Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Najprawdopodobniej plamy od wody. :D Zetrzeć wodą się nie da :?:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Może pająki tam gniazdowały.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Cześć raz jeszcze :)
w okolicy świąt stałam się szczęśliwą posiadaczka hoyi. (chyba carsony) Stanęła sobie w docelowym miejscu, dosypałam jej ziemi, podlewam jak przeschnie i nie ruszam. Wypusciła mi już pięknego liścia a na pędach na których są te "wypustki" (nie wiem jak to się poprawnie nazywa) widać że coś zaczyna żyć.

hoja w okolicach doniczki ma masę pędów i liści blisko siebie usianych natomiast ma też sporo baaardzo długich pędów na których liście są w odległości kilkunastu centymetrów. Czy one sa tak bardzo oddalone od siebie bo ta część rośliny miała za mało światła czy dlatego , że skupiła się na przedłużaniu pędu?

Naliczyłam też na niej ponad 20 pozostałości po kwiatach..takie kołeczki uschnięte. Rozumiem,że jeśli panna zdecyduje się kwitnąć to z nich będzie wypuszczać kwiaty?

Czytałam też że hoye lubią spryskiwanie. Nie chciałabym jej ruszać a bez ruszenia nie mam moźliwości spryskania. Czy w takim razie olać to spryskiwanie i np przecierać liście wilgotną szmatką czy w ogóle jej nie dotykać tylko podlewać?

ach no i chyba ostatnie pytanie.. panna jest w okresie regeneracji, całe 5 liści ma cirmnozielonych w plamki a reszta jednolicie jasnozielona, w dodatku zima jest, ale jakby odżywa.. czy w związku z tym powinnam ją np raz w miesiacu wspomóc jakimś nawozem czy też olać żeby sama się ogarniała powoli i poczekać do wiosny? mam biohumus i astvit w domu.

To moja pierwsza hoja w dodatku trochę taka bidna, więc z góry dziękuję za pomoc w wyprowadzeniu panny na roślinę ;:131
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jeżeli widzisz objawy wzrostu to możesz podlać z dodatkiem Astvitu.
Długie, łysę pędy nie są rzadkością u hoi, potrafi uzupełnić na nich liście w późniejszym czasie lub baldaszki kwiatowe. Lepiej je zostawić w spokoju. Jeżeli pokój jest chłodny to teraz bym nie spryskiwała i podlewała ostrożnie, carnosy znoszą znaczne przesuszenie oczywiście nie na wiór.
Białawe plamki na niektórych liściach carnosy moga się pojawiać, zależnie od odmiany ( jeżeli nie powstały z wody kranowej, twardej).
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ja z kolei dodam jeszcze, że owszem, na tych ?kołeczkach? w sezonie kwitnienia będą się rozwijały nowe kwiatostany, zaś jeśli chodzi o kolor liści, to zazwyczaj ciemne są liście stare, zaś jasne liście młode (no chyba że zamiast żywozielonego jest to żółtozielony ? to wtedy mamy do czynienia z liśćmi usychającymi)...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Hej, bardzo dziękuję za rady!
Te plamki na liściach nie są od wody, to "cecha wrodzona" i ciemne liście mają ich więcej.
Ona stała w ciemnym dość miejscu, u mnie ma dużo jaśniej bo stoi w zasięgu południowego okna.
Chyba na razie poczekam na rozwój wydarzeń :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Oto moja hoja. Maleństwo jeszcze, ale sama wyhodowałam ze szczepki z paroma listami. Ukorzeniłam w wodzie, posadziłam w doniczkę storczykową. Korzenie obserwuję, są bez zarzutu.

Obrazek

Następne szczepki, ukradzione :oops: stoją w słoiku i korzonki wypuszczają. Jeszcze nie ma się czym chwalić.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

To carnosa, dorodna już, widzę łyse pędy pozawijane na drabince, może zechce wypiścić baldaszki kwiatowe na nich?
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tak, Grażynko, to carnosa. Łysy pęd jest zawinięty na pałąku i na szczycie rozwija 1 parę listków. Pozostałe oczka jeszcze śpią. Też mam nadzieję na kwiaty ;:173
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mam pytanie odnośnie mojej hoyi , której zdjęcia wrzuciłam już tu do wątku i nie wiem w sumie czy się nie powtórzę , ale trochę mnie to nurtuje. hoja przyjechała do mnie z bladozielonymi liścmi z pojedynczymi białymi plamkamki. Na samej górze liście były ciemozielone. Dostałam informację, że te ciemne liście mogą być stare..ale..
hoja zaczęła puszczać pędy, liście i zaczęła kwitnąć. Część jej jest nadal bladozielona bez plamek a nowe liście są ciemnizielone i plamiaste.
Czy to są dwa gatunki upchnięte w jedną doniczkę ?
Jeśli to jeden gatunek to ile mniej więcej zajmie tym jasnym listkom wrócenie do ciemnego koloru? I czy w ogóle pociemnieją i będą miały więcej plamek jeśli będą miały więcej światła?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Trochę inaczej jak napisałaś, jasne liście pewnie były od zbyt jasnego/słonecznego stanowiska, podobnie rzecz się może mieć z ilością plamek. Hoje mogą rosnąć nawet na południowej wystawie, więc w ciemniejszym stanowisku liście będą ciemniejsze i mogą mieć mniej plamek. Mam tak u swojej hoi (wschodnia wystawa, nowe liście tworzą się pod sufitem, gdzie dociera niewiele światła dziennego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Z tym , że ona od końca września stała na klatce schodowej praktycznie bez światła..tzn są tam jarzeniówki ale to chyba nie doświetla, bo rośliny tam nie wyglądają najlepiej a okno jest w odległości ok 7 m Wcześniej stała na balkonie , ale zadaszonym i niby jasno tam było, ale nic na nią nie padało bezpośrednio. Teraz stoi niby w kącie, ale pomiędzy południowo-zachodnimi oknami i jak mocniej poświeci to ma na prawdę dużo światła. Ciemne liście mają plamki a te jasne prawie w ogóle.. Tak myślę, że jakby miała za mało światła to nie wypuszczałaby liści i kwiatów.
W dodatku na tym samym poziomie ma te jasne liście i ciemne.. a kwiaty ma na poziomie na którym ma mniej swiatła..i zgłupiałam.. :)
o tyle mnie to nurtuje , że chciałabym się dowiedzieć co ona lubi ;)

jutro wrzucę zdjęcie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Może jest niedożywiona, dawno była przesadzana?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”