Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Mimo, że wczoraj był dzień niekorzystny do wysiewu pomidorów, to zdecydowałem je na wysianie (termin sadzenia dla uprawy jesiennej). Jaki będzie na to wpływ później, to się okaże, myślę, że ważniejsze jest dobre przygotowanie gleby i warunki klimatyczne, jakie im stworzymy.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

ekopom pisze:Mimo, że wczoraj był dzień niekorzystny do wysiewu pomidorów, to zdecydowałem je na wysianie (termin sadzenia dla uprawy jesiennej). Jaki będzie na to wpływ później, to się okaże, myślę, że ważniejsze jest dobre przygotowanie gleby i warunki klimatyczne, jakie im stworzymy.
Skąd takie informacje, że wczoraj dzień niekorzyustny? Ja korzystam z kalendarza rytm natury i tam dni korzystne do siewów są do jutra włącznie, tylko pytanie było, co w końcu z tą pełnią, która była dziisaj koło południa?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Od 9 maja godz. 7°° do 11 maja godziny 18:59 jest czas korzystny dla rozwoju którym plonem ma być liść, bądź łodyga. https://www.rytmnatury.pl/kalendarz-bio ... y-maj-2017
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

ahh o to chodzi, ja traktuję tego typu podział jako dodatek, w takim sensie, że jak mi pasuje to trzymam się dni odpowiednich dla poszczególnych części roślin, ale najważniejsze dla mnie to ogólnie dni korzystne dla siewów czy też sadzenia.
Uważam, że jak jest akurat dzień korzystny do siania roślin których plonem ma być liść, to znaczy że jest SZCZEGÓLNIE korzystny dla liściowych, ale nie znaczy że niekorzystny dla innych ;)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Zabiegi w dniach liścia przy pomidorach powodujemy bardziej rozwój masy liściowej, co za bardzo nie jest wskazane, gdyż mocno zagęszczamy, stwarzając sprzyjające warunki do rozwoju szarej pleśni i rozwoju wegetatywnego. Także w tych dniach prace w ziemi, pobudzamy aktywność nawozów azotowych, co przy niektórych warzywach wskazane, bądź niewskazane.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Dziś po pracy rozgarniam kompost na bardziej płasko i sadzę ogórki gruntowe.
Miłego tygodnia. ;:4
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Obrazek
Witam.Odkopuję temat kalendarza bio. Czy ktoś z Was jest w stanie wytłumaczyć mnie jak ja to mam interpretować te różnice w obu kalendarzach? Ten z lewej to kalendarz wg. Marii Thun po prawej kalendarz Działkowca, czyli którego ja mam się trzymać kiedy każdy inaczej interpretuje dany dzień? W sytuacji kiedy ten pierwszy np 5 i 6 II podaje korzeń a drugi kwiat? W obu zgadza się tylko czas sadzenia zaznaczony na zielono.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Co to już nikt nie posiłkuje się kalendarzem biodynamicznym? ;:oj Ja do tej pory byłem dość sceptycznie nastawiony do tych kalendarzy ale jak porównałem trzy czyli Marii Thun , Działkowca i Rytmy Natury z komputera, dochodzę do wniosku, że to wielka ściema,pic na wodę i fotomontaż, rozjazdy jak na wielkiej stacji kolejowej, ale tam na stacji przynajmiej porządek jest bo tam wiadomo chociaż czemu dany rozjazd służy a tu? :D
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Ja do tej pory byłem dość sceptycznie nastawiony do tych kalendarzy ale jak porównałem ........

Teraz pewnie zaczniesz porównywać horoskopy ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Ja co rok patrzę na księżyc,szczególnie w porze wysiewów i zbiorów. Zaciekawił mnie tym zjawiskiem już ponad 40 lat temu, sędziwy pan , który uprawiał pole i był zielarzem. Według mnie to nie jest kwestia wiary czy zabobonu. Zapewne wiedza, doświadczenie, słońce są najważniejsze. Ale kto ma dodatkowo wiedzę o wpływie księżyca lub intuicję, temu warzywka zdrowiej rosną.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Skoro wierzymy w zabobony :wink: typu czarny kotek przebiegający nam drogę czy wstawanie lewą nogą to czemu nie w kalendarz biodynamiczny.
Może nie robimy wszystkiego dokładnie i skrupulatnie jak tam piszą bo to jest fizycznie niemożliwe ale przyznacie, że coś w tym musi być.
Z moich obserwacji "ogrodu" jasno wnioskuję, że księżyc ma bardzo duży wpływ nań.
Zauważcie kiedy owoce przybierają na wadze .....kiedy księżyc dochodzi do pełni :!:
Kiedy kwiaty zakwitają na potęgę :?: .....wtedy kiedy księżyc idzie do pełni.

Zwykle po pełni rośliny przycinam i nawożę bo na początku tak wyczytałam ale uważam, że to ma sens.
Tym samym po pełni i po zbiorach ...bo zwykle wtedy zbieram owoce na przetwory.....do następnej pełni się wzmocnią i znowu pchnięte promieniami księżyca pięknie zakwitną czy wydadzą następne owoce.
Można tu chyba mówić o tzw. cyklach.

Może to i cuda ale mamy przypływy i odpływy morza i na pewno z czymś są związane.
Ja stosuję kalendarz księżycowy przy pracach domowych i w ogrodzie i w jakimś sensie porządkuje to i systematyzuje moje prace.
Ciągle jednak obserwuję ogród i jego rytm ...to tak jak bicie serca.
Jestem zadowolona a zwłaszcza kiedy deszcz popada a potem słońce zaświeci.
Byle do wiosny kochani. ;:136
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

asprokol pisze:Teraz pewnie zaczniesz porównywać horoskopy
Hehe ja w horoskopy ani w inne zabobony nie wierzę, zapytałem tak z ciekawości bo byłem ciekaw dlaczego są takie rozbieżności :D Kalendarz kupiłem po to żeby notować w nim terminy oprysków, nasadzeń i innych prac na działce. Mam w podwórku zaprzyjaźnioną księgarnię gdzie właściciel zaproponował mnie kalendarz Marii Thun który sobie kupiłem. Na działce pokazałem sąsiadce która wszystkie czynności wykonuje ściśle wg kalendarza działkowca i to Ona zauważyła te rozbieżności, ale Ona też nie potrafiła rozwiać moich wątpliwości.
Elizabetka Ja dopiero trzeci sezon samodzielnie uprawiam działkę, więc nie mam doświadczenia w posługiwaniu się fazami księżyca ani innymi naturalnymi wspomagaczami upraw. :oops: Taki kalendarz powinien być pomocny takim laikom jak ja a nie wprowadzać mnie w zakłopotanie któremu mam wierzyć.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Józek ...przynajmniej miałeś odwagę przedstawić się z imienia. :)
Zapewniam Cię, że czym się więcej czyta tym ma się więcej wątpliwości.
Kalendarz z działkowca i Rytmy natury z internetu to to samo.
Trzeba byłoby poczytać o tej M.T. dlaczego ma swój kalendarz i coś więcej o niej bo może faktycznie ma swoje powody żeby go sygnować.
Po 3 latach działkowania już masz doświadcznie a po 100 lat to już na pewno wyrobisz sobie swoje zdanie. :lol: :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”