Osmocote

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Osmocote

Post »

1 m2, to 1 m w bok i 1 m wzdłuż i w ten sposób należy rozumować. Nawóz trzeba zaaplikować równomiernie na takiej powierzchni, aby było go maksymalnie 75 g na 1 m2. Nawozy krócej działające, to dawka maksymalna 50 g na 1 m2, a nawozy długo działające można można zastosować wyższą dawkę, np. o działaniu kilku letnim 50 g na 1 rok, jeszcze zależy od zapotrzebowania danej rośliny.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osmocote

Post »

A co w takim razie oznacza 50g na metr bieżący rośliny??? Takie informacje też są na opakowaniu to znaczy ze jak mam 3 metrowe iglaki to musze dać pod nie 150 g nawozu ???? na poakowaniu piszą dwojako na metr bieżący rośliny 50 g i na m2 gruntu 75g nawozu jak to rozumieć???
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osmocote

Post »

I co jak będziesz miał 10 metrową tuję to pod każdą wysypiesz 5 kg nawozu ? Stosuj tyle ile podane jest na m2. Daj te 50-70 g (czyli na oko 2-3 garści) pod jedną tuje starając się tak rozsypywać aby objąć cały system korzeniowy roślin a nie pod pień.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Osmocote

Post »

Wyliczenie 5 kg raczej dotyczy tui o wysokości 100 metrów ;:306

Mam kilkumetrowe tuje i dawka 50 gram na metr bieżący jest słuszna - tuja to nie patyk i te na fotce 7 metrów wysokości zajmują około 7 metrów kwadratowych powierzchni czyli 350 gram na metry i tyle samo na powierzchnię.


Obrazek
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osmocote

Post »

Tuja tui nie równa. Te rosnące w żywopłotach nie są tak szerokie, szczególnie szmaragd i kolumnowa i tam sypanie takich dawek mija się z celem.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Osmocote

Post »

Poważnie to temat "cote" czyli nawozy dla leniwych i łatwowiernych. Jaka powinna być dawka pomijając bzdury stworzone przez dział marketingu.
W profesjonalnych uprawach stosuje się 6 gram na doniczkę o średnicy 18 cm czyli to jest 0,025 metra kwadratowego - możemy więc wyliczyć że na 1 metr kwadratowy potrzeba 240 gram.
Dlaczego więc podają dawki jak przy wodzie święconej ? a kto kupiłby gdyby wiedział że dawkowanie należy 5 razy zwiększyć ?
Corocznie kupuję 25 kg "cote" ale tylko na rabatki z kwiatkami (około 100m2) aby moja żona nie musiała bawić się w analizy gleby przeliczanie i dozowanie.

Dawkowanie powinno obejmować całą powierzchnię systemu korzeniowego a nie garstka pod pień i cel osiągnięty. Tuje które rosną u mnie w szpalerze mają systemy korzeniowe około 1,5 metra od pnia i konkurują ze sobą o składniki pokarmowe. Dlatego należy raczej zwiększyć a nie zmniejszać dawkę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osmocote

Post »

HHmmm.. to znaczy że jeżeli tuja ma 2,5 metra wysokości według zaleceń dać 250 gram nawozu mimo to że rosną w szpalerze??? Jak mała tuja do metra wysokości to 100 gram??? Dobrze rozumie??
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Osmocote

Post »

Nawozy cote (osmocote, multicote, hydrocote, basacote, plantacote itd) to nawóz w nasączonych polimerowych kulkach. Kulki też ważą i nigdy z nich 100% nawozu nie przenika do podłoża.
Czyli w zasadzie należy go dawać więcej niż tradycyjny nawóz.
Iglaki w szpalerze traktuj że dwa to jedno drzewo jednak pamiętaj że dawka jest zaniżona więc zwiększyć ją należy minimum dwukrotnie. Czyli na to samo wychodzi.
Aby nawozy o spowolnionym działaniu typu cote były efektywne, należy je dokładnie wymieszać z warstwą podłoża (o głębokości do 20 cm), Tylko że Ty tego nie zrobisz bez zniszczenia korzeni żywotników. Więc .................
Wniosek możesz tak zrobić sypiąc takie dawki ale moja rada pod tuje lepiej używać tradycyjnych tanich nawozów.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osmocote

Post »

Nie wiem czy prawidłowo zrobiłem pod każdą tuje a w większości mają 2 m, 2,5 m dałem po 100 gram nawozu plus po dobre 50 g pod każdą siarczanu magnezu. Siarczan magnezu jeszcze w trakcie sezonu podam. Może nie dałem tego osmocote zbyt dużo ale zobaczymy.......... a jak bym na koniec maja je opryskał pinvitem tak wazie czego jakby dawka tego długo działającego osmocote była za mała?
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Osmocote

Post »

Witam po latach :D
Ja ten wątek założyłem, i z perspektywy lat twierdzę tak jak tutejsi specjaliści :roll: oraz moje sąsiadki ;:oj
Przez te thuje nic nie widać :!: :!: :!: ;:oj więc osmocote trzeba wyrzucić :!: :!: :!: ;:138
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”