MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

alehar Fenologia murarek wygląda tak, że pierwsze samce wygryzają się wraz z pierwszymi kwiatami na klonach. Oczywiście mam na myśli wygryzanie kokonów przechowywanych na zewnątrz, wystawionych na naturalny cykl temperatur. Do zakwitnięcia klonów. przynajmniej u mnie, kuuuupę czasu, coś 2-3 tygodnie jak będzie ciepło. W tej chwili latają prawie wyłącznie miodne, za chwilę dołączą do nich pszczolinki, trzmiele i porobnice. Murarki są dosyć ciepłolubne i muszą trochę się "wygrzać" żeby się obudzić.
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja na razie swoich nie wystawiam. Jak tu piszą - poczekam do 15-ego.
Martwi mnie przyszły tydzień (końcówka), ma być w nocy nawet do minus 7 st. !
Na razie śpią u mnie w temp plus 3-4 st. w lodówce.
Pozdrawiam
alehar
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

alehar , hmm -7 nie słyszałem ale okolice zera tak , dzis coś wspominali że w sobote i niedziele ale że to ma być krótko trwałe .
Ja wystawie w sobotę , spokojnie sobie dadzą radę , póki sie nie wygryzą to nawet jednorazowy spadek do -5 im nic nie zrobi , a wygryzanie im schodzi grubo nieraz ponad tydzień półtora . tak że nie wiem czy w okolicy czwartku nie wystawie , zobaczymy , zastanowie się w tygodniu .

Dziś na spacerze też pełno pszczółek widziałem ale wszystko miodne , na nasze jeszcze pora ;-) , nawet jakby sie wygryzły to wiele pożywienia nie mają na razie , może do końca tygodnia co więcej z ziemi ruszy ;-) .
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

elraf
Ja u siebie widziałem dziś na działce sporo miodnych, latają trochę otępiałe.
Na wieczko od słoika dałem trochę miodu z wodą - przysiadały :)
Pamiętam w zeszłym roku pierwsze kwitnienia były u mnie około 7-12 kwietnia.
Chyba póki pąki chociaż nie zaczną pękać to nie ma co wystawiać ?
Nie mam doświadczenia praktycznego w tej sprawie, teoria tylko ....
Pozdrawiam
alehar
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

alehar , pamiętaj że tak naprawdę zapylają samice które znoszą pyłek do gniazd , a samice wygryzają się chwilkę później niż samce . Ja u mnie zaobserwowałem że jak wystawiam kokony w okolicach 15-20 marzec to minimum samce wygryzają się do 2 tygodni a później jeszcze do kilku dni czekają na samice , następnie widać że samice nie odrazu latają za pyłkiem tylko pierwsze to kilkudniowe gody trwają dopiero wtedy po tym zaczynają latać za pyłkiem , i tak mniej więcej to wszystko zanim samica zacznie latać za pyłkiem trwa prawie 3 tygodnie . Dlatego tak celuje że jak wystawie teraz kokony około 15-17 marzec to zapewne samice wcześniej jak po 5 kwietnia nie zaczną latać za pyłkiem a tu już moja czereśnia przy sprzyjających warunkach może być na początku kwitnienia .
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

elraf
Wiem że samce pierwsze się wygryzają, chodzi mi właśnie o synchronizowanie tego wszystkiego ;)
Dobrze to opisałeś :) dzięki.
Już w takim razie wiem o co chodzi czasowo :)
Jak pisałem wcześniej pod koniec tego tygodnia zapowiadają mrozy (noc), w dzień też bez rewelacji (+1 do +3 st.)
No nic... zobaczymy jak to się ułoży...
Pozdrawiam
alehar
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

