Jak długo "żyją" storczyki ?

Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

150 lat :shock: a co to było takiego ? Phalaenopsis czy coś innego ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Szczerze mówiąc, to gdyby osoba która opiekuje się tam storczykami nie powiedziała, że ma tyle lat to bym nie uwierzył, wyglądał całkiem przeciętnie. Poza tym byłem skoncentrowany na robieniu zdjęć tym kwitnącym. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

norbert76 ciekawy fakt! chyba będę musiał się lepiej rozglądać przy następnej wizycie
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Chodzi o Cyrtopodium Andersonii, teraz sprawdziłem. Przeglądając internet można znaleźć informację, że to najstarszy storczyk który jest rozmnażany wegetatywnie od połowy XIX wieku jako jedyny z pierwotnej kolekcji storczyków założonej w tamtym okresie w ogrodzie botanicznym UJ. Ot taka ciekawostka. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyk gigant , ma 20 lat!

Post »

Mój co prawda jest traktowany nieco po macoszemu, też wcale do maluchów nie należy :
Obrazek

U mnie niespełna 2 lata, kupiony wiosną ub roku, przekwitnięty bez pędów. W ub roku wydał 1 pęd. W tym roku to już jego drugi pęd.
Pęd ma 110cm długości, liście największe mają 26cm dł i 7 - 8 szer.
Nieco pąków brakuje na łodydze bo zahaczyłem firanką i oberwałem kilka.


---3 gru 2017, o 20:05---

Stoi na południowym oknie, a pęd jest pokaźny bo roślina jest dobrze odżywiona. A że pomięte kwiaty to efekt przekwitania 8-)
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Olek pięknego masz storczyka, ja w swojej kolekcji też mam takie okazy, zazwyczaj te starsze mają tak długie pędy.Moje najstarszy mają ok.10-14.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
Ewcia234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2018, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

U mnie najwięcej chyba 5 lat , a potem kipną. Ale pielęgnacja jest bardzo ważna tych kwiatów.
20Alicja1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lip 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Mój ma 18 lat :tan
Obrazek

To mój pierwszy storczy (z OBI) a w raz z nim kupiłam drugiego, wymieniłem ziemię na mech. Ten drugi padł po roku - stały cały czas obok siebie.


Storczyk ten rośnie na północnym oknie w plastikowej osłonce, która jest w ceramicznej doniczce. Rośnie w czystym mchu z ogrodu, który przykrywa wszystkie korzenie - mech był przed posadzeniem roślinki zalany wrzątkiem. Raz na dwa lata po kwitnieniu wymieniam mech, wtedy gdy zrobi się go mniej - bo robi się po prostu ziema oraz usuwam martwe korzonki. Niczym go nie nawożę (chyba że liście zaczynają blednąć etc.), raz w tygodniu zalewam go wodą prosto z kranu (obojętnie jaka jest to pora roku! ) i zostawiam na chwilę, potem wyjmuje i czekam aż woda odcieknie i wraca do ceramicznej doniczki na parapet.

Jak zaczyna kwitnaće to minimum 6 miesięcy. Raz kwitł 1,5 roku na tej samej łodydze bez przerywanian kwitnienia ale z bocznych pędów tylko dlatego że szedł po swojemu - normalnie wyprowadzam go w pion ale wtedy było to niemożliwe. Łodyga osiągnęła wtedy 80 cm.

Może Phalaenopsis jest łatwy w uprawie ale jak każda roślinka musi pierw zaakceptować nowy dom a może i właściciela - tak jak ma w zwyczaju fiołek afrykański - po prostu niektórych nie lubi i i nie zakwitnie choć by miał jak w niebie
a wtedy będzie cieszyć wiele lat :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Aż ciężko uwierzyć, że ten na zdjęciu ma 18 lat, co roku falenopsisy wypuszczają 1 - 2 liście i nawet uwzględniając, że w tym czasie stracił by parę najstarszych, to i tak pęd rośnie wtedy do góry. Więc kilkunastoletni falenopsis powinien być o wiele większy. Może jest taki skarlały przez brak nawożenia, ale i tak dziwne. Ciekawy przypadek. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Faktycznie na 18 lat to jakieś mały jest. Był może odmładzany międzyczasie ?
20Alicja1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lip 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Mi rozmiar odpowiada - o kwiaty chodzi, nie o liście. Faktem jest że chorował na jesieni. Miałam muszki ziemiórki - 4 największe liście musiałam mu usunać.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Ten storczyk naprawdę ma 18 lat ? :shock:

Patrząc na niego niepowiedziałabym tego, wygląda bardziej na zmarnowanego życiem, pewnie brak nawożenia :roll:
Chyba nie bardzo jest się czym chwalić, ja bym go raczej ratowała, skąd ten pomysł z mchem ?
Storczyk mając 18 lat powinien być już ogromny, moje 10 letnie też nie mają dużo liści, ale suchy stożek jest i śięga wysoko poza doniczkę. Jak dla mnie za dużo cudów robisz.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

moja ciocia ma ponad 20 letniego storczyka ma 3 czubki wzrostu i wygląda okazale :) :wit

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”