Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Na początek poczytaj ten wątek, a następnym razem przed założeniem nowego wątku proszę uprzednio korzystać z wyszukiwarki. :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

W jaki sposób rośnie dracena obrzeżona tzn mając kupioną w sklepie z pniem i rozgałęzieniem czy rośnie już tylko na tym rozgałęzieniu w górę czy sam pień też się podnosi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Pień się nie podnosi, w przypadku dracen tworzy się przez opadanie starych liści. Więc jak został przycięty na określonej wysokości to już się nie zmieni, wysokość rośliny będa teraz tworzyć odrosty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

A czy przez podcięcie odnogi można wyhodować nową dracenę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Możesz jaśniej napisać? Dracenę można rozmnożyć albo ucinając wierzchołek, albo tnąc pęd na kawałki.

Korzystaj wpierw z wyszukiwarki na górze strony, bo na forum jest wiele tematów.

Poczytaj ten wątek: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... i%C4%99cie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Mam problem z draceną obrzeżoną. Zaczęła więdnąć, w ostatnie mroźne dni w jej otoczeniu przez ok. 2 dni temperatura spadła (ale wciąż było powyżej 10 stopni), zauważyłem też dziwne przebarwienia liści zaczynające się od krawędzi. To jakieś choróbsko? (kliknięcie otwiera w pełnym rozmiarze)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Jak często ją podlewałeś przy niższej temperaturze? To mi wygląda n aż jakąś chorobę grzybową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Rzadko, podłoże wcale szybko nie przesycha, a zimą lepiej nie przelać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

A sprawdzałeś jeszcze pod kątem szkodników? To jest druga opcja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Nie widać za bardzo szkodników. Przypomniało mi się coś innego - przed falą mrozów wilgotność w domu była bardzo wysoka, rzędu 70-80%. To zwiększa prawdopodobieństwo choroby grzybowej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Dokładnie, niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza nie jest dobrym rozwiązaniem dla roślin. Poodcinaj najbardziej chore liście, zrób oprysk preparatem grzybobójczym i przenieś do cieplejszego pomieszczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Akurat te dwie rzeczy nie wystąpiły razem. Najpierw była wilgotność przy normalnej temperaturze i już wtedy coś się zaczynało dziać, potem ~3 dni chłodu przy niższej wilgotności (wyjazd), teraz znowu normalna temperatura i jako że liście dalej "wiszą" to wypadało się przyjrzeć roślinie bliżej.
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Dzień dobry,
Wczoraj nabyłem drogą kupna dracenę marginata na olx-ie (podróż 30 minut samochodem więc nie zmarzła za bardzo, było tak z 5-7C na zewnątrz), i w związku z tym, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, prosze o potwierdzenie przez kogoś doświadczonego, że zapewniam jej właściwe warunki życia.
Okno mam południowo-zachodnie(15 stopni na zachód) i jest patelnia, więc chce ją postawić z boku jak na zdjęciu, czytałem że nie lubi bezpośredniego światła.
Obrazek
Stała w jakimś bagnie, więc przepłukałem korzenie na tyle na ile mogłem, żeby usunąć jak najwięcej ciężkiej ziemi. Wszystkiego się nie udało.
Obrazek
Kupiłem ziemię do kaktusów pokon (najlżejsza jaka była), przesuszyłem/wyprażyłem w piekarniku około 100C żeby mi robactwo nie latało, wymieszam z perlitem 3:1 żeby ją odciążyć i daje 2l keramzytu (też wyprażonego) na spód. Doniczka jak widać, muszę tylko ponawiercać wiertarką dziury na odpływ.
Obrazek
Parę liści ma takich jak u kolegi z poprzedniej strony, stoi na baczność, szkodników żadnych nie widziałem, przepłukana od góry do dołu, czekam aż wyschnie i ktoś mi odpowie zanim się wezmę za przesadzanie.
Obrazek
Mam około 18-20 stopni, kaloryfer zakręcony bo sąsiedzi za mnie grzeją, przeciętną wilgotność, chcę na zimę podlewać raz w tygodniu odstaną przegotowaną wodą, powiedzmy kubek.
Problemem podobno jest usychanie liści zarówno przy przesuszeniu jak i przelaniu. Czytałem, że ziemia ma być sucha na długość palucha (rym własnego autorstwa).
Dziękuję za poświęcony mi czas, pozdrawiam.
Demek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”