Gnojówka,zapach,robale,termin przydatności itp. - dyskusje ogólne

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
floksja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2015, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

anna_w pisze:Do kiedy można podlewać gnojówką z pokrzyw? Taka gnojówka zawiera dosyć sporo azotu i zastanawiam się czy nie jest już za późno na takie nawożenie. Ktoś się podzieli własnym doświadczeniem? :)
To zależy co się podlewa , na pewno zaszkodzi bylinom , krzewom , drzewom bo azot w niej zawarty wpłynie na wegetację w okresie póżno jesiennym a w razie wcześniejszych mrozów może się to skończyć tragicznie. Natomiast warzywom nie zaszkodzi nawet podlewanie do samego końca.
Mnie interesuje inny aspekt stosowania takiej gnojówki , otóż od lat podlewam warzywnik i stwierdzam obecnie że pH (zbadane pH metrem Helliga ) wynosi 8 a od kilkunastu lat nie używałam wapna do odkwaszania. Uderzyło mnie to że liście malin sąsiadujących z warzywnikiem wykazują chlorozę liści - dlatego kupiłam pH metr .
Obrazek
Pozdrawiam Krystyna
Agata38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 paź 2017, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Nie tylko gnojówka.Dobrze dla roslin robi napar z pokrzywy .Szczególnie na przędziorki jest skuteczny.Zaparzyć pokrzywę i opryskać tym .
Przemieniony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2018, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Herbatka z pokrzywy

Post »

Czy można herbatką z pokrzywy /saszetka/ podlewać kwiaty domowe czy trzeba ją rozcieńczyć?

Dziękuję z góry za odpowiedzi ;:196
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Herbatka z pokrzywy

Post »

Herbatką z pokrzywy /saszetka/ nie jest przeznaczona do podlewania kwiatów domowych. Może zawierać polepszacze smaku, barwniki chemiczne, konserwanty, ... Ja bym jej nie używał. Wypraw się na jakąś łąkę, nazbieraj garść pokrzyw, zrób gnojówkę, rozcieńcz i tym podlewaj.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Herbatka z pokrzywy

Post »

Oczywiście ze można podlewać saszetkami tylko po fermentacji,stosuję taki wywar od lat.
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pokrzywa,uprawa i jej produkty w ogrodzie. Gnojówka z pokrzyw

Post »

5kg pokrzywy wrzuciłam do beczki i zalałam wodą. Chciałabym wykorzystać ją w ogrodzie; ale nie raczej w formie gnojówki bo mnie sąsiedzi chyba przeklną. Jako oprysk na mszyce już wykorzystywałam; a doglebowo i na warzywa można? Czy to raczej musi być gnojówka? Wyczytałam też, że aby zminimalizować ten zapach podczas fermentacji można wrzucić trochę mniszka lekarskiego i to ponoć pomoże; ale czy to prawda?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pokrzywa,uprawa i jej produkty w ogrodzie. Gnojówka z pokrzyw

Post »

Poczytaj wątek tu wszystko jest o pokrzywie i gnojówce z niej.Miłej lektury na niedzielę.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Herbatka z pokrzywy

Post »

magda1975 pisze:Oczywiście ze można podlewać saszetkami tylko po fermentacji,stosuję taki wywar od lat.
W ten sposób w mikroskali dokładasz się do globalnego ocieplenie i zużywania zasobów energetycznych Ziemi. Z punktu widzenia ekologii jest to naganne.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pokrzywa,uprawa i jej produkty w ogrodzie. Gnojówka z pokrzyw

Post »

dziadek22 pisze: W ten sposób w mikroskali dokładasz się do globalnego ocieplenie i zużywania zasobów energetycznych Ziemi. Z punktu widzenia ekologii jest to naganne.
Podobny zarzut można postawić mrówce że biegnąc ulicą zwiększa poziom hałasu. Bardzo naganne jest pewnie jazda rowerem na działkę bo mikrocząsteczki gumy z opon przyczyniają się do powstawania smogu.
Zawsze mnie bawią takie wypowiedzi ;:306 kiedy ktoś zamiast napić się zimnej wody pisze bzdury pijąc z rana kawę czy herbatę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pokrzywa,uprawa i jej produkty w ogrodzie. Gnojówka z pokrzyw

Post »

Moje zdanie na temat pokrzywy jest, że coś pomaga, ale trzeba zużyć nie saszetkę, tylko kilka kilogramów. Wolę zamówić kilka tirów obornika i po przekompostowaniu mam bardzo tani nawóz, w zasadzie pod każde rośliny, ewentualnie uzupełniając jakieś składniki.
A co do powyżej postów, to jeszcze dodam, że ludzie najbardziej mieszają na ziemi, wymyślając różne teorie, o ociepleniu, epidemiach i że jest nas za dużo na ziemi, bo brakuje miejsca lwom.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pokrzywa,uprawa i jej produkty w ogrodzie. Gnojówka z pokrzyw

Post »

Ilu "ogrodników" tyle teorii.Jednemu pomaga saszetka pokrzywy ,innemu obornik.Każdy ma do tego prawo.Również do wyrażania swoich opinii bo chyba po to jest forum.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pokrzywa,uprawa i jej produkty w ogrodzie. Gnojówka z pokrzyw

Post »

Czy ktoś zna skład gnojówki z pokrzyw ??? Wydaje mi się że kiedyś ktoś wrzucał takie dane na podstawie badania w stacji chemiczno rolniczej ale nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam Piotr
damjan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2018, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić z pozostałą gnojówką ?

Post »

Witam wszystkich serdecznie!
Chciałem zapytać czy pozostałą gnojówkę z pokrzyw z ubiegłego roku (została mi 1/4 beczki) można wykorzystać jako zaczyn do sporządzenia nowej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”