Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Podpatruję Tw?j plan i szukam czegoś dla siebie. W tamtym roku miałam zamiar pożyczyć od Ciebie kilka pomysł?w na balkonowe doniczki,a teraz już nie pamiętam co to było ;:oj

Co do tej truskawki kiedyś tu omawianej to pojęcia nie mam o jej odmianie. To jakaś pozostałosć pozostałości,miałam ją wyrwać z chwastami ale ponieważ daje duże ładne owoce to pomyślałam że może warto ją zabrać na balkon. Tam będzie mogła spr?bować życia,bo na grządce jest ciągle obżerana przez ślimaki.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tak, tak, plany planami a pierwsze są słodkie papryki ;:306 Kupiłam tackę takich mini papryk słodkich kolorowych. Wydłubałam każdej z brzucha nasionka i wsadziłam prosto do ziemi. I proszę...
Obrazek
Muszę wykombinować jakiegoś domorosłego growboxa.
A propos ślimaków. One potrafią dostać się naprawdę wszędzie. Ja nawet na tarasie zbieram te dranie, ale mam sprzymierzeńca. Zadomowił się w pobliżu kos, który regularnie odwiedza taras. Zimą zjada owoce dzikiego wina, a latem... wcina ślimaki. Zostawia tylko skorupki ;:306 Na jesieni jak sprzątałam taras, z pod jednej ze skrzynek wymiotłam dosłownie pół wiaderka potrzaskanych ślimakowych domków :shock: Włażą na górę po dzikim winie, ale ja wyciągam z sałaty czasem jednego albo dwa. Resztę załatwia ptasior ;:167
Mam już zaplanowane siewy na luty i marzec:
rozsady i taras
2.02 - okra, papryki ostre
4.02 - ziemniaki -kolejne podkiełkowane sadzeniaki idą do donic
5.02 - cebula, por
7.02 - aksamitki
9.02 - sałaty wczesne, (pietruszka i koper na tarasie)
11.02 - bakłażany
16.02 - kalafiory i brokuły ( mam jakieś takie z etykietką siania po połowie lutego)
18.02 - szpinak nowozelandzki, kapusty wczesne
21.02 - papryki kolejne i bób

1.03 - miechunki
4.03 - rzodkiewki, marchew
8.03 - cebule dymki, sałata
11.03 - pomidory
18.03 - burak liściowy, szpinak do skrzynek
21.03 - kolejne pomidory

Jeszcze muszę sprawdzić zioła. Mam sporą kolekcję, a nie uwzględniłam ich w planach. Plany robię w oparciu o kalendarz siewów Marii Thun. Ale to nie reklama ;:170 W zeszłym roku pokusiłam się o porównanie kilku dostępnych na rynku kalendarzy i rozbieżności był tak diametralne, że aż poczułam spore zniechęcenie do korzystania z jakiegokolwiek biodynamicznego wudu-śmudu. No niestety tylko na chwilę ;:306 Co ja poradzę. Gdzieś we mnie głęboko tkwi przekonanie, że jesteśmy drobiną w kosmosie, na którą ten kosmos mocno wpływa. A "dni siewu" kupuje od ładnych lat, mam roczniki od 2009 roku chyba jakoś tak przyzwyczaiłam się, czy coś.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Od linijki to sadziłaś czy jak?
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu super ten gotowy harmonogram siewów. Mogę skopiować z małymi wyjątkami? ;:306
Pominę to co już posiałam. ;:167
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:306 od linijki. Nie nie od linijki, tak na oko. starałam się wszystkie ułożyć w tą samą stronę tym no -"pępkiem" ;:306 i jakoś tak dość zgrabnie wyszło.
Jasne Teresko kopiuj ile wlezie ;:306 , właśnie robię plan na kwiecień i maj. Opublikuję jak zsynchronizuję z posiadanymi nasionami.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Święta prawda z tymi kalendarzami, w każdym co innego, ale też z chécią odgapię terminy od Ciebie. Coś czuję, że w tym roku i mój balkon bardziej się zazieleni.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dziś ziemniaki poszły do donic. No sama jestem ciekawa co to będzie z tej uprawy zimowej.
Teraz robię listę bakłażanową i paprykową, bo papryki tak bez składu i ładu wyłożyłam do inkubatora. Znowu będzie jak w zeszłym roku super spontan jak się nie wezmę w karby.
Bakłażany lista 2018
Listada de Gandia
Green Apple
Bianca Rotonda Sfumata di Rosa
Turkish Orange
Czarnyj Krasawiec

to topowa lista
a teraz rezerwowi:
Almaz ( chyba nie miałam go w zeszłym roku)
Ping Tung ( niemożliwie plenny, choć owoce drobne)
Rosa Bianca ( za późno dostałam nasiona i nie wiem czy to nie ta sama odmiana co ta z topowej)
Matrosik ( pasiasty nowość)
Thai kermit ( maluch zielony w paski podobno jadalny)
Ruskij Skorospelyj
Patio
Ronde de Valence
Slim Jim


razem 14 odmian. I tak sporo.


