Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Milena, ja przezimowałam bugenvillę w chłodniejszym pokoju, 16-18 st na południowo-wschodnim parapecie. Straciła prawie wszystkie liście, ale przeżyła i zakwitła pod koniec sierpnia, teraz jeszcze stoi na dworze.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Często czytałam, że bugenville muszą być zimowane, w chłodzie, bo inaczej nie zakwitną. Po kilku latach obserwacji, tylko jedną z moich bugenvilli zimuję w chłodnym garażu, pozostałe w ogrzewanych jasnych pokojach.

Fioletowa o drobnych kwiatuszkach, zimuje w chłodzie a latem kwitnie nieprzerwanie. To najbardziej bezproblemowa odmiana i niezawodna.
Obrazek

Pozostałe gdy zimowałam w garażu, albo nie przeżyły, albo w ogóle latem nie kwitły.
Zimowane w mieszkaniu, tak się odwdzięczyły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Anka159, mam taką fioletową jak Ty. Skoro Twojej służy zimowanie w chłodzie to moja hrabianka też wyląduje w zimnym garażu, może wtedy przestanie zdziwiać i wreszcie zakwitnie. Skorzystam z Twojej rady:)
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

No to nieźle się zapedzilam. Po zdjęciach widzę, że nawet mała zakwita, więc jest możliwość, że jak była dobrze zimowana przed hodowce zanim trafi do sklepu to mi zakwitnie?
Marzena
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Według mnie zimowanie nie wpływa bezpośrednio na kwitnienie.
Zimowanie (niższa temperatura, skąpe podlewanie) wpływa tylko przystopowanie wzrostu, pędy nie wyciągają się i na wiosnę nie trzeba ciąć, lub tylko delikatnie. Bugenwilla może szybciej wystartować ze wzrostem.
Roślina kwitnie na młodych, tegorocznych przyrostach a na pojawienie się pąków najistotniejszy wpływ ma słońce.
Moje rośliny zimę spędzają w domu w temp. 15-18 stopni. Tracą liście i sa całkiem łyse.
pawelba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lis 2017, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Witam wszystkich. Mam też pytanie odnośnie bugenwilli. Czy jest jakiś "patent" żeby sprawić by przestała ona rosnąć "w górę" ? Pytam, bo kończy mi się miejsce pod sufitem i nie wiem "co dalej":) Domyślam się, że można przyciąć od góry żeby zaczęła rosnąć na boki, ale nie wiem cyz to dobry pomysł. Mam ją w doniczce, ale na wiosne planuję wystawić ją na balkon w formie pnącza. Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda jak na zdjęciu niżej. Mam w sumie możliwość przeniesienia jej na klatkę schodową (tam sufit jest wyżej, ale mniej światła by miała). Co radzicie?


Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Faktycznie wysoka jest. W sumie to pnacze, może by je owinąć wokół jakiejś drabinki. A z tego co czytałam to przycinanie się bugenwille ale na wiosnę.
Widziałam kilka zdjęć tej rośliny prowadzone jako drzewko, czy to jest możliwe, czy może to inna odmiana?
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Pawelba, patrz post wcześniej napisany przez raflezję, bugenwilla powinna być zimowana w niskiej temperaturze, żeby powstrzymać wzrost a Twoja mało że ma pewnie ciepło to jeszcze ciemne stanowisko.
Polecam też poczytać cały wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Po zimowej przerwie wznawiam temat bugenwilii. Wyniosłam je z piwnicy, mocno przycięłam, zmieniłam wierzchnią warstwę ziemi i czekam na ich obudzenie. Teraz są "łyse" i po ukazaniu się listków zacznę je odżywiać.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Moja, zimująca na parapecie w chłodnym pokoju puszcza liście od dołu, a stare gałązki są suche i nieżywe.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Ja wysiałam nasiona, ale nie wiem czy mi coś wykiełkuje. No i wiem, że jeśli nawet to w tym roku kwiatów nie doczekam. Piękna roślina.
Marzena
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Moja Bugenwilla nie straciła liści, powoli pnie się do góry, jest na słonecznym parapecie. Jak z podlewaniem o tej porze roku?
Często, rzadko, obficie, mało?
Milena
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Post »

Ja swoje z zimowania wniosłam w styczniu do cieplejszego pokoju, bo zaczęły wypuszczać liście - stoją teraz od południowej strony metr od okna (na parapecie się nie zmieściły). Podlewam je już raczej normalne, jak widzę, że wierzchnia warstwa minimalnie zaczyna przesychać. W lutym podlewałam rzadziej, ale zaczęły gubić listki (nawet jedna zakwitła - tzn. przebarwiły się jej listki w jednym miejscu, ale właśnie z powodu mniejszej ilości wody po tygodniu zrzuciła - podejrzewam, że właśnie bałam się ją przelać i podłoże z wierzchu przesychało bardziej i to było przyczyną). Teraz już wróciło wszystko do normy i dalej puszcza pędy z listkami. Oczywiście od momentu wniesienia w styczniu codziennie ją spryskuję nim zacznie na nią świecić słońce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”