Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

[Ciekawostka]
Jakoś w listopadzie mój karamelek postanowił zakwitnąć.

Obrazek

Najpierw rósł jeden pąk, potem okazało się, że pod spodem jest drugi. Czekałem, czekałem aż się rozwinie choćby na jeden dzień ale się nie doczekałem :(
W zeszłym tygodniu oba pąki opadły. Fotka zrobiona w połowie stycznia. Kiepską porę sobie wybrał na kwitnięcie. Ale skoro zakwitł raz pewnie zrobi to ponownie. Pozostaje tylko poczekać ;:173
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mulenbekia!
Myślę, ze nic jej nie będzie, ale oprysk antygrzybem nie zaszkodzi. Jeśli plamy będą się powiększać to trzeba rozważyć ucięcie liści. To mogą być uszkodzenia mechaniczne powikłane infekcją grzybową.

Rychoo!
Bardzo fajny widok, to nic że pąki odpadły, tak jak piszesz, pewnie pojawią się nowe. Ja nigdy jeszcze nie doświadczyłam kwitnienia filodendrona.
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mulenbekia
Moja ma ten sam problem w małej skali i myślałam, ze to po upadku, który zaliczyła. Ale coś podobnego zaobserwowałam też ostatnio na moim filodendronie i teraz myślę, że to jednak jakaś infekcja...:(
cocoryku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2018, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zroślicha (Syngonium ) - uprawa,podstawy,sadzonkowanie

Post »

Witam!
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc - niedawno wzięłam z pracy roślinkę, przeszukałam forum i myślę, że jest to Syngonium, choć oczywiście mogę się mylić:) Poniżej zamieszczam zdjęcia - stała w takiej szklaneczce już minimum pół roku. Chciałabym jej jakoś pomóc, a że nie mam żadnego doświadczenia z roślinami to byłabym wdzięczna za wszelkie rady odnośnie tego co wypadałoby w tym przypadku zrobić.

https://imageshack.com/a/img923/5386/RuLupI.jpg
https://imageshack.com/a/img922/6959/JOaD2B.jpg
https://imageshack.com/a/img922/1471/tEY3Lo.jpg
https://imageshack.com/a/img924/3525/Aer5Xi.jpg
https://imageshack.com/a/img923/7066/5Zx2xZ.jpg

Dziękuję! :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

To jest Anturium i wymaga już posadzenia do normalnego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cocoryku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2018, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Super, bardzo dziękuję :) w takim razie będę sadzić!
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mam problem z moja Tetraspermą, bardzo się staram żeby jej nie przelać i wątpię żeby to był problem, ale niestety tak wgląda:
Obrazek

Obrazek

Czyżby jakaś infekcja?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Jak długo masz tę monsterę?
Czy jest dobrze ukorzeniona> Czy wypuściła młode liście od czasu przybycia?
Pokaż całą w doniczce
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

A nie miała szansy przypadkiem przemarznąć?

B.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Też się zastanawiałam, bo z liśćmi nie jest dobrze.
I oczywiście napisałam błędnie. To przecież Raphidophora tetrasperma, nieprawidłowo zwana monsterą Piccolo
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Po tym jak ją otrzymałam zrobiłam szczepki i nic nowego nie wypuściła jeszcze. Mogła zmarznąć, nie widziałam jeszcze efektów zmarźnięcia. Mam ją może od miesiąca. Reszta wygląda w miarę dobrze i zielono, krawędzie niektóre trochę brzydkie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Nie mam szczęścia co do niektórych roślin.

Mój Selloum zaczyna wyglądać tragicznie. Podlewam raz na dwa tygodnie, więc raczej wątpię żeby był przelany. Jest ciągle w ziemi, w której był kupiony więc może należałoby go teraz przesadzić? W ziemie nie chciałam. Zastanawiam się też czy to czasem nie jakaś infekcja? Oto zdjęcia, ten mały liść zwłaszcza bardzo dziwnie wygląda, jakby grzyb? Miałam kiedyś małego selloum który właśnie w taki sam sposób zakończył swój żywot.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Moja alokazja od samego początku tak się zachowuje jakbym ją wiecznie przelewała, bez znaczenia że raz na dwa tygodnie podlewam, stoi w łazience gdzie jest fajnie wilgotno przy oszronionym oknie południowym. Wygląda coraz gorzej i niedługo nic z niej nie będzie. przesadziłam ją w organiczną ziemię, bardzo fajną, lekką. Już nie wiem jak ją podlewać żeby coś z niej zostało.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

To Anturium było chyba kiedyś przelane i od tamtej pory nie ma żadnej poprawy. Zostały tylko dwa liście, które się nadają tylko do obcięcia. Zastanawiam się czy je obciąć i czekać aż coś wypuści? Korzenie sprawdzałam i są w bardzo dobry stanie, wszystkie zdrowe! Nie rozumiem już tych roślin. Stoi w wilgotnej łazience bezpośrednio na wannie przy prysznicu. Lepiej być nie może :D

Zaczynam wątpić w moje zielone palce...:(


Obrazek

Nie mam w ogóle szczęścia z Alokazjami. macie jakieś rady? Jeśli chodzi o philodendrony to nigdy nie miałam takiego problemu jak z tym selloum.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

1. Filodendrona trzeba było przesadzić tuż po zakupie. Trzymanie w produkcyjnym podłożu nie jest najlepszym rozwiązaniem. To podłoże niestabilnie przesycha i w głębi doniczki może dłużej być mokre, czego filodendrony nie lubią. Pousuwaj najbardziej chore liście, zrób oprysk fungicydem i przesadź sprawdzając stan korzeni.
2. Postawienie w łazience alokazji może być niezbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż masz tam za duże wahania wilgotności powietrza. Kwestia jeszcze temperatury oraz poziomu światła. Oszroniona szyba może jego dawać za mało. Alokazja załapała wg mnie chorobę grzybową. Usuń chore liście zrób również oprysk fungicydem. Alokazje w okresie jesienno-zimowym podlewamy sporadycznie.
Z alokazjami to różnie potrafi być, zauważyłem że są bardzo kapryśne. U mnie rośnie bez problemów jedynie 'Red secret', inne popadały albo oddałem w inne ręce.
3. Przelane rośliny potrafią długo dochodzić do siebie, a to anthurium w ogóle słabo rośnie w warunkach domowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”