Papryki:

słodkie top lista:

Pomarańczowa od Chudziak ( to był hit zeszłego sezonu, jak powtórzy cechy pokocham ją na zawsze)
Pomidorowa czerwona(Dumas)
Pomidorowa pomarańczowa (NN)
Sweet Bite Mix kolorów

i rezerwowa:
Corno di torro yellow
Żółto- pomarańczowa od Asi
Krasnyj Słoń
Kaskada
Yolo wonder
no i może jeden krzaczek Piqullio

Ostre
Top lista
Jamaikan Hot Yellow
Lemon Drop
Red Penis pepper


Poszukuję Peter yellow pepper - wygląda jak Red penis tyle, że jest żółta. Jakby ktoś posiadałby kilka nasionek na zbyciu to jestem wielce zainteresowana
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:oj Matko, jaka jesteś poukładana!
Wysiane, posegregowane, jak jeszcze dojdzie lista pomidorowa to już nic, tylko czekać na wiosnę i zdjęcia tarasu. ;:108
Awatar użytkownika
Eskimoska
50p
50p
Posty: 53
Od: 17 gru 2012, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północny Wschód:)

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Perfekcjonizm na każdym etapie ;:333
Serdecznie pozdrawiam - Agnieszka ;)
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Lista pomidorowa. Proszę bardzo.

Lp. Taras i pod tarasem
1 Buralino
2 Bloody Butcher
3 Black Sea Man
4 Big Yellow Zebra
5 Caro Rich
6 Copia
7 Czerwony paluszek
8 Dzieckij Słodkij
9 Dragon eye
10 Green Agate
11 Krasawica Moskwy
12 Malachitowa Szkatułka
13 Manitoba
14 Pendulina Orange
15 Ace 55
16 Liskin nos
17 Fireworks
18 Perła Ogrodu
19 Prune Verte
20 Petrusha Gardener
21 Golden Champion
22 Sumertime Dwarf
23 Green Martin Dwarf
24 Sean?s Yellow Dwarf
25 Emerald Giant Dwarf
26 New Big Dwarf
27 Beryl Beauty Dwarf
28 Brandy Fred Dwarf
29 Red Curant Dwarf
30 Teton de Venus
I inne Dwarfy jeśli dojdą nasionka od znajomych. Tylko 12 donic na tarasie, plus kilka mini koktajlówek; reszta pod tarasem dzięki temu, że w tym roku uszczupliłam listę ostrych papryk i bakłażanów.
A tutaj Zalesie:

1 Banana Orange
2 Brazylian Beauty
3 Black from Tula
4 Bołoto
5 Blue Ridge Mountain
6 Brandwine True Black
7 Czernomor
8 Cremee de Noire
9 Dr green Froster
10 Gogosha
11 Krym wysoki Grażynki
12 Korea Long
13 Maglia Rosa
14 Malachitowa Szkatułka
15 Malinowy Małgosi
16 Malinowy Irenki
17 Malinowy bez nasion
18 Mój stary malinowy Jode
19 Mandarin Cross
20 Ałtajskij Oranżowyj
21 Absinthe
22 Albenga
23 Arkansas Marvel
24 Jsoner
25 Persimon żółty
26 Polcio 29
27 Hippie Zebra
28 Humph
29 Hill Billy
30 Esmeralda Golasina
31 Jarson Falbaniasty 14/2 F4
32 Jarson 1 Zielono-malinowy F4
33 K149
34 K75
35 K20
36 Red Pear
37 Zebra Rita
38 Sybirskij Skorospelyj
39 Samocfiet Izmurodnyj
40 Scatolone
41 Sobokalskoje Czudo
42 Super Snowe White
Tutaj poszaleję, będę miała 5 ramek na 10 krzaków każdy. Jeszcze nie wszystkie nasionka mam więc jak dojdą lista troszkę się powiększy, najsmaczniejsze zrobię po 2 rozsady i będzie cacy.
Eskimoska do perfekcjonizmu to mi daleko ;:170 ale staram się bardzo ogarnąć wrodzone bałaganiarstwo :wink:
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu lista imponująca, a z karłami to zaszalałaś ;:333
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Uleńko, podejrzewam, że gdybym miała ich więcej to wychodziłabym powoli z wysokich nawet na zalesiu. Tam nie ma gruntu tylko pojemniki 120x120cm wysokie na 40cm i 240x120 wysokie na 30cm (mówimy na to ramki, ale w zasadzie to nic innego jak podwyższone grządki), co powoduje, że pielęgnacja wysokich krzaków jest utrudniona, Poza tym jest dość wietrznie. Dwarfy są odpowiedzią na wszystkie moje pomidorowe problemy. Szukam jak największej ilości odmian tego typu. Pewnie kilka topowych wyższych zostanie, bo jakoś już nie wyobrażam sobie sezonu bez takiej Malachitowej Szkatułki, albo Czarnomora, tudzież takich koktajlowców jak Cytrynek czy Dr Green
Lista imponująca ale każdego będzie jeden krzak ;:170
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu a ja miałam zagwozdkę z których zrezygnować, bo na liście mam 20 koktajlówek i 30 normalnych.
No to sieję wszystkie. Nic nie wykreślam! ;:306
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”