Ocena stanu

ODPOWIEDZ
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co z moim storczykiem?

Post »

Witam. Jeśli już taki temat się gdzieś pojawił to przepraszam. Mam problem, bo nie wiem, czy z moim storczykiem wszystko ok? Dostałam go na przełomie listopada/grudnia, miał wtedy białe kwiaty. Po jakimś czasie kwiaty mu po prostu opadły :( Wydaje mi się, że zmarznął, ale nie wiem, czy to możliwe, bo przecież był w mieszkaniu całą zimę, ale co prawda stał na oknie, gdzie trochę ciągnie zimno. Ostatnio wypuścił ładne zielone liście. Wysyłam zdjęcia jak on aktualnie wygląda i prosze o porady, dziękuję :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przekwitł, bo przecież kwiaty nie są wieczne. Opadnięcie kwiatów mogło nastąpić wskutek zmiany miejsca po zakupie, przechłodzenia wskutek transportu, a także później zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, itp., czy po prostu końca kwitnienia.
Po kwitnieniu trzeba przyciąć pęd kwiatowy do 3 - 4 oczka licząc od dołu. Trzeba teraz przesadzić do nowego podłoża, pousuwać ew. martwe korzenie, obsypać sproszkowanym węglem. Skoro rośnie, korzenie są w miarę zdrowe to co ma być z nim nie tak?

Poczytaj tutaj o uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Też mam takiego delikwenta ,który najpierw przekwitl i przelałam a później miał za dużo światła i w efekcie jest jaki jest przestawiłam go ale nie wiem czy lepiej
Obrazek
Bo jest kwiecień a nie puszcza nowych bulw.
Mam też dendrodium w troszkę innym stanie
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Pierwszemu po przesadzeniu musisz dać czas na regenerację, prawdopodobnie zacznie coś wypuszczać późną wiosną. Pierwszy jego cel to pewnie nowe korzenie.

Dendrobium pewnie warto by teraz przesadzić...
Dusia19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2018, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam. Jestem nowa i też pidpinam się pod wątek. Mam 8 storczyków, które kupiłam w różnych miejscach. Na początku pięknie i obficie kwitły. Niestety później, mniej więcej jest tak już 7 miesięcy wyglądają jak na poniższych zdjęciach. Jak zaczynają kwitnąć to pączki odpadają A kwiaty usychaja. Cały czas jest na nich lepki nalot i wydaje mi się że nowe pędy przez niego zamierają. Część storczyków w ogóle nie kwitnie pomimo nawożenia najpierw paluszkami A później odżywką w płynie. Dostęp do światła mają. Stały na południowym parapecie A później przeniosłem je na parapet zachodni i tutaj zaczęły coś odżywać ale nadal brak kwitnienia i pędy wyglądają jakby usychały.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że storczyków nie można uprawiać bezpośrednio w osłonkach bez odpływu. Muszą być posadzone w dedykowane do nich doniczki z dużą ilością otworów odpływowych.
Czyli trzeba przesadzić, a osłonki wywal.
Druga sprawa trzeba sprawdzić stan korzeni, czy nie są pogniłe, suche itd.
Trzecia, lepiące się liście mogą wskazywać na obecność szkodników, wełnowców (białe, małe i lepiące kępki) plus szare szkodniki długości około 2mm, przędziorków (mniejsze wielkościowo pajączki o pomarańczowo - czerwonawym zabarwieniu, w bardziej zaawansowanym stadium tworzą małe pajęczynki).

Poczytaj te wątki:
viewtopic.php?f=29&t=24459
viewtopic.php?f=29&t=61759

Oraz tutaj o uprawie falenopsisów:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Masz wiciornastki. Zrób oprysk. Resztę jak pisał Norbert.
Dusia19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2018, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dziękuję za pomoc. Jeszcze w tym tygodniu naprawie swoje błedy. Teraz zauważyłam że rzeczywiście na niektórych liściach od spodu jest lepiąca substancja. Jeśli chodzi o te kropelki to one są również na pędach i lodygach. Dzisiaj usunęła jeden z liści i zauważyłam małe czarne robaczki podobne do muszek. Nie latają jednak
Obrazek
Nigdzie nie znalazłam nic podobnego. Są na 2 roślinach więc pewnie i też na pozostałych. Znalazłam je tam gdzie liście zaczęły zamierać i robić się czarne.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To są właśnie wciornastki. Musisz wejść bardzo szybko z chemią, poszukaj Actellic 500 EC.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy moje storczyki są już gotowe do przesadzenia, poniżej zdjęcia ;:138



1. Obrazek

2. Obrazek


3. Obrazek

Chciałam też zapytać, co jest powodem tych czarnych plam na kwiatach

Obrazek


Mam też Dendrobium Nobile, ale nie wiem czy jest z nim wszystko w porządku i jak o niego dbać. Proszę o pomoc :)



Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Wszystko do przesadzenia z tym, że,
1. Prawdopodobnie do większej doniczki o ile wszystkie korzenie będą zerowe tak jak na foto
2. Taka sama doniczka lub rozmiar mniejsza, bo większość korzeni zgnita i one są do usunięcia
3. Większa doniczka

Czarne plamy mogą być efektem choroby grzybicznej lub uszkodzenia mechanicznego. Nie widzę dokładnie. Trzeba też zajrzeć w korzenie rośliny.

Nobile ciężko powiedzieć czy trzeba by przesadzić. Myśle, że jeszcze da radę. O jego uprawie mamy i nas na forum wątek, więc można na spokojnie poczytać.
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ten kwiat z plamą to właśnie 2 którą dodałam wyżej :( mam to też na innym storczyku, który po przejściach dopiero zakwitł (ten po przejściach korzenie ma w dobrym stanie).

A czy ta dziwna wydzielina która pojawia się czasem na łodygach to coś czym powinnam się martwić? Bo u mnie się pojawia czasem, a czytałam już różne opinie. Raz, że niby to dobry znak a innym razem, że nie... :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ta wydzielina to gutacja, o ile nie ma szkodników. Przy lepkiej wydzielinie może towarzyszyć atak np wełnowców. Warto więc dokładnie sprawdzić rośliny.
Te czarne plamy to może być infekcja grzybowa, która w wypadku kwiatów może powstać od uszkodzenia mechanicznego albo od spryskiwania wodą.

Wątek o dendrobium znajduje się tutaj:
viewtopic.php?f=29&t=59016
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”