Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A może zwykła maść ogrodnicza by wystarczyła?
gizmo82_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 sie 2017, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuje za radę ale maść działa przede wszystkim grzybobójczo. Zależy mi na owym "mazidle "po raz wygląda estetycznie nie tylko zabezpiecza roślinę przed grzybami czy np. opadami ale działa też blokująco zatrzymuje wodę w roślinie. Mazidło potrzebuje by moje roślinki wyglądały jak sklepowe w ubiegłym roku zrobiłem bez mazidła i dowiedziałem się jak u tej rośliny działają "oka" z pniem jest tak że właśnie traci wodę i wysycha jeśli aktywne oko znajduje się większy kawałek poniżej jeśli dość wysoko to problemu nie ma (poza mało atrakcyjnym wyglądem cięcia. Potrzebuje jedynie nazwy handlowej jako punktu zaczepnego do dalszych poszukiwań przeglądałem strony eksporterów i masa o pielęgnacji samej rośliny (w dodatku po hiszpańsku)a nic czym ją zabezpieczają.
Nic na świecie nie zostało tak sprawiedliwie rozdzielone jak rozum: każdy uważa, że otrzymał dostateczną porcję
(Leo Rosten)
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A czy ta substancja nie jest jakiegoś rodzaju woskiem :?: ;:oj
Lemens
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 mar 2016, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Yucca, proszę o pomoc

Post »

Proszę o pomoc w sprawie juki, posiadam kwiat 5 lat i nigdy nie zgubiła żadnego liścia, problem zaczął się niedawno, liście zolkna i opadają zarówno dolne jak i górne, stoi cały czas przy oknie, podlewania zima bardzo rzadko, czyżby za suche powietrze od kominka który mam od niedawna jej szkodzi. Proszę również o ocenę stanu korzeni
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Yucca, proszę o pomoc

Post »

Korzenie wyglądają dobrze, bryła nie jest przerośnięta, więc raczej to co pod ziemią jest ok. Ale sprawdź łodygę - pierwsze zdjęcie - nad żółtym liściem pierwszy zielony liść, miejsce przy nasadzie liścia jest jakieś brązowe. Co to? i czy ew to się powtarza przy innych liściach?
Lemens
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 mar 2016, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Yucca, proszę o pomoc

Post »

Dziękuję za odp. Fragment brązowy to po prostu lodyga to co pod liściem, jest coraz gorzej, jestem załamany...
Obrazek

Obrazek
Lemens
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 mar 2016, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Yucca, proszę o pomoc

Post »

A stojąca obok mniejsza ma się bardzo dobrze także warunki są chyba ok...
Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Yucca, proszę o pomoc

Post »

To, ze jukka przez 5 lat nie zgubiła żadnego liścia, nie znaczy że tego nie powinna zrobić. Część dolnych liści zawsze usycha i tworzą sie charakterystyczne "pieńki".
Na pewno problemem jest za ciepło i za mało światła. Widzę, ze liście są u nasady jasno zielone, czyli wypłonione (wyciągnięte) z powodu braku światła. Są oklapłe. Czyli tworzenie tkanki wzmacniającej nie nadąża za wzrostem. Kominek może okresowo podwyższać temperaturę i stymulować wzrost. Nie zauważyłam, aby suche powietrze szkodziło juce, ale nie upieram się przy tym.
Nie panikowałabym. Twoim zadaniem jest utrzymanie roślin do wiosny i zapewnienie jak największej ilości światła. Podnieś żaluzje.
Jukka to roślina światłożądna, w ciepłych krajach rośnie w palącym słońcu. Niestety nie wszyscy mają takie warunki. Ja swoją około 20-to letnią staruszkę latem trzymam w ogrodzie. Teraz moja też gubi liście
powodzenia
Lemens
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 mar 2016, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Yucca, proszę o pomoc

Post »

Dziękuję za odp, zmieniłem jej stanowisko, stoi teraz na piętrze przy drzwiach balkonowych, całe lato też stoi na tarasie, oby dotrwala.
Obrazek
aaamator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2018, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora roślinka

Post »

Witam, czy mógłby ktoś doradzić czy tą roślinkę(nie znam nazwy) da się uratować. Nie ukrywam, że jest po przejściach, straciła kiedyś szczyt ale wypuściła 2 nowe. Do tej pory było wszystko ok, ale od kilku dni zaczyna marnieć. Czy da się np te 2 nowe szczyty odciąć i ukorzenić czy może lepiej zasypać ziemią w wysokiej donicy, oczywiście nie całą. Prosiłbym o pomoc, zależy mi na tej roślince i szkoda byłoby mi gdyby padła. Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Przede wszystkim niewłaściwe stanowisko, to jest juka i potrzebuje słońca przez cały rok, a nie ciemnego kąta kilka metrów od okna...
2. Niewłaściwe podłoże, pewnie sama ziemia uniwersalna, a powinna być mieszanka takiej ziemi oraz żwirku.
3. Doniczka jest bez odpływu?
4. Warto po zakupie zidentyfikować od razu roślinę i dowiedzieć się o warunkach uprawy, a nie reagować dopiero wtedy kiedy coś złego zaczyna się dziać z rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aaamator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2018, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie co to jest.
Jukkę przeniosłem w kąt gdy zaczęła marnieć, doniczka ma odpływ tylko go nie przenosiłem a podłoże zmienię w takim razie. Ten żwirek to na dole czy razem z ziemią zmieszany?
A co do jukki to nie kupiłem jej, długa historia, przypadkiem trafiła w moje ręce sama nawet bez doniczki i ziemi, ale udało się ją uratować. Tylko czy te nowe szczyty(?) mogą tak rosnąć czy nie lepiej ją zakopać głębiej, bo kilka cm od pnia puszczają tak jakby korzenie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ziemię mieszasz ze żwirkiem w proporcji ok. 3:1. Na dno dobrze dać drenaż z keramzytu. Wielkość doniczki dobierasz wg wielkości bryły korzeniowej, o ok. 2 cm więcej na średnicy. Przy przesadzaniu sprawdź stan korzeni, jeśli będą jakieś pogniłe odcinasz i posypujesz sproszkowanym węglem. Jeśli bryła korzeniowa będzie mokra odczekujesz dzień, dwa z rośliną poza doniczką i dopiero wtedy sadzisz.
W okresie jesienno-zimowym podlewasz sporadycznie raz na trzy, cztery tygodnie mniejszą ilością wody. W lecie odwrotnie, ale nie możesz doprowadzić do zalania podłoża. W słonecznym stanowisku podłoże powinno dość szybko przesychać. Późną wiosną jeśli masz taras/balkon możesz po wstępnej aklimatyzacji wystawić na zewnątrz. Dobrze to zrobi roślinie i po sezonie na jesieni powinna o wiele lepiej wyglądać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”