Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Bardzo dziękuję za tak wyczerpujący opis! Spróbuję dziś ogarnąć jakąkolwiek większą doniczkę, ziemia , jak na złość został mi tylko uniwersalna, odrostami zajmę się jutro. A kiedy po posadzeniu należałoby ją nawieźć?
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Jeśli zastosujesz Astvit to spokojnie można go podawać od samego początku. Jeśli jakiś nawóz mineralny (sztuczny) to wstrzymałbym się na dobry miesiąc, nim roślina się zaaklimatyzuje :wink:
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

A czy Biohumus zamiast Astvitu może być?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

bkcejtke kliwia, którą przygarnęłaś wygląda na zdrową, pewnie ktoś liczył na kwiaty i się nie doczekał. Same liście nie każdemu się podobają. To chyba taka, jak moja z poprzedniej strony, przyznam, że też mnie denerwuje, bo rozrasta się szybko i potrzebuje dużo miejsca.
Inna, którą mam - Clivia miniata - jest bardziej kompaktowa, rośnie wolno i ma ciekawsze liście. Tak kwitnie obecnie

Obrazek

Obrazek
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Piękna! Moja też mogłaby być bardziej kompaktowa, no, ale mam, co mam, zobaczymy, czy doczekam się kwiatów. Na razie wygląda dobrze, z pewnością nie gorzej niż przy znalezieniu.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Jakie macie doświadczenia z wysiewem nasion kliwii? Znalazłam bardzo interesujące ( i drogie) nasiona Nano nobilis. Zastanawiam się, czy warto kupić. Jakie są szanse , że roślina zachowa cechy rodzica? I po ilu latach mogę się spodziewać kwiatów?
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Moja kliwia kwitnie co roku w dodatku ma kilka kwiatostanów . Latem wystawiam ją do ogrodu, przy pierwszych chłodach wnosimy do domu . Ma dużą donicę i obracam ją często przy sprzątaniu pokoju . Czasem ma brązowe końcówki liści i wtedy obcinam je albo usuwam przy samej cebuli . Zaraz zrobię zdjęcie .
Obrazek

To jest osłonka, doniczka wypełnia ją w całości . Ta sucha końcówka liścia dotykała do firanki . Zaraz ją usunę, tzn. tą sucha część .
Obrazek
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Jesienią, pozostawiona w chłodnym ale widnym pomieszczeniu , temperatura z początku 16 potem 10-12 stopni .
Stała tak do dzisiaj , przeniesiona do pokoju , mocno przycięta bo zajmowała dużo miejsca .
W planach było rozsadzenie ale nie mam miejsca na kolejne doniczki więc zostaje tak jak jest
Było tak
Obrazek
A teraz póki co jest tak...
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Gdzieś przeczytała, że można ściąć zdrowe, zielone liście?

Edit Nie wolno usuwać zielonych liści, zwłaszcza w przypadku roślin cebulowych, gdyż znajdują się w nich składniki odżywcze oraz oczywiście dzięki nim przeprowadzany jest proces fotosyntezy.
To co zrobiłaś to może być początkiem końca tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

tija pisze:mocno przycięta bo zajmowała dużo miejsca
W życiu nie widziałam, aby ktoś ścinał Kliwię. ;:222

Ja mam ze swoją odwieczny problem, może ktoś miał podobny przypadek. Co kilka lat w miejscu, gdzie powinien wychodzić pęd kwiatowy, pokazuje się między liśćmi brązowa maź. Roślina pięknie rośnie, tylko że wtedy nie kwitnie. Kiedy to się pojawia, wyjmuję z doniczki i sprawdzam korzenie, ale wszystko jest w porządku....tym razem nie będę zaglądała do korzeni. Co to może oznaczać :?:
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Nie zdarzyło mi się krytykować czyjś sposób na sianie/sadzenie czy jakąkolwiek inną rzecz dotyczącą zielonego :roll: każdy ma swój sposób ,jeden lepszy inny gorszy skoro u nich się to sprawdza , nie mam prawa krytykować . Skoro coś przeoczyłam ,nie dopisałam , wypadało by najpierw zadać pytania np czy już tak robiłam ? a nie wklepywać tekst "W życiu nie widziałam, aby ktoś ścinał Kliwię. ;:222 " a czy musiałaś widzieć ? uważasz , że wszystko wiesz ? bo ja nie , całe życie się uczę i na szczęście źle na tym nie wychodzę :roll:
Kliwia już kiedyś była przycinana , żyje do dzisiaj i jak widać ma się ok . Każdemu życzę takiego okazu ;:108
norbert76 , nigdzie nie przeczytałam a powinnam ?
Cebule były przez całą zimę dokarmiane ,liście dopiero ścięłam , w tempie ekspresowym odrosną nowe , liczę też na kwiaty .
Za tydzień wstawię fotkę z nowymi pięknymi odrostami , jak zdechnie nie omieszkam się też pochwalić :;230

Proszę o poprawną pisownię/mod.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Moja kwitnie dwa razy w roku, niewiele przy niej robię, czasem tylko podleję nawozem.
Już drugi rok przymierzam się do rozsadzenia, trochę ciasno ma, ale obawiam się, że przestanie tak ładnie kwitnąć.
Tak wygląda dzisiaj :D
Obrazek
Pozdrawiam Irena
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Kliwia

Post »

Czy moja kliwia nie jest posadzona za głęboko i dlatego nie kwitnie??
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”