Sukulentowy kameleon

Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

A może ktoś ze szkoły plastycznej podłapie temat i zrobi na tym jakąś pracę? 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Nawet nie wiem jak kogoś takiego znaleźć, przecież nie dam ogłoszenia na facebooku: "Szukam kogoś, kto zrobi mi szkielet kamelona, dla Ciebie uznanie, dla mnie kameleon" :lol:

Znalazłem jeszcze jednego kamelona, z ogrodu botanicznego w Montrealu, ale szczerze mówiąc ten wygląda gorzej niż tamten, eszeverie się zbytnio rozrosły, i zatracił trochę kształt

http://www.thepoxbox.com/contentimages3/mim2132_033.jpg

A tutaj inne zdjęcie tego samego:
http://pphoto.gallery/mosaicultures-mon ... ousel-2678
Wrzucam link, bo zdjęcie było za duże.


Pierwsze zdjęcie zamienione na link - nie wklejamy zdjęć nie swojego autorstwa/mod.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

maron18 pisze:Nawet nie wiem jak kogoś takiego znaleźć, przecież nie dam ogłoszenia na facebooku: "Szukam kogoś, kto zrobi mi szkielet kamelona, dla Ciebie uznanie, dla mnie kameleon" :lol:
A właściwie dlaczego by nie? Głupsze (znacznie) ogłoszenia można na fejsie znaleźć.
Odnośnie szkoły: koleżanka coś takiego uskuteczniła, uczniowie w ramach warsztaty pospawali jej stelaże pod pnącza, za niewielką opłatą. Nauczyli się czegoś, warsztaty zaliczyli, zarobili co nieco, ona ma stelaże - wszyscy zadowoleni.
A siatkę do wypełnienia proponuję tynkarską.

Może zresztą zaczniesz od czegoś prostszego, żeby nabrać doświadczenia, jakaś półkula na przykład - do zrobienia samodzielnie z powyginanych i odpowiednio powiązanych drutów.

B.
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Co do tematu Kameleona to słabo to widzę.Ten ze zdjęcia jest obsadzony Echewerią o błękitnych kolorach i chyba rozchodnikiem żółtym.Rojników jest mało w kolorze (odcieniu) niebieskim-błękitnym,poza tym Rojniki zmieniają swoje ubarwienie przez cały rok,najpiękniej wybarwiają się wiosną,latem niektóre odmiany zielenieją
Rojniki muszą rosnąć w podłożu piaszczystym nie w torfie...taki stelaż musiałby być wypełniony jakąś siatką,matą kokosową,mchem...myślę tu o brzegach konstrukcji metalowej...wewnątrz podłoże piaszczyste...Rojnik musi mieć dostęp do podłoża czyli ziemi by ukorzeniać swoje rozety przybyszowe.
Poza tym Rojnik musi być wszędzie dobrze doświetlony -nasłoneczniony by dobrze rosnąć i ładnie się wybarwiać inaczej się wyciągnie i wypadnie(uschnie lub wymarznie)
W archiwum Allegro znalazłem takie ogłoszenie https://archiwum.allegro.pl/oferta/figu ... 71614.html firma zajmująca się takimi rzeźbami kwiatowymi...możesz się skontaktować zapewne otrzymasz wiele podpowiedzi
Na pewno potrzebowałbyś sporo Rojnika i rozchodnika do obsadzenia zależy też jak duża była by ta rzeźba
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Dzięki za znalezienie tego sprzedawcy, tylko (nawet gdyby się takiego czegoś podjęli) będzie problem z dostarczeniem kameleona przez pół Polski. I nie wiem, czy będą chcieli zrobić sam stelaż lub chociaż coś doradzić przy sadzeniu roślin do takowego, jeśli znajdę go gdzie indziej.
Co do kolorów rojników to jeśli nie znajdę niebieskiego, to najwyżej wezmę najbardziej zbliżony kolorem lub będę się inspirował innym kameleonem np. takim http://www.zivotinje.rs/slike/itemImg/1383604311.jpg lub takim http://zasoby.ekologia.pl/artykulyNew/8 ... 50x216.jpg
tylko nie będę robił tej białej linii na boku. Czerwonych i zielonych rojników akurat jest sporo, więc mogę zastąpić niebieskie czerwonymi.
Jeśli chodzi o ogromną ilość roślin to szczerze mówiąc liczę, że znajdę tutaj kogoś, kto sprzedałby mi rojniki w ilości i cenie bardziej hurtowej, bo cena rojników w sklepach to od 5-6 zł i to tych najpospolitszych.
Właśnie z powodu tego, że rojniki muszą się ukorzeniać to nie chcę stosować jakiejkolwiek włókniny, tylko gęste oczka, bo wtedy rojnik będzie miał swobodny dostęp do ziemi, a pomiędzy jego rozetami będzie metal.
Akurat fakt, że rojnik będzie zmieniał kolory to byłby najlepszy, w końcu prawdziwy kameleon też potrafi zmieniać barwy. Zwróć uwagę, że w cieniu eszeveri jest mało, ponieważ od spodu kameleona jest gałąź, którą mogłoby porastać coś innego niż rojniki.
Myślę, że łatwiej będzie obsadzić to rojnikami, niż znaleźć odpowiednią konstrukcję.
Wiesz co to jest za roślina ta jasnozielona? To chyba jakiś rozchodnik?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

maron18 pisze:Akurat fakt, że rojnik będzie zmieniał kolory to byłby najlepszy, w końcu prawdziwy kameleon też potrafi zmieniać barwy.
Dokładnie. ;:173
Może wysiej parę paczek nasion 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

