeniu go w wodzie po 2 , 3 dniach jeśli zauważymy, że rozeta zaczyna się zmieniać, obsychać, zmieniać kolor, tzn że nic z tego nie będzie. Ja tez marketu wyrzucałem po 3 dniach. Jeśli przynajmniej po tygodniu roślina jest w takiej samej formie jak po odcięciu od owocu, nie zmienia koloru liści, jest zdrowa i rześka tzn że się ukorzeni. Z ananasami jest tak, że albo się ukorzeni, albo nie, jak z kobietami, albo jest w ciązy albo się nie jest. Nie ma "może" albo "prawie"
I ostatnia rzecz - nie zanurzamy rozety "do liści". Jakies 0,5 - 1 cm nie może być w wodzie, i nie wybieramy oczywiście pojemników wielkich , ja ukorzeniam w małej szklance, jakies 150 ml, i pamietamy o wymianie wody i kontrolowaniu łodygi, czy nie gnije etc . No to teraz czekam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

To już było
Senior pisze:Ananasa nie nakrywa się żadnym woreczkiem, od razu pleśń go atakuje. Musiałbyś codziennie wietrzyć po godzinie. Zresztą inne ukorzeniane rośliny też należy wietrzyć.
Ja ukorzeniałem ananasy i w podłożu (perlit) i w wodzie, prawie wszystkie próby były udane oprócz jednej. Spróbuj ukorzenić w wodzie, widać wtedy jak wychodzą korzonki. To fotki z ukorzeniania w wodzie, którą codziennie wymieniałem.
Na fotkach są daty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ananas widoczny na pierwszej fotce nie powinien dotykać dna pojemnika, to chyba złudzenie optyczne.
nightwishka0310
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 lis 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Obrazek

Witam, tak wygląda mój ananas po ok 4 miesiącach. Kilka dni temu wyjęłam go z ziemi żeby sprawdzić, jak wyglądają korzonki. Są dosć długie i wyglądają zdrowo, ale nie wypuszcza kompletnie nic, żadnych liści. Jakieś rady?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

A jakie ma stanowisko - jak daleko od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nightwishka0310
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 lis 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

na parapecie zachodniego okna stoi.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Mój rósł przez rok na parapecie okna południowo- zachodniego. W tym czasie dwukrotnie go przesadzałem do większych doniczek. Po próbie z jabłkami zakwitł.
Sprawdź pH ziemi w której rośnie. Jeżeli nie masz czym to podlej go wodą z rozpuszczoną w niej zwykłą kredą, taką do pisania na tablicy. Ja tak robiłem. Ananasy dobrze rosną w ziemi o pH>7
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

A i moje rozety nigdy nie wypuszczają korzeni z tzw widocznych "zalążków korzeni". Korzenie wychodzą zupełnie z nowego miejsca.

---18 kwi 2018, o 18:37----

Teraz wygląda tak, w czwartym dniu od włożenia do wody
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Bo te niby korzenie to jest łyko, prawdziwe korzenie są bardzo delikatne.
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Zgadza się, ale czasem po oderwaniu liści są jakby male korzonki, ktore tak naprawde rosnąć nie zaczną.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

Jeszcze raz powtarzam, to nie są korzenie.
STATS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2018, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ananas - uprawa i rozmnażanie

Post »

I po co to: "jeszcze raz powtarzam"? Tam nie było napisane że to są korzenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”