Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

vivien333 pisze:Ja też kupuję w FalaEM. A czasem na znanym portalu aukcyjnym.
Żyć już nie mogę bez EM-ów. I nie wyobrażam sobie jak wyglądałoby moje oczko wodne bez kul bokashi.
Napisz coś więcej jak działają w oczku wodnym, wiadomości z pierwszej ręki są najlepsze.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

EM - i oczko wodne

Używam melasę buraczaną i probiotyk dla zwierząt oraz drożdże paszowe.
Kiedy temperatura wody w oczku przekroczy 12 stopni stawiam w pomieszczeniu beczkę (100 l) którą zalewam ciepłą wodą (30-35 stopni) dodaje 6 kg melasy i wrzucam probiotyk oraz drożdże. Mała pompka 5 W tłoczy powietrze 24/24 i po 3 tygodniach wlewam te popłuczyny do mojego oczka.

Cały rok widać dno ( 150 cm) woda nie ma zapachu szlamu, ale co 4-5 lat wypompowuję wodę razem ze zgromadzonym szlamem w ogród. Bzdury na temat japońskich otrąb i zakupie EM traktuję jako zabawę dla tych którzy przespali kilka lekcji biologii.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Oprócz tego używasz filtry do wody?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Nie używam filtrów - ruch wody robią fontanny.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Bez filtrów? Niebywały sukces.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Senior pisze:
Napisz coś więcej jak działają w oczku wodnym, wiadomości z pierwszej ręki są najlepsze.
Ja mam małe oczko wodne (3000l), ale dość głębokie-ok 1,5m. Niestety, namnożyło mi się ryb, a jakoś nie ma dobrych rąk, w które można by je oddać, więc syfu nie brakuje... :?
Dopóki nie korzystałam z EM-ów, nie mogłam sobie poradzić ani z glonami, ani z kupą śmierdzącego szlamu. Oczywiście używam małego, beczkowego filtra, z którego co chwila wywalam masę szlamu, a do tego ciągle w użyciu była lampa UV. Mimo wszystko woda wyglądała kiepsko. Od dwóch lat wrzucam na wiosnę jedną kulę bokashi do oczka, a drugą do filtra. Woda jest niemal kryształowa.
W zeszłym roku tylko wiosną miałam włączoną lampę UV. Później, do końca sezonu działał sam filtr, bez lampy. Woda wygląda stokroć lepiej, niż wcześniejsze lata z lampą włączoną przez cały sezon. Sąsiad, który też ma oczko nie może się nadziwić, że mam taką czystą wodę.
Koszt właściwie żaden- jedna kula kosztowała jakieś 4zł...
Wklejam fotkę zrobioną w upały- woda wyglądała wtedy akurat średnio, ale i tak bez porównania z tym, co było przed EM-ami...

Obrazek

(tu większa fota-jakby ktoś chciał: https://photos.app.goo.gl/2ddDgPMgL84yHSC83 )

Namnażałam też własne EM-y. Zakupiłam małą flaszkę Emów do namnażania+ melasę (zestaw można zakupić w FalaEM). O ile pamiętam, nie używałam pompki tylko tzw gerglasu ;-)- Znaczy rurki fermentacyjnej do wina i 5 litrowej flaszki po wodzie mineralnej.
Mam maleńki ogródek, więc na moje potrzeby było akurat. Wydaje mi się, że działało równie dobrze, jak oryginał.
Jak mój M wrócił z delegacji, nie mógł poznać pomidorów (w donicach) i truskawek (rosną w wieży-truskawniku)- takiego nabrały wigoru...
kocham EM-y :-)
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź :D będę je stosował. Myślałem że jeden lub dwa filtry z lampą UV coś pomogą.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Wiesz. Filtr na pewno jest konieczny, bo nawet przy EM-ach trochę farfocli zawsze będzie ;-) Też chętnie postawiłabym dwa, ale nie mam miejsca, więc staram się czyścić ten jeden, który mam.
Lampa UV na pewno się przyda- ale radzę użyć jej na początku sezonu, przed wrzuceniem kul do wody. Później wyłączyć (o ile się da bez niej wytrzymać). Inaczej na pewno zabije część EM-ów i efekty mogą być marne.
Ja w pierwszym sezonie już widziałam efekty, ale były słabsze. W drugim roku było o wiele lepiej, ale dodam, że równie dobrze wpływ mogło mieć to, że pierwsze lato było słoneczne i gorące, a drugie- sami wiecie jakie było w zeszłym roku. ;:222
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
magbag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 maja 2013, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Żelazowej Woli
Kontakt:

