Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Mnie w ramach eksperymentu udało się ukorzenić pomarańczę sinensis i taroccko, grejpfrut i kalamondynę. Najdłużej ukorzeniałem pomarańcze i kalamondynę, coś ponad rok. Ukorzeniałem po pięć zrazów z każdego cytrusa, a wypuściło korzenie chyba po jednej sztuce.
Rośliny nie chciały rosnąć i były marne.
Lepiej zaszczepić zrazy na 6-cio miesięcznych siewkach metodą "V" jest z tego duża frajda i rośliny zaszczepione szybko rosną. Mm fotki jak szczepiłem na takich maleństwach. Pieniek siewki szybko drewniał, a zraz miał duże przyrosty.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ja wysiałem dużo mandarynek, część już zeszła i teraz pozostaje czekać do około roku i szczepić z mandarynki która ma już owoce.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Jak pisałem powyżej ja już szczepiłem na siewkach 6-cio miesięcznych. Sadziłem pestki grejpfruta, pomelo i zwykłych cytryn. Można też posadzić pestki trifoliaty. Jak znajdę czas to poszukam fotek.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ja chciałem pomelo sobie albo kupić albo posadzić bo bardzo podobają mi się ich liscie, jak dla mnie najładniejsze drzewko z cytrusów.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Bo ja wiem, moim zdaniem najładniejsze liście ma Citrus Hystrix - Papeda.
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Co dolega mojemu kumkwatowi? Górne liście zaczęły się na obrzeżach przebarwiać na żólto tak jak na zdjęciu i opadać. Kumkwat tydzień temu został kupiony i jest dwa dni po owocowaniu. Stoi na parapecie południowym.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Pm2 ... yHAgg2FSuT
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/LUP ... u32r4sMmT0
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Wg mnie to poparzenie słoneczne, od zakupu padały na niego promienie słoneczne w większej ilości? Jeśli tak, to po zakupie trzeba roślinę zaaklimatyzować do nowych warunków. Zwykle tuż przed zakupem spędzają czas jedynie pod świetlówkami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Możliwe że od promieni bo stoi cały czas w słońcu. Nie mam możliwości ustawienia pod świetlówkami. Czy mogę postawić po prostu na parapecie południowym z zasłoniętą żaluzją? I jak długo się powinien kimatyzować? Ewentualnie postawić go gdzieś na pokoju z metrowym odstępem od okna południowego? Bo kupiłem także cytrynę i tych objawów nie ma a stoi w tych samych warunkach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Teraz pod świetlówkami nie ma sensu, w ogóle ich się używa tylko do doświetlania w okresie jesienno-zimowym. Zaaklimatyzować czyli trzeba stopniowo przyzwyczajać roślinę po zakupie do słońca. Po prostu przez jakiś czas wydłużasz czas z dostępem promieni słonecznych szczególnie w godzinach południowych, możesz na ten czas zasłaniać żaluzję albo odizolować na ten czas kartką papieru. Okres ten powinien mniej więcej trwać około 2 tygodni. Oczywiście dobrze, żeby przez ten okres były słoneczne dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ok to będą stały łącznie z cytryną na parapecie z zasłoniętą żaluzją. Codziennie będe odsłaniał na godzinę, dwie po południu jak promienie nie będa zbyt intensywne i zobaczymy czy stopniowo będzie dochodzić do siebie. Po okresie jak się zaklimatyzują rozumiem że mogą stać cały czas na południowym parapecie w pełnym słońcu?
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Czy ktoś posiada lime kaffir i zamierza ją przycinać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

patryk10015 pisze: Po okresie jak się zaklimatyzują rozumiem że mogą stać cały czas na południowym parapecie w pełnym słońcu?
Tak, oczywiście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ok, dzięki za porady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”