Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Nie wiem co spowodowało taki kształt owocu. Jeżeli mi się ud to będzie dobrze, jeżeli nie to trudno. O siewkach tak zapylonych owoców wiem, lecz po wysiewie trudno uchwycić różnice genetyczne. Najprościej wychodzi to z mieszańcami trifoliat. Np. jeżeli kwiatek kumquata hindsii zapylimy pyłkiem trifoliaty i nasiona z tak uzyskanego owocu posadzimy, to po wykiełkowaniu jeżeli siewka będzie miała liście jak pomarańcza trójlistkowa to jesteśmy pewni że wyhodowaliśmy hybrydę.
W innych krzyżówkach jest to czasochłonne i na efekty trzeba by było czekać nawet 30-ci lat, aż taka hybryda wyda owoce.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Kupiłam ze śmietnika w hipermarkecie dwukolorową cytrynę w stanie agonalnym. Łysa bez liści, chyba została przesuszona, miała w doniczce opadłe cytrynki w białe paseczki. Na razie stoi łysol na zimnej klatce schodowej, nie wiem czy odbije, na razie jej nie ruszam dopóki pogoda bardziej słoneczna się nie zrobi. Dostaje 1x na tydzień minimalną dawkę wody i zobaczymy wiosną czy się obudzi. Pieniek ma solidny, bryła korzeniowa też konkretna.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Oby cytryna odbiła, szkoda że nie masz warunków na doświetlanie jej. Cytrusy pod koniec lutego bez doświetlania zaczynają intensywny wzrost, możesz wtedy dać ją na ciepły parapet.
Poza tym to my się znamy :D

---3 lut 2018, o 14:14---

Przed chwilą rozkwitł pierwszy kwiat cytryny wariegata, ten ma z kolei sześciopłatkowy kwiat

Obrazek
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Ciepły parapet to dla niej wykombinuję, ale doświetlam inne moje rośliny i nie mam tam miejsca na taką wielką cytrynę. Niech czeka, trudno, reszta cytrusów stoi obok i nie narzeka ;:215
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Skoro nie ma liści to po co jej doświetlanie? A ciepły parapet w lutym to też nie najlepszy pomysł.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ciepły parapet po to, aby ruszyła z wegetacją w przypadku doświetlania. Gdzieś już to pisałem że cytrusy postawione nawet na zimnym parapecie (dostęp do światła) na przełomie lutego i marca rozpoczynają wegetację bez doświetlania.
Cytrus bez liści niestety długo nie pociągnie, to nie są rośliny które zrzucają je na zimę (oprócz zwykłej trifoliaty, flying dragona oraz ich krzyżówek). Aby odżywić korzenie musi zachodzić fotosynteza, w innym przypadku roślina obumiera. A jak ma zachodzić fotosynteza bez liści?
Dlatego należy jak najszybciej wybudzić roślinę, aby wypuściła nowe listki - jeżeli jeszcze się to uda.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Przekonałeś mnie. Dzisiaj wyczaruję coś dla niej, choć to będzie na miarę cudu. No po co mi tyle roślin w domu ;:14
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Raz tylko doprowadziłem moje jedno drzewko do opadnięcia liści- na mandarynce. W zimę ziemia wyschła w doniczce i wszystkie liście opadły. Mandarynka stała wśród innych cytusów w chłodnym garażu. Nie wiem jak to się stało, że akurat o niej zapomniałem przy podlewaniu, ale straciła wszystkie liście. Spokojnie dotrwała w tym garażu do wiosny. Młode listki wypuściła już na wiosnę po wyniesieniu na zewnątrz.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Cytat zbędny/mod.

To co opisałeś to wyjątek który potwierdza regułę. Cytrusy w bardzo niskich temperaturach rzędu 4-6 stopni hibernują, ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze maleje. Niestety cytrus niepodlewany zaschnie na pewno.
Niekiedy zdarzają się cuda. Gdyby zimowanie cytrusów w stanie bezlistnym było takie proste, to w sieci roiłoby się od opisów takiego zimowania.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Dla wyjaśnienia. Mój nie zimował w stanie bezlistnym. Liście opadły mu w gdzieś tak pod koniec zimy. Nie wiem jaką to regułę mój przypadek ma potwierdzać jako wyjątek. Ot, po prostu zagapiłem się i tyle. Regułą jest raczej to, że zimę cytrusy spędzają w chłodnym pomieszczeniu, a Ty proponujesz przeniesienie go z chłodnego na ciepły , podejrzewam , że z dołu podgrzewny parapet, gdzie powietrze jest suche. Nie bardzo rozumiem dlaczego. Skoro wg Ciebie wystartuje w lutym ( u nie nie ma reguły na start w zimę) to niech startuje w chłodnym pomieszczeniu.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ponieważ Galaxy będzie go doświetlać, to może być w ciepłym pomieszczeniu nawet nad kaloryferem. Moje niektóre cytrusy zimujące w chłodnym bez doświetlania już powoli zaczynają ruszać.
Jej przypadek jest szczególny, chodzi o uratowanie cytrusa.
U mnie kwitnie już 8 różnych cytrusów, następne czekają w kolejce z pączkami.

---5 lut 2018, o 22:02---

Pierwsze kwiaty greipfruta, są bardzo duże:

Obrazek

Obrazek



---30 sty 2018, o 13:14---

Na taki kwiat czekałem dość długo. Po delikatnym usunięciu pręcików, postaram się zapylić go pyłkiem z innego kwitnącego cytrusa. Tym sposobem być może uda mi się wyhodować owoc - hybrydę. Teraz kwitnie mi 7 odmian cytrusów, pączek grejpfruta musi się postarać i szybko zakwitnąć, abym miał pyłek z innego cytrusa.
Najlepiej byłoby zapylić kwiat pyłkiem z ręki buddy.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Gdzie wyczytałeś tę informację jakoby cytrusy niedoświetlane wcześniej się budziły? Może źle Cię zrozumiałem, ale z Twoich wpisów tak to wynika.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Być może niezbyt precyzyjnie to napisałem, albo ty źle zrozumiałeś. Generalnie zimuję cytrusy w pomieszczeniu w ogrodzie. Temperatura tam panująca to ok. 8 stopni, na tyle mam nastawiony czujnik temperatury (mam tam jeszcze inne rośliny). Programator doświetlania nastawiony jest na 12 godzin. Tu rośliny hibernują. Część z nich niedawno przeniosłem do ciepłego pomieszczenia o temperaturze ok. 20 stopni gdzie są doświetlane przez 14 godzin. Te cytrusy od razu się wybudziły i wszystkie kwitną po podlaniu odpowiednią mieszaniną nawozów.
Trzecia grupa mniejszych cytrusów zimuje na parapecie okiennym (kaloryfery zakręcone) w temperaturze ok. 14-16 stopni bez doświetlania i te zaczynają powoli się wybudzać.
Pisałem że cytrusy na przełomie lutego i marca się wybudzają, w tym roku nastąpiło to wcześniej. Piszę na kilku forach i wszyscy to potwierdzają.
Przykładem jak szybko cytrus się wybudza jest moja trifoliata, która po tygodniu od wniesienia do ciepłego z lampami ma mnóstwo nowych przyrostów (temat o trifoliacie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”