Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
orator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 lis 2011, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Natężenie światła słonecznego w uprawie roślin

Post »

Szukam danych na temat natężenia światła słonecznego w ciągu roku, w Polsce. Tabele lub wykresy w luksach[lx], obrazujące zmienność natężenia w czasie doby i roku.
Może, ktoś z przeglądających wątek widział lub posiada takie zestawienia, bo mnie pomimo wielotygodniowych poszukiwań nie udało się nic, nigdzie znaleźć. Może jakieś sugestie, gdzie powinienem szukać, albo kogo pytać.

Znalazłem jedynie wykres zmienności natężenia promieniowania słonecznego w Polsce w jednostce [W/m2].

Obrazek
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Natężenie światła słonecznego

Post »

http://www.forum.storczyki.pl/viewtopic ... 625#p20625

Jeśli w czymkolwiek Ci to pomoże. Znam tylko to.
EwaZG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lut 2018, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy światło to znaczy słońce?

Post »

Zamierzam wreszcie wziąć się za mój ogrodek i balkon ale nie mam pojęcia o roślinach w ogóle. Czytam sobie o gatunkach, teraz o pomidorkach, i tam jest info, że potrzebują min 10 godzin światła i teraz zastanawiam się czy światło=słońce.

Słonca u mnie mało, chociaż i ogródek i balkon od zachodu, ale zaraz przy wysokiem lesie, więc słońca mam może 3-4 godziny dziennie, w okolicach 13-16, jeśli w ogóle dzień jest słoneczny

Ale że mieszkam w Norwegii to światła jako takiego jest latem dużo. Ciemno jest może przez 3-4 godziny na dobę.
Czy mam w takim razie szansę na wyhodowanie cokolwiek (niech będą te pomidory) jeśli światło jest, ale słońca bezpośredniego nie za wiele?
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

No akurat pomidory to rośliny, które słońca dużo potrzebują. Zazwyczaj sądzi się je tak aby miały słońce od rana do wieczora.
Może spróbujesz najpierw uprawy w donicach jakiś koktajlowek? Donice zawsze można przestawić w jakieś odpowiedniejsze miejsce. Przekonasz się czy się uda czy nie, bez niepotrzebnego kopania i przygotowywania grządek.
Iza
EwaZG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lut 2018, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

No własnie w planie mam koktajlowe, w skrzynce jakieś i w małym foliowym namiocie
s0nata
50p
50p
Posty: 93
Od: 14 cze 2013, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

Mąż zakupił dwie świetlówki, takie jak na zdjęciu. Mają one pomagać doświetlać moje rozsady, ,mam jednak wątpliwości co do nich. Czy będą odpowiednie? Czas wysiewac pomidory, a pogodę zapowiadają u nas zimową. .. Poprzedniej wiosny niedoświetlana niczym rozsada pomidora stała się długa jak miesiąc i chuda jak wypłata :roll:
Obrazek
cybio
50p
50p
Posty: 51
Od: 17 lut 2017, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RadomSko

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

Światło - moim zdaniem, to nie jedynny czynnik wpływający na wzrost rośliny. Temperatura,wilgotność, wentylacja...
W temacie oswietlenia najlepiej skontaktować sie z przedstawicielem firm żarówkowych..Powinien pomóc dobrać produkt odpowiedni do tego typu działalności.
Trzeba pamiętać o wytwarzaniu ciepła przez źródło i eksperymentowac ;)

Pozdrawiam!
s0nata
50p
50p
Posty: 93
Od: 14 cze 2013, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

To w takim razie pozostaje mi rzeczywiście tylko eksperyment, ponieważ chodziło mi wyłącznie o tę świetlówki :D Na inne szansy nie mam póki co. Jakby to powiedzieć, nie mogę więcej zainwestować :wink:
cybio
50p
50p
Posty: 51
Od: 17 lut 2017, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RadomSko

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

Rosliny potrzebuja krotkiej podczerwieni, poszukaj jakie swiatlo emituje twoja świetlówka.
Choć u mnie wiosna już jest;)
cybio
50p
50p
Posty: 51
Od: 17 lut 2017, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RadomSko

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

Brak słońca również mi w tym roku dokuczył. Zainspirowany postem zacząłem szukać świetlówkowej alternatywy.
Nie ma tego za dużo. Jest coś Philipsa (mało informacji)
i świetlówki Osram Fluora w polaczeniu ze statecznikami elektronicznymi QUICKTRONIC FIT 5/8. Zamierzam zastosować w przyszłości.
kazimier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 cze 2018, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

Witam, a zna ktoś jakąś tańszą alternatywę do QUICKTRONIC ?
cybio
50p
50p
Posty: 51
Od: 17 lut 2017, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RadomSko

Re: Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

Zwykły statecznik...
Znaczy tańszy :arrow:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”