Rośliny na skarpy różnego rodzaju

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
efrelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 sty 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Ja też przyznaję się do posiadania nasypu (sarkofagiem czasem zwanego, ze względu na rozmiar 5m na 4m).
Tak wyglądał chwilę po utworzeniu:
Obrazek
Po dwóch latach mam go dosyć. Wygląda jak poniżej:
Obrazek
Za stromy na rośliny - wszystko pięknie spływa z piaskiem (a u mnie tylko paski). Nie nadaje się pod większe krzewy. Jednorocznych bym się nie odważyła - za dużo by tego co roku potrzeba.

Na dziś pomysł to dołem gazony (dostępu do niedrogich kamieni nie mam, a ilości tego naprawdę duże będą potrzebne). Górą pewnie zostawię lawendę, choć połączyłabym ją z chęcią z czymś zimozielonym (trzmielina), do tego rogownica kutnerowata, rozchodnik ościsty, macierzanki, irga, w cieniu dąbrówki rozłogowe, może jakieś funkie.

Tylko czekać na dobry humor męża, żeby pomógł wkopać gazony ;)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

efrelka pisze: Tylko czekać na dobry humor męża, żeby pomógł wkopać gazony ;)

Nie lepiej zainwestować w palisadę?
efrelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 sty 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

PiotrekP pisze: Nie lepiej zainwestować w palisadę?
Boję się palisady, że nie utrzyma naporu ziemi.
Może na zdjęciach tego nie widać, ale ta górka ma 60 cm wysokości.

Chcę jedną warstwę gazonów (wysokości 30cm), co pozwoli na spłaszczenie górki.

Czy może ja czegoś nie wiem o palisadach?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Palisadę stawiasz na zaprawie betonowej w ziemi. Po to się ją stosuje żeby utrzymywała ziemię lub podbudowę na danej wysokości. Kup palisadę o wysokości 60cm i będzie to dużo lepiej wyglądało niż gazony. Jakieś 15-20cm musi być pod ziemią na podbudowie.
Ja jak bym miał robić coś takiego u siebie to bym wybrał palisadę o wysokosci 1m. Nie możesz zmniejszyć wysokości tego komina?
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Efrelka, przyznaję, że udało Ci się poniekąd okiełznać teren, znaczenie lepiej to teraz wygląda. Chociaż to nie efekt końcowy. :)
PiotrekP, niestety wysokości tych kominów nie da się obniżyć. I przez to powstaje problem.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Flyarek pisze: PiotrekP, niestety wysokości tych kominów nie da się obniżyć.

Oj uwierz mi że się da, sam takie zmniejszałem, wystawał tylko daszek z ziemi.
mamma_anna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 wrz 2016, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny na skarpy różnego rodzaju

Post »

U mnie sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza niż na zdjęciach powyżej, bo skarpa jest z piachu (północno-wschodnia). Planuję dać na nią ziemię/torf z worków, ale nie będzie tego więcej niż 10-15 cm i pytanie ile zsunie się wraz z pierwszym deszczem. Co ze wskazanych już w tym wątku roślin ma szanse zadarnić to trudne miejsce? Barwinek da radę? Ew. coś innego zimozielonego.

Mam fotkę z wczesnego etapu budowy, ale po lewej dobrze widać z jakim podłożem muszę się zmierzyć :(

Obrazek
Ulaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lut 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pnącza nadające się do umacniania skarp.

Post »

Dzień dobry,to mój pierwszy post,więc witam serdecznie :)
Forum czytam już długo,a teraz postanowiłam przełamać nieśmiałość i zadać pytanie.

Posiadam niedużą skarpę o nachyleniu ok 40 stopni ,wysokości 3m i szerokości 10m.Ziemia gliniasta,wystawa południowa.
Chciałabym ją ustabilizować na całej powierzchni w przeciagu sezonu i najlepiej roślinnością która nie będzie wymagała częstej pielegnacji (a więc "zwykła" trawa odpada).
Pewnego dnia natrafiłam na informację,że do stabilizacji skarpy można wykorzystać pnącza.Np.winobluszcze(zaroślowy,pięciolistkowy,trójklapowy),bluszcz pospolity,powojnik.
Chciałabym zapytać w jaki sposób pnącza są w stanie stabilizować skarpy,czy one leżąc na ziemi przerastają ją (kiedy się pną,"czepiają się").Czy jest realne tak ustabilizować skarpę ?


Nie chciałabym śmiecić i zakładać kolejnego wątku w innym dziale,więc jeszcze zapytam tutaj odnośnie traw niskich rozłogowych.
Zastanawiałam się jeszcze nad posadzeniem takiej trwa,ponieważ mam doświadczenie z mozgą,która w przeciągu sezonu z kilku korzonków porosła mi szczelnie duży obszar,ale jednak jest za wysoka i za twarda,czy znacie może takie ozdobne trawy które pozostają niskie i szybko się rozrastają?

pozdrawiam :D :D :D
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Pnącza nadające się do umacniania skarp.

Post »

Cześć :wit
Może nie jestem bardzo doświadczony,ale na skarpy nadadzą się między innymi barwinki (mocno przerastają podłoże).Mogę Ci polecić również Flox szydlasty,kwitnie bardzooo ładnie i jest gęsty.Niestety (a może na szczęście :wink: ) nie są to pnącza o które pytasz :? Co do bluszczów to Pospolity sobie poradzi (raczej-w zależności,czy skarpa jest w cieniu czy na słońcu ;:218 )
Niskie trawy to np.Futro Niedżwiedzia lub Kostrzewy.
Pozdrawiam :D
Ulaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lut 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza nadające się do umacniania skarp.

Post »

Dziękuję za odpowiedz :D

wystawa południowa
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Pnącza nadające się do umacniania skarp.

Post »

Ten bluszcz pospolity będzie rósł,tylko pod warunkiem,że będzie miał wilgotno.Może być też winobluszcz,ale on może "zaatakować" :D rośliny rosnące obok-owinie się wokół nich ;:173 Na tą skarpę to można też dać np.jałowce płożące,irgę ;:108 Oczywiście jeśli chcesz urozmaicić wygląd można posadzić rojniki,żagwiny,duże kamienie ;:32
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pnącza nadające się do umacniania skarp.

Post »

Irga płożąca jest bardzo ładna-zimozielona,ma piękne,czerwone owoce zimą i jest niekłopotliwa w uprawie,a zadarnia znakomicie..Winobluszcze w zimie to grube,gołe rosliny.
Halina
jjdj

Re: Pnącza nadające się do umacniania skarp.

Post »

Płożąca jeżyna Rubus tricolor ładnie zadarnia skarpy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”