Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Nie chwaliłam się za bardzo moim zimowanym malabarem.
Jesienią odcięłam czubek pędu i wsadziłam do wody, a gdy puścił korzonki, myk w ziemię. Na początku rósł raczej powoli, ale ostatnio sporo nabrał masy i nawet zaczyna zbierać się jakby do kwitnięcia.
Tak się zastanawiam, kiedy zacząć go hartować ;:218
Obrazek

Obrazek

Dostałam dziś paczuszkę z firmy PNOS. No nie jest tak imponująca jak ta, którą dostał Seba od Plantico ;:170 raptem kilka paczuszek nasion, ale i tak bardzo miło z ich strony. W tym roku przetestuję ich ogórki. Zobaczymy co to za cuda :D
Obrazek

Aaaa i mój doniczkowy rabarbar wystawił główkę. Myślałam, że udało mi się go zabić w te 20 stopniowe mrozy a tu taka niespodziewajka :heja
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Widzę, że poszłaś za ciosem Seby i również otrzymałaś super pake nasion. :) Nie patrz na ikość, liczy się sam fakt. ;:333 Seba, to dopiero będzie miał zmartwienie gdzie to wysiać. :D

Może gdybym nie zamówił sobie nasion, to też bym pokusił siębo taką akcje ale już nasionka kupione i w domu, to nie ma co na zapas brać. Ale jestem w dobrym kontakcie z jedną firmą. Jednak moim głównym celem są giganty i raczej o nawozy dla nich będe zabiegał i już mam super zaplecze. :wink:

Świetnie że rabarbar przetrwał te mrozy ale teraz jest najbardziej narażony na powrót mrozu, więc uważaj na niego, bo zapowiadają powrót mrozów.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

W zasadzie to bardziej przypadkowo się to u mnie stało. Nawet nie wiedziałam, że Seba poszukał "sponsora" - sprytny chłopak ;:172
Byłam zaproszona na konferencję kilku firm z sektora rolniczego przez tutejszą Centralę Nasienną i to Pani, która była przedstawicielką firmy PNOS zaproponowała, że przyśle mi coś do przetestowania jako właścicielce bloga, która lubi opisywać to co próbuje ;:170 Ja podobnie jak Ty, mam tyle nasion z wymiany, że na kilka hektarów by starczyło a co dopiero na taki mini warzywnik jak mój. Ale faktycznie prelekcja Pana który jest głównych hodowcą w PNOSie, zwróciła moją uwagę na fakt, że skręcam coraz bardziej w kierunku odmian nierodzimych, często przystosowanych do innych warunków klimatycznych, zaniedbując te, które są od lat uprawiane u nas, lub nowo tworzone właśnie z myślą o naszej kapryśnej pogodzie, towarzyszącym jej patogenom, "szkodnikom" itd.
Nawet w zasadzie nie bardzo chciałam dużo, bo czułabym się potem zobowiązana wszystko wypróbować i opisać, a nie wszystkie odmiany nadają się jednak do upraw w donicach, chociaż próbować nikt nikomu nie zabroni :wink: Szczególnie się cieszę z sałaty- to zwykła Królowa majowych, mam ją z dwóch innych konkurencyjnych firm i ;:131 z jednej wcale nie wykiełkowała, ani nasionko, a z drugiej na całą rynienkę nasion, wyszły dosłownie 4 sztuki. Bardzo jestem ciekawa jak na tym tle wyjdzie PNOS, Pan hodowca zapewniał na prelekcji że ich materiał siewny przekracza kilkukrotnie obowiązujące normy ISTA, czyli jest super dobry. No to zobaczymy ;:183
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu ja nie prosiłem o zestaw wszystkich warzyw :wink: tylko o kilka opakowań. Wybrałem kilka i tyle .
A tu mi całą pakę przysłali, kiedy już zrobiłem zakupy w agrocentrum i w necie ;:306
Teraz mam tego cały worek :;230 Ale na pewno nic się nie zmarnuje, sporo zostanie na przyszły sezon .

U mnie masłowa zawsze rosła jak chwast, wschodziły wszystkie nasiona :D
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:wit martula od a do z? ;:oj mam nadzieje, że coś Ci się przyda ;:170
Seba ja uważam, że to bardzo i super ;:215 , szczególnie że też z tych Twoich zasobów korzystam ;:170 ;:306
Właśnie się dowiedziałam, że nasionka Dwarf'ów, które zamówiłam sobie w amerykańskim sklepie za pośrednictwem przemiłej znajomej, już są w Polsce ;:oj i co teraz Obrazek 10 kolejnych odmian pomidorów, co ja zrobię? A podobno od przybytku głowa nie boli ;:306


Dwarf Confetti Tomato

Dwarf Mr. Snow Tomato

Dwarf Kelly Green Tomato

Dwarf Pink Passion Tomato

Tasmanian Chocolate Tomato

Dwarf Crimson Sockeye Tomato

Lime Green Salad Tomato

Mallee Rose Tomato

Kookaburra Cackle Dwarf Tomato

Boronia Dwarf Tomato

wybierałam tak trochę na chybił trafił, jeśli ktoś uprawiał już którąś z tych odmian będę wdzięczna za spostrzeżenia.

