Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Drobne plamy na liściach w przypadku Cambrii mogą być od słońca, ale na wschodnim parapecie od niego to prędzej od późnej wiosny, chyba że są od zeszłego roku.
Wypuszczanie korzeni to normalna sprawa, w ten sposób roślina szuka dodatkowej wilgoci w powietrzu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ewcia234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2018, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plamy na liściach

Post »

Mi się tak dzieje często od słońca lub grzejnika w zimie, bo jak jest jesień czy wiosna to nie zauważam takich. A lato i zima to masakra.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Od grzejnika plamy się nie robią...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzień dobry!
Na wejściu zaznaczę, że przeglądnęłam posty w tym wątku od 2014 roku; piszę tę wiadomość, gdyż dalej mam wątpliwości, co z tym fantem zrobić, a sprawa może być nagła - nie wiem. Nie jest jasne dla mnie, kiedy należy plamiste liście wycinać, a kiedy nie i nie chciałabym zrobić czegoś głupiego ;)

Dostałam wczoraj białe cymbidium. Niestety, na jego liściach są niepokojące czarne plamy. Najwięcej na brzegach, nieco na końcówkach. Są czarne z żółtymi akcentami (kropkami, brzegami etc.). Dodatkowo liście mają delikatne, prześwitujące pod światło ciapki (na pierwszym zdjęciu) .
Roślina została zakupiona w markecie, mam ją od wczoraj i jeszcze nie podjęłam kroków pielęgnacyjnych ? trzymam z daleka od innych zielonych. Kwitnie. Opryskałam Previcurem, którego mam pod ręką.

Czy to jest jakiś grzyb, czy trudno orzec? Powinnam zaopatrzyć się w drugi, inny środek przeciwgrzybowy?

Z podobnymi objawami niektórzy straszą wirusem, jak wyczytałam...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

Też ostatnio takie miałam z marketu. Obciełam wszystkie liście do zdrowej tkanki, cięcie zabezpieczyłam nalewka propolisowa. Od 2 tyg nic się nie pojawia, więc raczej to nie była infekcja żadna. Między czasie opryskałam 2 razy na wiciornastki bo niestety były bw gratisie.
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

zabkamarta, dziękuję za kojące wieści! :)
Zdążyłam po drodze zaopatrzyć się w Topsin (mam już tyle roślin w domu, że pewnie kiedyś się przyda?).
Nie mam, niestety, propolisu ? może go zastąpić chemią lub cynamonem?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Tak, możesz zastąpić cynamonem albo sproszkowanym węglem. W sumie już oprysk preparatem grzybobójczym powinien pomóc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Witam serdecznie.
Proszę o pomoc w ustaleniu jakie może być pochodzenie plam na storczyku oraz czy zagraża to jego rozwojowi? To nowo zakupiony okaz, korzenie wydają się zdrowe. Po tygodniu te plamy nie są już tak czarne, raczej robią się przezroczyste.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

Uuu brzydko. Chory a czy te plamy są mokre czy suche? Izolacja od innych, ten dolny liść bym wycięła całkowicie a górny w połowie, bo może szkoda całego. Miejsce cięcia posmarować węglem apteczne lub cynamonem i ja bym go opryskałam np Topsin lub Previcur.
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. W dotyku te plamy są suche. Czuć natomiast, że w tym miejscu liść ma "aktywną tkankę", taką mięsistą (jakkolwiek profesjonalnie to nie brzmi :wink: ).
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

No to nie dobrze. Ja bym zrobiła tak jak wyżej napisałam. Dla mnie to choroba grzybiczna.
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Zgodnie z radą zakupiłam Topsin i będę działać. Poniżej przedstawiam stan tych plam po tygodniu. Jeden liść zżółkł. Proszę jeszcze o radę czy spryskać podłoże czy wyciągać storczyka z doniczki, oczyścić z podłoża i opryskać same korzenie? I czy liście też wymagają spryskania?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Możesz spryskać liście, tylko po oprysku odwróć odwrotnie roślinę, żeby woda nie została w zagłębieniach liści przy nasadzie z trzonem storczyka. Ten żółty liść odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”