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Przeczytałam tematy o EMach. Wiem na co je w ogrodzie używać i w jaki sposób. Jednak mam kilka istotnych pytań, na które mam nadzieję uzyskam tutaj odpowiedź :).
Właśnie dotarło do mnie 20l. EMów w baniakach po 10l.
Chce zacząć od ogródka warzywnego w sumie ok. 100m.2. Przy aktualnej upalnej aurze truskawkom i pomidorom zaczynają zwijać się listki i "klapią" łodyżki kwiatowe mimo codziennego, wieczornego podlewania. Mam nadzieję, że EMy trochę pomogą. W warzywniaku mam jeszcze ogórki, cukinię, dynię, papryki i rzodkiewki.
Pytania, wątpliwości mam takie:
1. Czy mogę jednocześnie, w tym samym dniu (wiem, że przy aktualnych upałach muszę późnym wieczorem) podlać i opryskać EMami? Chodzi mi szczególnie o 1 zabieg.
2. Po jakim czasie od oprysku/podlania mikroorganizmami można użyć podawania wodą z wodociągów, czyli chlorowaną?
Wiem, że chlor niszczy mikroorganizmy, ale przy upale, który jest teraz, chciałabym zastosować linię kroplujące, bo podlewanie z odstanej w zbiorniku 210L wody raz dziennie nie wystarcza (stąd zwijanie, schniecie liści). A linie kroplujące muszę podłączyć do kranu, więc woda chlorowana. Mam co prawda też kran z wodą z własnego ujęcia, ale niestety jest bardzo mocno zażelaziona, co wydaje mi się nie służy warzywom bardziej niż chlor.
Poza tym w sądzie, ogrodzie (poza warzywniakiem) mam automatyczne podlewanie- zraszacze podłączone do wody chlorowanej, ustawione na podlewanie wcześnie rano i późno wieczorem. Czy w tej sytuacji używanie EMów na drzewa owocowe, kwiaty, krzewy ma sens? W wieczór oprysku EMami oczywiście wyłączę podlewanie, albo zrobię oprysk w nocy. Ale czy potem rano albo od kolejnego wieczora (poranne mogę wyłączyć) może być podlewanie wodą z chlorem?
3. Czy gdy regularnie, zgodnie z zasadami podlewam/pryskam EMami mogę też używać magicznej siły (która jest nawozem mineralnym). Czy wtedy lepiej z magicznej siły zrezygnować, bo mogę przenawozić. Np. truskawki magiczną siłą można podlewać 2x w tygodniu - po wprowadzeniu EMów mogłabym 1x w tygodniu magiczna i 1x EMy. Czy taki schemat będzie OK?
To chyba wszystko o co chciałabym w tym momencie zapytać. Mam nadzieję, że ktoś przeczyta ten mój długi post i zechce podpowiedzieć :)
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Witam,
w przyszłym tygodniu będę sadził żywopłot z buka (ok. 80m długości). Część ziemi jest dość uboga, mimo poplonu (który się na tej części działki nie udał). Planuję pod buki dać odrobinę obornika. Wpadłem również na pomysł żeby przy podlewaniu do wody dodać EMy. Ktoś to stosował? Da to jakiś efekt? Oczywiście zabieg powtarzałbym wiosną.
Kreskania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 cze 2020, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

magbag

Ja mam ten sam dylemat, mianowicie skąd brać deszczówkę do podlewania upraw. Z tego powodu w zeszłym roku EMy dostawały jedynie pomidory, ponieważ jak zauważyłaś, chlor je zabija. Podlewasz raz na miesiąc EMami i one mają żyć, aby spełnić swoją rolę, dlatego podlewanie wodą chlorowaną raczej wyklucza użycie EMów.
A pomidory w zeszłym roku pięknie mi się odwdzięczyły.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Efektywne mikroorganizmy EM Cz.2

Post »

Deszczówkę biorę z... dachu :D
Mam wkopany zbiornik 1000l + dwie amfory po prawie 400l i beczkę 200l pod garażem. Zbieram z każdej rynny i choć ogród mam maleńki, to dach całkiem spory, a ogród na piasku wypije każdą ilość wody, żal marnować takie dobro.
Na portalu aukcyjnym można kupić zestawy: zbiorniki na deszczówkę wraz ze zbieraczami, które montuje się w rynnie.
Pozdrawiam,Vivien333
jbielec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 maja 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Kontakt:

Równowaga mikrobiologiczna w glebie

Post »

W tym roku testowałem EM-y. Układ ponad 80 mikrooganizmów.
Mnożyłem i pryskałem po glebie, po roślinach. I polecam.
W roślinach jednorocznych zmainy są łatwo zauważalne, ale i na drzewkach owocowych, które mi chorowały (np. jabłoń Witos) widzę dużą poprawę.
Zapewne gdybym miał dostęp do obornika krowiego czy owczego nie byłyby te opryski potrzebne, ale nie mam źródła krowieńca....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”