Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Elu, zadbane, to i odwdzięczyć się chcą ;:63 Już kiedyś myślałam o sprawieniu sobie kliwii. Jakoś nie rzuciła mi się w oczy w ogrodniczych w mojej okolicy. :( Ale kiedyś ją trafię.
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Dzięki dziewczyny. One są inne, zarówno kwiaty jak i liście.

Nie mam pojęcia dlaczego w moim poprzednim poście nagle pojawiły się linki do zdjęć . Po zamieszczeniu ich przeze mnie widoczne były fotki. :? :cry:
(Ponieważ wstawiasz za duże zdjęcia. Iwona)
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

W dzisiejszy słoneczny dzień moja kliwia tak się prezentowała. Zamierzam na południowym oknie mieć tylko same kliwie. Bo zawsze mam bałagan jak jest masa poutykanych doniczek z cudeńkami. Kliwia zawsze wygląda ładnie czy to z kwiatami czy bez.

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Super że będzie Ciebie cieszyć kwiatami ale dlaczego ona ma je tak niziutko bez łodygi. Może z czasem, wyżej wyeksponuje swoje kwiaty :D
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Podlewaj cieplą woda, wtedy kwiatostan szybciej wydłuży łodygę.
ani_tamta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 mar 2018, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Cześć wszystkim :wit
Mam w domu 2 kliwie - wspaniale rosną od wielu lat, wypuszczają kwiaty także zimą. W ciągu ostatnich 5 miesięcy z obiema roślinami zadziało się coś dziwnego. Liście w kliwii normalnie rosną parzyście, rozpościerając się na obie strony. Tymczasem w moich kliwiach, po jednej stronie, pomiędzy starymi liśćmi każdej rośliny pojawiły się młode odrosty - wygląda to tak, jakby młoda roślina rosła pomiędzy liśćmi po jednej stronie (zdjęcia i rysunek poglądowy poniżej. :)

W efekcie obie rosliny zaczęły się przechylać - nie stoją już pionowo tylko "kładą się", bo odchyla je od pionu ten młody odrost.

Co robić? Zostawić tak, jak jest? Próbować to jakoś rozsadzić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Jolek pisze: wyżej wyeksponuje swoje kwiaty :D
Spokojnie :wink: Za tydzień łodyga jeszcze urośnie z 5 cm.

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Powiedzcie mi, czy można już przesadzić i rozdzielić kliwię, czy czekać do wiosny???
Ściągnęłam swoją z parapetu, no, ciasno ma, dotychczas ładnie mi kwitła, praktycznie bezobsługowa jest, stoi cały czas na północnym oknie.
Jakiej ziemi potrzebuje, pod ręką mam tylko do siewu i pikowania ze startową ilością nawozu, czy taka się nada???
Obrazek

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Pewnie, że się nada. Ja bym przesadzał teraz bo codziennie świeci ładnie ;:3 Zawsze wszystko robię na oko. Niedawno pisałem, że przesadzałem swoją kliwię. Poszedłem do warzywnika wykopałem kilka łopat ziemi gdzie rosły melony i tą ziemię wymieszałem z substratem torfowym 1:1. Do tego przesadziłem kliwię. Niedługo po przesadzeniu pojawił się pęd kwiatowy. Ten substrat torfowy to był ogólny do warzyw i kwiatów ze startowym nawozem, pH około 5,5-6.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Dzięki, przesadzę, to moje podłoże też ma taką dawkę startową.

Pozdraaim Irena
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Po pięciu dniach już ładnie kwitnie. Taki kwiatek na dzień kobiet...

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Dzień dobry, proszę o poradę dot. kliwii znalezionej na śmietniku. Na pierwszy rzut oka wygląd dobrze, śladów szkodników nie widać, no, ale ktoś ją wyrzucił, a ja się nie znam na kliwiach. Co z nią zrobić?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

bkcejtke Proponuje przesadzenie kliwi do większej doniczki (z kilkoma solidnymi otworami drenażowymi) ale nie przesadnie wielkiej bo te rośliny nie lubią za dużych donic. Podłoże musi mieć przepuszczalne-dobra jest mieszanka uniwersalnej ziemi ze żwirem akwariowym i perlitem co pozwoli dobrze napowietrzać korzenie - uwaga! - są one kruche i łatwo je połamać. Kliwia lubi być podlewana rzadziej ale obficie-koniecznie musi wyschnąć podłoże przed kolejnymi podlewaniami. Kliwia z twoich zdjęć ma odrosty więc albo można je przy okazji oddzielić poprzez odcięcie, posypanie ran cynamonem co pozwoli zapobiec infekcji i posadzeniem po jakiś dwóch dniach do mniejszych doniczek. Można też zostawić roślinęz młodymi a będziesz mieć za jakiś czas sporą kępke kliwi w postaci "krzaka" :wink:
Roślinka ta dobrze rośnie w półcieniu, natomiast można ją trzymać na stronie południowej czy zachodniej ale wtedy wymaga cieniowania w okresie wiosenno - letnim bo inaczej może zostać poparzona od intensywnego słońca. Nie należy też przesadzać z nawożeniem-osobiście stosuje już tylko nawozy naturalnego pochodzenia typu guano czy Astvit i Biohumus. Powodzenia w uprawie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”