Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Niestety czerecha Kleparowska to taki "biały kruk",że trudno o niej zdobćv informacje z "pierwszej ręki" tzn. od osoby, która ją uprawia już jakiś czas. Za parę lat może mnie się uda coś więcej powiedzieć, bo akurat zdobyłem w tym tygodniu jej zrazy. Jak się przyjmą i zacznie owocować to dam znać. :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

garom pisze:Niestety czerecha Kleparowska to taki "biały kruk"
'Piękna Polska' to stara odmiana wiśni nazwana po francusku ?Belle Polonnaise?, znana we Francji również jako ?Griotte de Kleparow? (tłum. Łutówka z Kleparowa?). Wywodzi się z przedmieść Lwowa.
Wiśnia ta charakteryzuje się umiarkowanym wzrostem, ma lekko spłaszczone owoce, o intensywnej ciemoczerwonej barwie. Sadzona jest czasami mimo dość prymitywnych cech na zboczach w okolicach Seloncourt-Audincourt na wschodzie Francji w pobliżu granicy z Niemcami i Szwajcarią. http://www.e-sadownictwo.pl/index.php?o ... emid=22%3E

Oryginalna nazwa to '?????? ????????????'
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Opis tej czerechy jest tu na str 5 (przegląd Ogrodniczy z roku 1923, więc opis wiarygodny) http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/pla ... t?id=17155
Garom to pewniak? Na UA jej nie ma.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

.. ale mają za to ciekawą hybrydę '???? ?????' , jakby ktoś trafił na podwójną '??????? ???????+???? ?????' czy '???? ?????+??????? ?????????' to naprawdę warto.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Czy to pewniak ( tzn. czerecha Kleparowska) okaże się jak zacznie owocować, ale zrazy mam od kolegi z innego forum (winogrona.org), który nabył ją jak twierdzi :" w renomowanej szkółce", a mieszka w południowo- wschodniej Polsce . :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

A jak zacznie owocować to z czym porównasz? Ja już wici zapuściłem w UA, może się gdzieś zachował potomek..póki co zero śladów, zginęła.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Zasadniczo nie zamierzałem niczego porównywać (z oczywistych względów nie mam innego egzemplarza kontrolnego tej odmiany), tylko opisać jak wygląda owocowanie, jak wyglądają inne cechy morfologiczne drzewka. Jedyne co mogę za jakiś czas porównać to inne czerechy (mam posadzoną Hortensję, Książęcą i Gubeńską. Ale to porównanie jedynie może wykluczyć przypadek,że mam posadzoną którąś z nich , a nie wykluczy,że jest to inna odmiana czerechy np. wspomniane powyżej krzyżówki ukraińskie. :)
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Pierwsza wiśnię jaką posadziłam na działce to by la Hortensja, potem doczytałam że to czerecha, raczej deserowa i o jasnym miąższu, a mi się marzyła aromatyczna ciemna wiśnia na soki i kompoty. Nie wyciągając z tego żadnych wniosków, w tym roku znów kupiłam w ciemno skarloną Kelleris 16 i oczywiście po sprawdzeniu- znów czerecha, na szczęście "ciemna czerecha".
I ostatnie drzewko, znów kupione w ciemno to Pandy, ale dziwnie się nazywa, nie Pandy 101 tylko Pandy 118.

Jest taka wiśnia, ktoś coś o niej może więcej powiedzieć?
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Aguss85 http://www.inhort.pl/files/program_wiel ... Wisnia.pdf przejrzyj :) tylko nie wiem jak z dostępnością, ja wybrałem North Star ze względu że jest aromatyczna i słabo rośnie szczepiona nawet na czereśni i nie łapie aż tak drobnej plamistości, choć w poprzednim sezonie młode drzewko oberwało na kilku liściach, ale rok był dość wilgotny. Ale Wrocław, to wszystko będzie rosło samo.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Za to łapie gorzką zniliznę i moniliozę.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Moniliozę może uda mi się opanować, zresztą moje szklanki też łapią. Oby tylko wiosna w przyszłym roku była ciepła to liczę na pierwsze owoce. kaLo u Ciebie jest ta żółta wiśnia z rumieńcem?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

A kiedy dokonujemy pierwszego oprysku wiśni aby podczas kwitnienie nie zamierały kwiaty i całe pędy :?:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

KamilK02 pisze:Moniliozę może uda mi się opanować, zresztą moje szklanki też łapią. Oby tylko wiosna w przyszłym roku była ciepła to liczę na pierwsze owoce. kaLo u Ciebie jest ta żółta wiśnia z rumieńcem?
Masz na myśli Hortensję? Nie mam .
leszczyna Pierwszy oprysk w fazie białego pąka. Drugi w zależności od przebiegu kwitnienia i na odmianach wrażliwych w połowie kwitnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”