Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Przecież napisałem, można zostawić. W żadnym wypadku nie wpływają na kondycję rośliny. Z czasem być może same odpadną.

Poczytaj o gutacji na necie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tyska3007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Cały czas byłam przekonana ze to jakieś szkodniki, ;) na kilku stronach było tak napisane. No dobrze dziękuje za cenne rady. :)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Przeczytałam cały wątek i trochę informacji w necie, ponieważ od wczoraj jestem posiadaczką Dendrobium nobile. Postawiłam w głębi pokoju i na razie podziwiam i wącham. Obecnie obsypany jest kwieciem i ma dwa przyrosty. Swoje rośliny podlewam tylko nawozami naturalnymi (w tym Phalaenopsis) i chciałam zapytać czy do Dendrobium muszę kupić jednak nawóz specjalistyczny. Dopóki nie przekwitnie muszę go podlewać i nawozić, więc proszę o radę osoby doświadczone w uprawie Dendrobium. Nie wiem w jakim podłożu rośnie i czy muszę go po przekwitnięciu przesadzić - bardzo się tego boję. Czekam na jakieś porady. ;:65
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dlaczego stoi w głębi pokoju? Dendrobium Nobile ma duże zapotrzebowanie na słońce.
Nawozy lepiej używać dedykowane dla storczyków, gdyż one mają trochę inne zapotrzebowanie niż zwykle rośliny. Ale nie uważam tego za jakiś wyznacznik udanej uprawy. Najważniejsze, żeby nie przesadzić z ilością jakiegokolwiek nawozu, gdyż storczyki mają niskie zapotrzebowanie na nawozy.
Odnośnie przesadze nią trudno mi doradzić, gdy nie widzę w czym rośnie.

PS a już widzę foto. To kiepskie podłoże. Ale ja mam jednego w takim i go tylko przesadziłam obsypująć to stare nowym podłożem. I tragedii nie ma o ile umie się pielęgnować rośliny z wyczuciem

To ten o którym mówiłam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Potwierdzam za Martą, dendrobium potrzebuje dużo światła i w głębi pokoju nie może stać.
Podłoże po przekwitnięciu dobrze zmienić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ekspresja pisze:Postawiłam w głębi pokoju i na razie podziwiam i wącham
Nigdy nie stawiam nowej rośliny od razu na parapet (zwłaszcza słoneczny). Zapewne w kwiaciarni stał w głębi sklepu, więc musi się u mnie zaaklimatyzować. Dziś kupiłam mu słonkę i jutro pójdzie już na swoje docelowe miejsce tj. parapet (wystawa sobie).
Mam jednak problem kiedy go podlać, czy mam czekać, aż pseudobulwa będzie się marszczyć, korzonki powietrzne są raczej żółte, nie zielone. Na razie codziennie zraszam wierzchnią warstwę ziemi i te przyrosty. Od 5 lat mam Phalaenopsisy, ale Dendrobium to dla mnie jednak wyzwanie.
Marta, te piękne kwitnienie na zdjęciu to rozumiem, że to już Twoja zasługa. Napisz czy eksperymentowałaś z wystawianiem na dwór jesienią, czy stał w chłodnym i dał radę zakwitnąć :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Zraszanie jest nie konieczne a wręcz zbędne, bo uniemożliwi przesychanie podłoża. Podlewaj jak doniczka będzie lekka wtedy przelej podłoże wodą i tyle. To będzie mniej więcej raz na tydzień w zależności od wielu czynników.

To kwitnienie to moje od A do Z. Wiosenne przyrosty i ma zimę teraz dojrzały psb i zawitły. Nie było Dendrobium na dworze ani w sezonie ani na jesień, ale w tym sezonie będzie werandowane. Do zainicjowania kwitnienia wystarczył nieogrzewany parapet, chłodne pomieszczenie, rozszczelnione okno na noc i przesuszenie podłoża
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jeśli coś mógłbym dodać, to psb może w różnym czasie dojrzeć do kwitnienia. Wszystko zależy od warunków uprawy oraz samego egzemplarza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. ;:167 Pozostaje obserwacja i własne doświadczenie i być może i mnie uda się doprowadzić Dendrobium do kwitnienia. Odezwę się jak przekwitnie, bo będę zastanawiać się nad przesadzeniem. ;:224
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Tak się trzęsę nad swoim Dendrobium, aby go nie stracić, że bałam się go podlać.
Dziś mija tydzień jak jest u mnie i odpadły z samej góry 4 kwiatki. Nie wiem czy on tak przekwita, czy jednak miał za sucho. Dziś moczyłam go 15 min i po wyjęciu doniczka była strasznie ciężka, chyba rośnie w torfie - co sądzicie :?:
Korzonki powietrzne jednak nadal takie jasno kremowe, a nie zielone....czy to norma :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Z takim podłożem drobnym typu torf doniczke należy przelewać wodą a nie namaczać. Jakby był w korze to wtedy namaczanie. Korzenie zazwyczaj nie są zielone jak przy Phalaenopsis.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Cześć :uszy
Mam Dendrobium Nobile już od 3 lub 4 lat :D Zawsze sobie co jakiś czas kwitło tak właśnie zimą/wiosną,a teraz nie chce zakwitnąć :? Czy może być to wina tego,że stoi w pomieszczeniu ok. 12-15 st.C :?:
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dendrobium teoretycznie powinno mieć w okresie jesienno-zimowym trochę chłodniej i jeśli psb nie rośnie powinno być bardzo rzadko w tym czasie podlewane. To stymuluje dendrobium do zakwitnięcia, oczywiście wtedy kiedy psb jest dojrzałe.
Czy w ciągu tych 4 lat zmieniłeś warunki świetlne, np ma teraz mniej światła?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”