elraf pisze:alehar , pamiętaj że tak naprawdę zapylają samice które znoszą pyłek do gniazd
Chyba zbyt wielkie niedocenienie roli samców w zapylaniu. Latają jak wściekłe i żerują na nektarze z olbrzymiej ilości kwiatów. Nie ma możliwości żeby nie dokonywały przy tym zapylenia. Samce to około 70% populacji, więc nie bagatelizowałbym ich roli w tym procesie, zwłaszcza że interesują je niemal wyłącznie kwiaty wydzielające nektar.
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik może i samce zapylają ale z tego co widziałem to bardzo krótki jest ich żywot , nie wiem jak to u innych wygląda ale u mnie max 2 tyg i po samcach , może latają później ale chyba pojedyncze sztuki . Co roku obserwuje pierwsze 3-4 tygodnie od wystawienia kokonów praktycznie codziennie i co roku jest podobno historia , w ostatnie dni marca pojawiają się samce w coraz większej ilości z dnia na dzień i praktycznie kręcą się non stop w okolicy kokonów czekając na samice , robią jedynie przerwy na pożywienie i wygrzewanie na słońcu , jak tylko po kilku kolejnych dniach pojawiają się samice także z dnia na dzień coraz więcej to praktycznie non stop odchodzi bzykanko , same pary samiec na samicy i tak kolejne kilka dni . Samce praktycznie zaczynają znikać po tygodniu od wyklucia samic , i tak jest ich coraz mniej aż w okolicy 2/3 tygodnia kwietnia praktycznie widzę już tylko same samice . Nie wiem jak to wygląda u innych ale właśnie na podstawie tych moich obserwacji stwierdzam że samce żyją około 2-3 tygodnie przynajmniej ja je tak widuje w okolicy domków z samicami , może żyją dłużej z tydzień dwa ale wtedy pewnie już latają jako wolni strzelcy ;-) użyć jeszcze trochę życia przed śmiercią .

a jak to wygląda u was ?
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jako że jest trochę czasu to kręcę rurki papierowe, w ramach eksperymentu.
Nawet dobrze mi to wychodzi.
Może w sobotę za pomocą frezarki zrobię dodatkowe formatki drewniane.
Będzie to wg wzoru markonix'a
viewtopic.php?f=5&t=100152&start=336
Pozdrawiam
alehar
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jeśli będziesz stosował rurki papierowe to nie wkładaj ich do domków gdzie nie ma przewiewu na wylot. Długo trzymają wilgoć. Ja wkładam do plastykowej skrzynki po owocach i na to nakładam zadaszenie tego typu ,, [ " odpowiednio odsunięte od ścianek skrzynki aby deszcz je nie moczył.
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jolek
Rurki to jak napisałem to eksperyment, choć na YT dużo ludzi stosuje papier.
Rurki są np. wkładane do otworów wywierconych w drewnie, jak przychodzi czas to są usuwane (rurki) razem z kokonami.
Pomyślę i wezmę pod uwagę to co napisałeś. Dzięki :)
Pozdrawiam
alehar
Dida127
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lis 2015, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

:wit Witam i piszę prosto z mostu moja hodowla murarki mocno się rozrosła zaczynałem od 200 kokonów 2015 roku, a teraz mam ich kilka tysięcy i chcę się podzielić z osobami które chcą zacząć przygodę z murarką.
Kiedyś pewna firma wysyłała kokony do chętnych ale chyba już zakończyła rozdawnictwo,Greenpeace ciągle namawia do adopcji pszczół za kasę tylko co dalej robią z pieniędzmi?
A ja chcę oddać kilkaset rurek z których będzie można wydłubać sobie kokony :D takie pakiety po 50 max 100 rurek na osobę nie na sprzedaż tylko do dalszej hodowli.
Najlepiej osoby z województwa Świętokrzyskiego które mogą podjechać do mnie gdyż nie chcę bawić się w wysyłkę brak czasu ewentualnie mogę podjechać w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego.
Podajcie dalej ten post może znajdą się chętni,można obejrzeć moją hodowlę na YT wpisując mój nick: Dida127
Pozdrawiam piszcie na priv na pewno się odezwę odbiór po 26 marca. ;:333
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dida127 szczytny i chwalebny czyn , także obdzielam chętnych na naszych ogródkach z nadwyżki , część wystawiam na sprzedaż żeby mieć na rurki bo nie mam czasu szukać i ciąć . Rodzinkę chętną już obdzieliłem , hurtem rurki kupujemy wtedy możemy negocjować lepszą cene ;-) .
O zapylaczy trzeba dbać bo bez nich nie ma życia !
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”