Dobrze, że jeszcze nie wysiałam wszystkich z wysokich, lista musi w tej sytuacji przejść rewitalizację ;:170
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Wniosek jest prosty i oczywisty , musisz zaorać zalesie ;:306 Ciekawe czy dasz radę uszczuplić listę, to bardzo trudny wybór .

Do koperty spakowałem kilka ciekawostek, jak np kard , cebulę zimową, rukiew wodną.
A wiem , że Ty takie ciekawostki lubisz ;:224
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Oj lubię, lubię ;:215
Zaoranie zalesia nie jest prostą sprawą, już się do tego przymierzałam. Nawet był Pan, posiadacz konika, który wykonuje takie prace, oglądać ten mój ugorek 3 kategorii, i stwierdził, że nie da rady orać iłu z korzeniami głogu ;:185 . W zeszłym roku wykonałam "sama" morderczą pracę przygotowując mały kawałek pod dyniowisko, więcej się na żadną orkę nie piszę ;:224 za duże zużycie męża ;:306 .
A tak poważnie to pozostaje stawianie tam kolejnych skrzyń. I tak też zrobię. Mimo wszystko bardziej zależy mi na odmianach Dwarf niż na wysokich, a te są do wszelkich skrzyń idealne. Chciałbym wyselekcjonować odmiany idealne na balkony do mniejszych pojemników, ale plenne, z dużymi owocami. Takie moje hobby :)
Tymczasem zaczynam poszukiwania karłowych odmian innych warzyw. Przeczytałam obiecujący brytyjski artykuł, w którym mowa nie tylko o okrach, kukurydzach, jarmużach i pomidorach ale również o brukselkach, burakach, brokułach, kalafiorach, karczochach i porach.
Wszytko miniaturowe. Oczywiście artykuł brytyjski więc i odmiany brytyjskie, ale może nasi producenci też coś mają w typ typie do zaoferowania. Kto wie...
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witaj Aniu. :wit

Takie obopólne współprace są bardzo fajną sprawą, gdyż korzystają na tym obie strony. :) Też obecnie dogaduje pewną współpracę, która mam nadzieje potrwa wiele lat i pociągnie u mnie nie tylko dwa aspekty ale i kolejne trzy, jednak na razie jeszcze jestem w kwestii dogadania szczegółów. :wink:

Ja też planuje uprawę dwarfów ale mocniej może w kolejnym sezonie. W tym będe miał jakieś na sprawdzenie, jak faktycznie rosną. Dotychczas nie miałem takich odmian. :)

A testowałaś odmianę marchwi Aron f1. To bardzo wczesna odmiana, która nie ma super długich korzeni, więc na pojemnikową uprawę powinna być dobra. Gdzieś mam paczkę nasion marchwi, do uprawy pojemnikowej ale odmiany nie pamiętam. Jak znajdę to napiszę co to za odmiana. :)

Na pewno jest wiele odmian, które można uprawiać z powodzeniem w pojemnikach, trzeba by tylko poszukać. Jako, że zbytnio się tym nie interesowałem, to nie mam nic do polecenia prócz tej marchwi właśnie.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Nie nie próbowałam jej. Jest wiele odmian ;:108 to prawda. W zachodnich sklepach internetowych aż roi się od warzyw z dospiskiem dwarf. Tam Urban Garden są mocno spopularyzowane. I to już nie tylko modne balkonowe i dachowe uprawy, ale też wielce rozpowszechnione społeczne inicjatywy. Jest popyt jest podaż, wiele firm oferuje nie tylko nasiona ale też inne produkty dedykowane do takich upraw. U nas temat powolutku raczkuje bym rzekła. Jestem ciekawa czy znajdę takie odmiany na polskim rynku. Niektóre już znalazłam oczywiście. Nie ma problemu z pomidorami, sałatami, kukurydza karłowa też jest, fasolka szparagowa i ogórki, ale brokuła jakoś nie widziałam, ani kapusty głowiastej. Ściąganie nasion ze Stanów czy WB jest oczywiście wykonalne, ale kłopotliwe troszkę. Na wschodzie też widziałam w kilku sklepach, a u nas - jedna firma ma kolekcję dedykowaną do pojemników i jest to 30 pozycji z czego więcej niż połowa to kwiaty i zioła, druga zaś poszła głównie w listki do doniczek, chociaż chwała jej i za to :) Może jednak w kolekcjach nasion, nie opisanych jako doniczkowe, kryją się jakieś karlowe rarytasy ;:183 zaczynam sprawdzanie.
Tymczasem martwi mnie pogoda. Bób mam w doniczkach, nie dało się inaczej, truskawki już zostawiałam na noc na tarasie, teraz trzeba z powrotem wszystko wciągnąć do domu, a w nim rozsady stoją już dosłownie na każdym kawałku parapetu i regałów drucianych, bo czas było popikować papryki. Przede mną siewy pomidorów i to po jednej sztuce z odmiany, więc muszę przeprosić wielodoniczki, inaczej nie zmieszczę się, nie ma szansy. Nie lubię wielodoniczek, zawsze sprawiają mi kłopoty, ale jakie jest wyjście ;:131 W kuwetkach wszystko mi się na bank pomiesza.
Nawet w moim pseudoinspekcie jest za zimno dla rozsad choćby sałat. Bób w dzień w temp. 4 stopni może sobie stać, ale na noc trzeba go wtargać do domu gdzie jest 20 :roll: ogłupieją te rośliny biedne. Sama nie wiem co robić. Na bank oprócz pomidorów nic już nie dosieję na rozsady. Cała reszta musi iść od razu do skrzynek jak tylko się ociepli.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