To musisz pogłówkować jak wykonać taki stelaż Kameleona :)
Co do wypełnienia to tak, najlepsza będzie gęsta siatka metalowa lub pcv...która przytrzyma ziemię...musisz też wziąć pod uwagę, że ziemia może się wysypywać z konstrukcji, przy podlewaniu będzie się wypłukiwać (bo po posadzeniu roślin, będziesz musiał je nawodnić)
Wydaje mi się że, ten Kameleon ze zdjęcia ogonem jest oparty o ziemię i być może jakoś zakotwiczony
Kolorystyka Rojników jest dość bogata więc z łatwością da się coś dobrać. Niebieskiego Rojnika można zastąpić też rozchodnikiem
Sedum reflexum -ma niebieskie pędy...choć jego forma wzrostu może się gryźć z rozetami Rojników
Drzewo nie wiem czym jest porośnięte, ale można na taki pień obsadzić bluszczem lub winobluszczem-szybko się rozrośnie...a dodatkowo winobluszcz np. jesienią przebarwi się na czerwono
Wysiewać Rojników nie proponuję, bo na efekt będziesz musiał czekać 3lata...tyle potrzeba by dorosły i odpowiednio się wybarwiły.Rojniki nie powtarzają cech matecznych, więc nie wiesz też co z nich wyrośnie- jakie kolory. Chyba że, jesteś cierpliwy :D
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Rojników siać nie będę, bo przed kupieniem mojej pierwszej sadzonki siałem wiele torebek nasion rojników i nigdy nie wzeszły.

Co do konstrukcji, to tak właśnie planuję zrobić. Na drzewo też chciałem dać bluszcz, ale rzeczywiście winobluszcz będzie lepszy.
Kameleon chyba rzeczywiście jest przytwierdzony ogonem do ziemi, bo na jednej stronie coś chyba o tym było.

Znalazłem pięknego rojnika, w sam raz dla czerwonego kameleona.
https://sites.create-cdn.net/siteimages ... 1442788958
Oraz żółty do tego samego kameleona:
https://i.pinimg.com/originals/d6/72/8d ... 0ef9b2.jpg
Ten też jest świetny:
https://i.pinimg.com/736x/5b/d7/9b/5bd7 ... plants.jpg

Takie rojniki to chyba będę mógł kupić tylko przez internet, bo mam już chyba wszystkie, które sprzedają w sklepach ogrodniczych w Warszawie.
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Nie sugeruj się tak do końca zdjęciami z netu, bo są często przekłamane lub przerabiane w programach do obróbki zdjęć :wink:
Odmiana Flasher do której podesłałeś link, wygląda tak http://www.sempervivum-liste.de/Sempervivum/Flasher w różnych porach roku. Żółty Rojnik to Cmira'ls Yellow -mam go w swojej kolekcji...nie polecam do obsadzeń Kameleona-jest malutki i bardzo słabo rośnie i przyrasta.Trzeciej odmiany nie znam.
Jakie masz Rojniki - odmianowe czy takie bez nazwy?
Moja kolekcja liczy ok 140 odmian Rojnika (Setkę moich odmian możesz zobaczyć w moim podpisie zakładka "Rojniki moja kolekcja"....pozostałych nie mam jeszcze zdjęć :wink: )
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Tak od razu sobie pomyślałem, że to zdjęcie jest "trochę" podkoloryzowane. Co do żółtego rojnika, to właśnie dlatego wolę zapytać osobę, która się na tym zna, bo ja, nie mając większości rojników, nie wiem jak będą rosły.
Większość odmian moich rojników kojarzę, mam kilka pajęczynowych, w tym 'Rubrum', ten, co ma okrągłe liście, taki srebrny, co ma jakby kolce, widziałem, że Ty też go masz. Mam też wiele odmian typu 'Rubin' itd. Kilka rojników wstawiłem do identyfikacji zdjęć o tutaj viewtopic.php?f=35&t=99326
Oprócz tych tutaj mam jeszcze wiele odmian, których albo nie mam zdjęć, albo po prostu ich nie wstawiłem do identyfikacji.
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Z żółtym Rojnikiem będzie problem -takich intensywnie żółtych jest mało...są też Jovibarby heuffelli o żółtym wybarwieniu, ale są ciężko dostępne i tylko za granicą. Mogę zaproponować żółtego rozchodnika ościstego 'Angelina' jest żółty przez cały sezon.
Na pewno w takiej kompozycji Kameleona dobrze sprawdzi się Rojownik pospolity (Jovibarba sobeliferum) przyrasta niesamowicie szybko i tworzy zwarte powierzchnie.
Mam nadzieję ,że się pochwalisz swoimi poczynaniami :D
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sukulentowy kameleon

Post »

Tego rojownika posiadam i rzeczywiście bardzo ładnie rośnie :) Jak już będę miał konstrukcję to jeszcze się rozejrzę za roślinami, bo w końcu się okaże, że mam rośliny, a nie mam szkieletu ;:306
Jak coś poczynię w kierunku praktycznym tego kameleona to zdjęcie na pewno wstawię, tylko nie niej nastąpi to zbyt prędko. Pewnie najwcześniej w sierpniowe lub wrześniu, bo samo znalezienie osoby, która wykona taką konstrukcję jest problematyczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”