Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Drzewa ozdobne
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Podpowiedzcie proszę. Mam ok. 65 szmaragdów. Jeden z nich od niedawna zdaje się nie domaga. A ponieważ mają już 11 lat, szkoda ryzykować utratą i wyłomem w płocie z żywopłotu tujowego.
Mianowicie zauważyłem, że sporo gałązek na nim z różnych stron poszło lekko w dół, w tym cała góra rozpierzchła się na różne strony i nie trzyma pionu (zwisa na boki), a na gałązkach jest jakby lekko biały nalot. Czy to jakaś choroba grzybowa? Gałązki są jakby mało wilgotne w porównaniu z innymi thujami. Czym to profilaktycznie popryskać? Boję się, że mogą się zarazić inne thuje.
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Dziękuję za pomoc, posadziłam łącznie ok 400 sadzonek tuj - dostałam więcej niż zamówiłam i szkoda było wyrzucać ;:oj
Czy zasilić nawozem? mam biopon do tuj. Czy ograniczyć w tym roku tylko do podlewania?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Moja znajoma ogrodniczka zawsze powtarza, że w pierwszym roku krzewów i drzew się nie zasila. Podstawą jest właściwe zaprawienie dołka przy sadzeniu i podlewanie. Swoje tak prowadziłam i ładnie rosną.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Chcę posadzić tuje przed świerkami(3 metrowe) po to aby w przyszłości świerki wykarczować.Nie chcę ścinać ich obecnie bo chcę trochę prywatności i byłoby łyso a tak tuje by podrosły i wtedy bym je wyciął.Czy tak można zrobić i czy będzie to przeszkadzać we wzroście?Tuje,które zamierzam zakupić mają po 90 cm.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Tuje Szmaragdy, kopane z gruntu z małą bryłą korzeniową - 1,50 cm. posadzone jesienią w 2011 roku i nie przycinane. Foto wiosna 2017r, ziemia gliniasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
:heja
Pozdrawiam Eugenia
Operatoor1994
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 mar 2019, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak sadzic tuje szmaragd

Post »

Witam. Mam pytanie. Chcę kupić tuje szmaragd 400szt małych sadzonek 6-14cm i posadzić je w jednym miejscu jedna obok drugiej powiedzmy w wymiarach pola 10m x 10m. Po 3,4 latach chce je przesadzić na działkę. Moje pytanie brzmi, w jakich odstępach mam je posadzić? Jaki odstęp na ścieżkę? I co jest lepsze agrowłóknina czy agrotkanina? Teren prosty. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to w dużej mierze zależy od rodzaju gleby.Jeśli gleba cięższa, bardziej gliniasta, to system korzeniowy wolniej i bardziej zwarcie rośnie, a roślina też rośnie wolniej, wystarczy nawet sadzić co 30-40 cm.Na lżejszych, bardziej przepuszczalnych glebach system korzeniowy mocniej i silniej się rozrasta, iglaki też szybciej rosną, wtedy jeśli chcesz przesadzać wszystkie na stałe miejsce po 3-4 latach to odległość ok. 0,5m.Trzeba też krzewy obserwować jak rosną, bo może się okazać, że trzeba przesadzić wcześniej na stałe miejsce.Zawsze lepiej wcześniej niż zbyt późno i rwać z ziemi dobrze ukorzenione rośliny.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

zdecydowanie agrotkanina -wytrzymała i nie przerasta.
AndrzejBor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2019, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Witam,
mój pierwszy post. Nie wiem czy moje tuje przeżyją, posadzone ok 3 tyg temu, ziemia ciężka, dużo wody (obifite opady), lekko brazowieją, na jednym zdjęciu jedna tuja wciąż w doniczce dla porównania. Przesadzać je w suchsze miejsce albo podnosić? Posadzone są w dole działki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Czy one wyrosły w tych doniczkach? Wyjmij i sprawdź czy przerośnięta bryła w kształcie doniczki, bo może zostały wykopane z gruntu i mają obcięte korzenie by zmieściły się w doniczkę.To ostatnio popularna praktyka.Mogą mieć też zbyt mokro jak na początek, no i ta trawa je dusi.
AndrzejBor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2019, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Raczej rosły w doniczkach, jak je wyjmowałem korzenie były ąz poskręcane, widać że było im ciasno.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Moje też takie były. Nic im nie będzie. Dojdą do siebie. Tuje szmaragdy to wytrzymałem bestie. Mimo wszystko obserwuj je ale ja na twoim miejscu bym ich nie przesadzał. Czas pokaże.
AndrzejBor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2019, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd - wymagania,uprawa

Post »

Właśnie się waham ale raczej w kierunku aby ich nie ruszać. Niedawno mieliśmy obfity opad śniegu (mieszkam w Stanach w Illinois) i ogólnie dużo opadów deszczu, ziema jest bardzo nasączona wodą. Szczególnie że to dół dzialki i cała wilgoć tam się zbiera. Gliny tam nie ma. Zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”