Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 853
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dokładnie. Przesadź teraz, a konstrukcję spokojnie postawisz później.
Pozdrawiam
Tomek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Teoretycznie to jest możliwe, ale boję się, że w trakcie robienia szalunków i przenoszenia rzeczy, połamię krzak a wtedy byłoby słabo. Dlatego optymalnym rozwiązaniem byłoby przesadzenie w maju. ;:224 Niemniej pewnie policzę wszystko i pewnie przesadzę w czwartek ;:136
:)
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Też bym to zrobił teraz. Zredukuj przesadzany krzew tak żeby pozostało tylko kilka pączków. W tym sezonie przesadzany krzew powinien się zaaklimatyzować a nie "wypompować" owocowaniem lub nadmiarem latorośli.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Przy przesadzaniu starszych krzewów redukujemy krzew, by nadmiernie rozrośnięta góra nie przeciążyła korzeni. Jeżeli solidnie przytniesz krzew, może na czas robót uda się go nakryć wiadrem, beczką lub czymś w tym rodzaju, co zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom. Można też zrobić konstrukcję z drewna, taką, która ochroni krzew przed wyłamaniem, zgnieceniem, a nawet zapobiegnie zadeptaniu go przez robotników ustawiających rusztowanie.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dwuletni krzew nie potrzebuje żadnych konstrukcji, tylko palik. Przede wszystkim trzeba go przyciąć, a ponieważ ma być przesadzany to trzeba to zrobić dość radykalnie, wykopać jak najszybciej bez specjalnych ceregieli i posadzić tam gdzie ma być. Ja bym go po przesadzeniu poprowadził w tym roku max na 2 latorośle. Odszukaj sobie w poniższym materiale slajd, który będzie odpowiadał wiekowo do Twoich krzewów i porównaj się jak to u Ciebie wygląda http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... rgole.html
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

książkowo tak jak kapitanie opisywałeś :) ;:138
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

wynik mojego ukorzeniania odmiana nn. jakiś płotowiec:)

Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek

Obrazek

Te małe zielone "szyszki" to zapewne małe kiście, które trzeba usunąć ale czy już ?
Martwi mnie brak kalusa na korzeniach, albo ja go nie widzę :(
:)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nazwałeś to ukorzenianiem, a na zdjęciach wyraźnie widać zerowy efekt ukorzeniania. Celem ukorzeniania jest pojawienie się korzeni, jak sama nazwa wskazuje. Tutaj korzeni brak i już nie będzie.
Błąd typowy dla ukorzeniania parapetowego. Zbyt duża temperatura otoczenia spowodowała ruszenie górnych pąków, za to niewłaściwe warunki na poziomie stopki sprawiły, że nie ma nawet śladu kalusa, a o korzonkach można sobie tylko pomarzyć.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

no i sprawa jakby jasna ;:223 na razie stoją
:)
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

malopolanin pisze:... Tutaj korzeni brak i już nie będzie...
Jeszcze dałbym szansę. Ukorzeniam w wodzie i przy takim i większym "zielonym" jeszcze korzonki wyszły i nadrobiły. (Łozę miałem pokaleczoną -zarysowaną też ponad dolnym pąkiem). Teraz w doniczkach pięknie rosną, korzonki dotarły do ścianek i do dna doniczek.
Nie mniej zasada powinna być zachowana: prowokujemy wyższą temperaturą rozwój kalusa ("na dole") a opóźniamy rozwój pąków i latorośli ("na górze").
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jeżeli ma pozostawić, na pewno powinien sprawdzić, czy stopki nie gniją. Można by też oberwać to, co rozwinęło się z górnych pąków w nadziei, że ruszy coś później z pąków środkowych, pod warunkiem, że sztobry były co najmniej trzyoczkowe. Na pewno zielone przyrosty zjadają teraz zapasy. Jeżeli korzenie nie pojawią się w miarę szybko, jedzonka zabraknie i całość będzie do wyrzucenia.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

środkowe pąki już urwałem,jak ruszyły górne. :roll: CZtery sztobry wsadziłem w ziemię. Może z nich coś wyrośnie :?
:)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie wiem, jaka u Was pogoda, ale na pewno temperatura gruntu (ziemi) nie jest sprzyjająca rozwojowi korzeni. Lepszy efekt byłby, gdybyś sztobry owinął wilgotną szmatką i ułożył na kratce z tyłu lodówki tak, by stopki sztobrów dotykały ciepłej kratki.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”