Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

A jakim środkiem?
Pozdrawiam Ekaterina
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

kaLo pisze: [...]
Do tego momentu wszystko się u mnie zgadzało :;230 Wszystkie pozostałe bajki o plenności ,nie.Być może,że Groniasta potrzebuje zapylaczy : Wołyńska, Kelleris 16, Łutówka, Nefris,a u mnie była North Star i jakaś NN,która biła i nadal bije wszystkie wokół na "głowę".
Mam pytanie dotyczące mojej NN.Owocowanie ma charakter dwutorowy.Na jednym konarze są grubsze przyrosty z wieloletnimi krótkopędami owocującymi,a obok wyrastają typowe dla łutówki cienkie gałązki zakładające kwiaty na zeszłorocznych przyrostach.Miał ktoś taką odmianę?
O tą wisienkę pytałem :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Ja to jakoś głupio napisałam. Wiem, ze są wiśnie ciemne i dobre na soki (a za zestawienie i tak dziękuję, jak coś wiem czego szukać ). Pytałam, czy w ogóle istnieje taka wiśnia jak Pandy 118, czy mam czytać o Pandy 103. Czy ta etykietka, to po prostu niedbałość sprzedawcy, czy całkiem inna odmiana.

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Podejrzewam, że w swoim ojczystym kraju mogą mieć ten klon wiśni. A papier przyjmie wszystko niestety, w każdym razie pomolog w innym miejscu napomina o innych klonach wiśni pandy https://www.sadownictwo.com.pl/forum/wi ... wszystko-o :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Niestety, grzyb wygrał. Zaraziła się od siostry, którą wykopałem 2 lata temu.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Nic totalnie nie zostało, nawet usychający kikut z kilkoma liśćmi, albo pestki? Szkoda bardzo. Może z korzenia jeszcze wybije?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Drzewo jeszcze jest ale czy odbije? Nie mam pojęcia.
Pewnie chodziło o tą fotkę viewtopic.php?f=34&t=2027&p=5147956#p5147956 albo następną na stronie 36 . Owoce nie są "żółte z czerwonym rumieńcem" tylko niedojrzałe. Normalnie były ciemnowiśniowe.

Tak wyglądały liście i szyjka korzeniowa 30 letniej wiśni przeżartej przez srebrzystość liści . viewtopic.php?f=34&t=2027&hilit=wi%C5%9Bnie&start=504

Czy grzybnia jest również w zeszłorocznych pędach ? Jeżeli tak to szczepienie nie da nic bo choroba przeniesie się na drugie drzewo.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Przykro patrzeć na taki obrazek :( Nawiasem wiśnia ta jest samopłodna i czy była szczepiona? Jeśli nie szczepiona to spróbował bym odrost korzeniowy wyhodować. viewtopic.php?p=2800883#p2800883 zaszczepić też można by spróbować, jak to się u mnie mówi próba nie strzelba nie zabije. U mnie szklanka jakaś puszcza odrosty na kilka metrów od pnia.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Rosły dwie obok siebie i obydwie owocowały jednakowo. Ta wycięta rosła na antypce, której odrosty licznie wyrastały u nasady. Na tych odrostach zaszczepiłem 2 czy 3 młode wisienki ale grzyb był b. ekspansywny i nie udało się ich ukorzenić i odciąć. Ta co została jak na razie odrostów nie wypuszcza. Na działce u sąsiada rośnie wiśnia , która od 30 lat nie widziała oprysków i ma się dobrze. Posadzona przez pierwszego właściciela działki ze starego likwidowanego sadu. Wykopał odrost spod starej wiśni. Zeszłej wiosny wziąłem kilka małych odrostów i 2 z nich na pewno przeżyły zimę.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Szczepiona jednak. To może choć grzyb w młodych gałązkach nie siedzi :roll: Trzymam kciuki za tą drugą wisienkę żeby dała rady jak najdłużej i by dała jeszcze kilka owoców, może jej dzieci były by równie dobre.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

kaLo czym popryskać wiśnie aby na nalewkę i kompoty mi starczyło, już trzeci rok z zarazą przegraliśmy. ;:223

:wit
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Nie koniecznie zaraza Was pokonała. Objawy zakażenia rakiem bakteryjnym są niemal identyczne. Też zasychają kwiaty i młode pędy. Różnice są takie, że przy raku na liściach pojawiają się wodniste plamki a wycieki gumy są b. obfite w jasnym kolorze i "galartetowate". Przy moniliozie wycieki gumy są mniejsze i w kolorze ciemnego bursztynu. Przy raku owoce też gniją ale nie ma na nich białych gruzełków. Na raka są dostępne tylko środki miedziowe zastosowane w odpowiednich terminach- początek i środek kwitnienia, sanitarne cięcie i co najmniej 2 krotny oprysk jesienią w czasie opadania liści bo bakterie wnikają przez blizny po ogonkach. Podczas cięcia sekator należy dezynfekować w denaturacie.

Przestudiuj aktualny Program ochrony wiśni http://www.inhort.pl/files/sor/programy ... _wisni.pdf .
Aby opryski były skuteczne należy je wykonywać w odpowiednich terminach zgodnie z fazą rozwojową BBCH.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Obrazek
Sadzona w zeszłym roku wiosną ;:oj Nie spodziewałem się, że będzie miała tyle kwiatów większość zawiązków usunę jak będzie wiadomo co zostanie. A wisienka North Star szczepiona na czereśni.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”