A czy z tych dwarfów da się nasionka pozyskać czy wszystkie f1?
Już nie mogę się zdjęć z sezonu doczekać, wyglądać muszą rewelacyjnie!
Iza
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

U Ciebie też tak sypie ?
Warzywa dadzą radę, po weekendzie wyniesiesz je ponownie na balkon .
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dwarfy pomidory, to odmiany ustalone lub prawie ustalone. W większości powtarzają już cechy, choć oczywiście czasami jeszcze zdarzy im się jakieś delikatne rozszczepienie.
Może warto przytoczyć tu historię powstania odmian pomidorów typu Dwarf. Troszkę to przypomina nasze forumowe uprawianie "Kozulek", czy innych krzyżówek z dokonań forumowiczów. W podobny sposób właśnie powstał w 2006 roku "Dwarf Tomato Project".
Zapalony miłośnik pomidorów z Australli za namową osób, którym odsprzedawał nasiona ze swoich pomidorów, zaczął szukać odmian wielkoowocowych nadających się do uprawy w donicach i pojemnikach. Znalazł takową w starym katalogu firmy Isbell Seed Company z 1915 roku. To, co przykuło uwagę Craiga bo tak się Pan nazywa, to fakt, że stworzenie "New Big Dwarf" zostało jasno i dokładnie tam opisane. Wiązało się to z krzyżowaniem średniej wielkości odmiany karłowej o różowych owocach zwanej "Dwarf Champion" (dobrze znanej już w XIX wieku), z największym znanym wówczas pomidorem "Ponderosa". Po skrzyżowaniu tychże i kilkupokoleniowej selekcji pojawił się "New Big Dwarf". Utrzymał kompaktowy wzrost swojego rodzica "Dwarf Champion", ale dzięki dużym owocom "Ponderosa" stał się odmianą o zupełnie nowych cechach czyli wielkich befsztykowych owocach.

No i fajnie. Craig z drugim zapaleńcem pomidorowym postanowili wzbogacić świat pomidorów o nowe odmiany o podobnych cechach, dokładnie tak jak to robią nasi krzyżujący pomidory forumowi koledzy i koleżanki. Zaproponowali projekt, innym miłośnikom, tym razem nie tylko z Australii, ale również z Ameryki Północnej i Nowej Zelandii, w którym zostałyby przeprowadzone strategiczne krzyżowania, dzięki czemu powstaną nowe hybrydy, a następnie nasiona będą udostępnione do pracy nad wyborem obiecujących nowych odmian, aby osiągnąć stabilną nową odmianę niehybrydową o pożądanych cechach.
Myśl była o tyle sprytna, że pracując nad projektem na obu półkulach, można było osiągnąć dwa sezony wegetacyjne w jednym roku kalendarzowym, zmniejszając w ten sposób o połowę czas opracowywania nowych odmian pomidorów. Uzbrojeni w ponad 100 wolontariuszy zaczęli projekt. Przez ponad 10 lat wykonali w ten sposób ponad 10 interesujących krzyżówek, w wyniku których powstały dziesiątki nowych kombinacji różnorodnych pod względem kolorów, rozmiarów i kształtów owoców z jedną wspólną cechą - niskim krępym krzakiem o skórzanych liściach i grubej łodydze.
Wszyscy zaangażowani w projekt są amatorami pasjonatami. Nasiona nie są opatentowane przez żadną firmę, można je jedynie otrzymać od kogoś w prezencie lub zakupić na nielicznych stronach internetowych firm, które zaangażowały się w rozpowszechnianie projektu.
Taka to historia.
Seba sypie ;:202 ? Nie, u mnie deszcz pada siarczysty i zimno okropnie, 2 stopnie.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

O kurcze, teraz to naprawdę jestem tych dwarfów ciekawa ;:108
Iza
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”