MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

elraf
Wiem że byk ! :( aż mi głupio - chciałem dobrze :(
Zamówiłem kokony, może będą we wtorek, niestety ta setka co została to raczej,już nic z tego nie będzie.
Co ciekawe dziś zauważyłem że w drewnianej elewacji domku na działce, w otworach pszczoły sobie organizują życie.
Znalazłem dwa otwory zamurowane :)
Do kilku pozostałych pszczoły włażą i pewnie składają jaja.
Ciekawe, że żadna kompletnie nie jest zainteresowana formatkami.
Jakiś przychówek będzie :)
Pozdrawiam
alehar
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix pisze:
elraf pisze: miłego oglądania ;-)


Niestety kolego Rafale nici z miłego oglądania , dostaniesz ochrzan po sąsiedzku , bo dlaczego film jest w pionie , czy tak trudno obrócić telefon .... ;:124


proszę się poprawić ;:304

Marek

kurna Markonix ;-) bądź wyrozumiały pierwsze filmy które umieszczałem , u mnie wszystko jest OK ;-) ihihihih . spoko będe pamiętał , niestety mam telefon zastępczy bo w sobotę oddałem do serwisu swój prywatny . Ważne że jest OKI
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Gniazdo zamorka, któremu zawiesiło się oprogramowanie. Długość ponad 25 cm.

Tysiące mszyc, bez budowy komórek i złożenia jaj.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Klik
Zauważyłem, że samczyki moich murarek różnią się kolorkiem odwłoków...
Większość ma odwłok rudo-czarny ale są też samczyki, które mają cały czarny odwłok (wyglądają jak duże mrówki). Rozumiem, że mam 2 rodzaje murarek?

Kolejna sprawa, czy samczyki Nożycówki i Wałczatki mogą kopulować z samicą Osmia rufa?
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Samce nie są jednakowo ubarwione. Niedawno ktoś napisał, że jest zaskoczony różnorodnością ubarwienia samców. Oprócz odcieni rudego są osobniki bardziej brązowe lub szarawe itp. Te łyse są po prostu wytarte. Zanik owłosienia na odwłoku świadczy o wieku, czyli są już stare. Wycierają włoski podczas włażenia w różne dziury w trakcie szukania samic. Odpowiedz. 2 - nie mogą, bo występują w innych okresach no i nie te wymiary. Nożycówka to mała, bardzo mała pszczoła, wałczatka to maleństwo, przecinek że skrzydełkami. Wątpię żeby aparaty kopulacyjne samców pasowały do samic murarki, o ewentualnym zapłodnieniu nie wspominając
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jak najdzie ochota to pies kota wychrobota ale u pszczół to raczej nie działa. A u mnie mimo padającego co chwilę deszczu koło ula zaczął się widoczny ruch. Nareszcie :) Powietrze parne ale nie ma wiatru czyli odczuwa się jakby wyższą temperaturę. Najgorsze że samczyki są jakieś pijane i wiele ląduje na posadzce żeby rozprostować skrzydełka. Muszę uważać chodząc po balkonie.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik pisze: Pierwszy samczyk Osmia caerulescens znaleziony przed chwilą w pudełku.


zdradź tajemnicę jak Ty wypatrujesz takie okazy , jak rozróżnisz poszczególne okazy w całym zorganizowanym chaosie .
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Zapraszam Kochsni na filmik z godów murarki, na końcu filmiku są fotki murarek w miłosnym uścisku tak więc nowych fanatyków pszczelich zapraszam :D
https://youtu.be/DuavmwlP7Vo
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix Tego łatwo było wypatrzeć, bo wygryzł się z kokonu, który wyłuskany czekał na "wystawienie" do chatki. Otworzyłem pudełko, w którym je przechowuję, a on widząc wolną drogę do wolności zaczął dziarsko maszerować po ściance do góry. O. caerulescens też kiedyś miałeś , więc nie jestem pierwszy w ich pozyskaniu. Staram się rozbudować ich populacyjkę, czy się uda to zobaczymy. Za mało ich mam żeby cokolwiek wyrokować. Reszta chaosu? Staram się coś tam pooznaczać, ale za słabo się znam, więc ciężko z tym idzie.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Prawdopodobnie udało mi się dziś rozpoznać dużego trzmiela różnobarwnego którego, sporadycznie widzę od zeszłego roku. Na to wygląda że, jest rzadkim gatunkiem. Jest jedyny w swoim wyglądzie, duży ok 2 cm, czarny i o ile mogłam policzyć z dala to ma 3 białe pasy na końcu odwłoka.




Do następnej części wątku zapraszamy :arrow: tutaj.
bab...
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”