Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Drzewa owocowe
Zablokowany
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Ja już brzoskwinkę przyciąłem i dziś miedzianem potraktowałem , a teraz czekamy
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Planuję posadzić 2-3 drzewka nektaryny. Jakie odmiany byście polecali? Mieszkam w północno-zachodniej Polsce więc dużych mrozów tutaj nie mamy, chociaż na mojej górce mocno wieje. Jeśli chodzi o okoliczne choroby to brzoskwinie trochę chorowały ale raczej nie na kędzierzawość tylko jakąś dziurkowatość. Morele i inne pestkowe mają się dobrze.
Krzysiek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Zastanawiasz się , czy już pora na cięcie brzoskwiń
Bardzo dużo osób ten zabieg wykonuje latem.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Bardzo dużo osób ten zabieg wykonuje latem.
Ale to raczej tyczy się to odmian wczesnych i średniowczesnych. Nie polecałbym cięcia brzoskwini po połowie września a tym bardziej w październiku. natomiast można (a właściwie trzeba) latem usuwać wilki. Można to zrobić w czerwcu - wyłamując je, lub ok 2-3 tygodnie przed owocowaniem. Wyłamywanie jest lepsze, bo zostawia mniejszą ranę tylko trzeba to robić w odpowiednim czasie i z wyczuciem.
Planuję posadzić 2-3 drzewka nektaryny. Jakie odmiany byście polecali? Mieszkam w północno-zachodniej Polsce więc dużych mrozów tutaj nie mamy, chociaż na mojej górce mocno wieje. Jeśli chodzi o okoliczne choroby to brzoskwinie trochę chorowały ale raczej nie na kędzierzawość tylko jakąś dziurkowatość. Morele i inne pestkowe mają się dobrze.
Polecałbym odmiane harko. Kwitnie stosunkowo póxno, a owocuje w Połowie Sierpnia więc ma wystarczająco dużo słońca i ciepła aby nabrać smaku. Łapie kędierzawke więc potrzebna jest minimalna profilaktyka.
wosstan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 lut 2018, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Mam mały problem. Planuję założyć przydomowy sadek i wie o tym rodzinka. Moja córka chciała chyba być pierwsza i wczoraj wróciła z zakupów z drzewkiem moreli. I teraz problem co z nim zrobić. Sadzić teraz czy spróbować je troszkę przechować? Jeżeli przechować to w jakim miejscu - jakie warunki powinno mieć? Drzewko wypuściło pierwsze listki. Mieszkam w północno zachodniej Polsce.
Żeby troszkę wyjaśnić. Teoretycznie docelowe miejsce będzie przygotowywane wiosną i początkiem lata. Nasadzenie planuję jesienią.
To drzewko mogę docelowo teraz (lub troszkę później) posadzić przy płocie od strony południowej. Jednak teren od południa jest otarty. Wiatry głównie są zachodnie. Od tej strony troszkę chronił by je garaż.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Wczoraj opryskałam moje brzoskwinie Syllitem.
Już co prawda po przysłowiowych śliwkach, bo oprysk już wykonany i trochę za późno by to roztrząsać, ale teraz mam po czasie wątpliwości. Pamiętam taką dyskusję w zeszłej wiosny, o tym że na Syllicie zmieniło się dawkowanie na kędzierzawość i ta nowa niższa dawka może być nieskuteczna. Zapisałam sobie wtedy, jak się kiedyś go używało, 7,5g na litr cieczy do oprysku i tak zrobiłam ;:218 Tylko czy może w tym nowym Syllicie skład jest taki sam, jak w starym, np nie podnieśli zawartości składnika? Może w poprzednim więcej było jakiegoś wypełniacza czy czegoś takiego? Ma ktoś tamto stare opakowanie?
Poza tym czy trzeba pryskać nowo kupione drzewko, czy ono jest już opryskane? W takim stadium zamkniętych pąków może mu zaszkodzić ewentualny podwójny oprysk?
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Ja w tamtym roku pryskałem Syllitem zgodnie z wytycznymi i nic to nie dało. Kiedyś zalecano 10 g na 1 litr i wtedy działało (autopsja). Tak tez zrobiłem w tym roku , zobaczymy jakie będą efekty. :)
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Aguss85 pisze:Poza tym czy trzeba pryskać nowo kupione drzewko, czy ono jest już opryskane? W takim stadium zamkniętych pąków może mu zaszkodzić ewentualny podwójny oprysk?
Opowieści sprzedawców można między bajki włożyć. Wiem z własnego doświadczenia.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Ok, już się nie martwię za mocnym opryskiem i tą kupioną też opryskam. Tak rozumiem Twój post, Halski, że bez względu na wszystko warto ją u siebie też opryskać?
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Mówisz że ma listki. Weź pod uwagę, że na stan bezlistny stosuje sie zupełnie inne stężenia. W przypadku miedzianu jest to 1% na stan bezlistny a z liściami 0,3. Ja właśnie opryskałem dzisiaj swoje brzoskwiniowate miedzianem 1%, 15 st. i słońce więc pogoda idealna na zwalczanie grzyba.
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Poratujcie mnie wasz wiedzą , jak podciąć drzewko brzeskwini posadzone na jesieni
Obrazek

A także morelki
Obrazek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Ile czasu od oprysku powinno nie padać?
Wystarczą dwie godziny?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Na brzoskwini zostaw przewodnik i cztery symetrycznie rozłożone pędy boczne. Najniższy na wysokości 50cm na ziemia, górne przytnij nad 2 oczkiem a dolne nad 4 oczkiem.Pozostaw pędy tak, aby były w odległości około 20cm od siebie.

Przewodnik moreli skróć nieco ponad bocznymi pędami, a boczne przyciąć o połowę.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”