Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Hej. Dostałam właśnie pięć takich sporych roślin i mniemam, że to jednak nie scindapsusy jak myślałam :)
Przeczytałam wątek, parę rzeczy mi się rozjaśniło, ale tak się zastanawiam,
czy można je podlewać tylko do spodka czy lepiej do doniczki? Jak podlewać to towarzystwo?
Ja zazwyczaj podlewam rośliny sporo, czekam aż woda wycieknie z doniczek,wylewam z podstawek wodę i czekam do następnego podlewania aż ziemia będzie lekko sucha. Czy ziemia po podlaniu powinna być mocno wilgotna czy lekko wilgotna?
Towarzystwo zawiśnie na ścianie pomiędzy południowo-zachodnimi oknami/balkonem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Normalnie podlewasz od góry, tylko w okresie jesienno-zimowym rzadziej. Za każdym razem wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Ziemia powinna być wilgotna po podlaniu, ale należy uwzględnić przepuszczalność podłoża, wielkość rośliny i wielkość doniczki.
Polecam przesadzić rośliny do nowej mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu albo żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dzięki. Kupię po świętach agroperlit i wymieszam z ziemią i ciut większe doniczki niż mają. Czytałam,że one wolą mniej przestrzeni..no, ale te rośliny są bardzo duże, a rosną w bardzo małych doniczkach.
Najbardziej mnie martwi podlewanie,bo kurcze mam tendencję do przelewania.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Podlewanie od dołu (do podstawki) jest rewelacyjne jeśli chodzi o rośliny słabo ukorzenione. Wilgoć na dole stymuluje wydłużanie się korzeni, które próbując "dostać się do wody" rozrastają się ładnie. Jest to tez dobry sposób nawadniania roślin o wrażliwej szyjce korzeniowej.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Obrazek


To jest epipremnum prawda?
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

raflezja pisze:Pawelbn89! Ciekawy.
Pokaż przy okazji łodygi i inne szczegóły, którymi różni się od Marble Queen. Mam własnie odmianę Marble... i jest bardzo zmienna.
To jest "standardowa" odmiana. Ma złote przebarwienia w mniejszej ilości i łodyga jest zawsze zielona. (foto z internetu)

http://niepodlewam.pl/wp-content/upload ... 24x768.jpg

To jest Marble Queen. Przebarwienia są białe. Z wiekiem delikatnie zielenieją. Łodyga jest ciemno zielona z lekko białymi przebarwieniami. Ta odmiana ma tendencje do gubienia białego koloru i pozostaje jedynie ciemna zieleń.

Obrazek

To jest trudniejsza do zakupienia odmiana White Marble. Ma dużo więcej białych przebarwień, które mimo wieku nie zielenieją. Łodyga ma kolor żółty.

To jest aktualne zdjęcie. Roślina niestety choruje.

Obrazek

Tu jest zdjęcie z ok 1998 roku. Odmiana o dużej liczbie białych przebarwień i jasnych łodygach to White Marble, którego obecna fotka jest wyżej. Na zdjęciu dla porównania jest także odmiana standardowa.

Obrazek

http://abrimaal.pro-e.pl/araceum/epipre ... emnump.htm i pod tym linkiem dobrze są zobrazowane opisane odmiany i widoczne różnice.

Pierwsze zdjęcie zamienione na link - nie publikujemy zdjęć nie swojego autorstwa/mod.
tmadzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2017, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Tegoroczna zima nie jest zbyt dobra dla moich kwiatów. Masakra jakaś zaczęło się od fikusa i lecą jeden po drugim.
Mam teraz problem z moim epipremnum złocistym - liście zaczęły mi żółknąc od jakiegoś czasu. Czytałam w internecie, że to efekt przelania, ale zawsze sprawdzam palcem czy jest już sucha ziemia. Do tego pojawiły się brązowe plamy. Mam w domu preparat na grzyby u kwiatów może użyć? Przy jednej "odnodze" pojawiły się miniaturowej wielkości listki :evil:
Nie chce tego kwiatka stracić mam go po dziadku :( Dzisiaj naliczyłam z 7-8 żółknących liści :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Trzeba zajrzeć w korzenie i sprawdzić ich stan.
Poza tym ważne obok podlewania jest podłoże, nie sadzimy do samej ziemi a do mieszanki ziemi i jakiegoś rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tmadzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2017, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Mam w domu tylko keramzyt może być?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

W ostateczności, choć lepiej go dać na drenaż, a do ziemi dać albo agroperlit albo żwirek. Ten ostatni dostaniesz w akwarystycznym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tmadzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2017, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Niestety mimo przesadzenia dalej znalazłam 2 żółte liście. Korzenie nie były zgniłe, ale doniczka była za mała. Czy może to zółknięcie być spowodowane, że musiałam ściagnąc ja z dotychczasowego miejsca i na nowo ja potem tam ułożyć? Czy jednak coś może gnić? Szkoda mi tej rośliny.
Na tych łodygach gdzie lecą liście ciągle powstają nowe liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Każda roślina odchorowuje przesadzanie, poza tym epipremnum należy do tych roślin, które z czasem gubią starsze liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tmadzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2017, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Oby to było to bo szkoda mi jej :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”