Akacja srebrzysta (Acacia dealbata)

Drzewa ozdobne
robis80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 cze 2013, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: akacja srebrzysta

Post »

Schnie mi niemiłsiernie i opadają listki Akacji Srebrzystej, został już tylko górny najnowszy odrost :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: akacja srebrzysta

Post »

A nie została zalana przypadkiem? Nasłoneczniony silnie parapet i silniejsze podlewanie może zaszkodzić młodej roślince. Akacje lubią suchą glebę. Lepiej trzymać ją bardziej w półcieniu, pod jakimś drzewem niż na słońcu w dodatku pod ścianą.
robis80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 cze 2013, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: akacja srebrzysta

Post »

Czy przelana, wiesz możesz mieć rację bo ma stale wilgotno do tego stopnia iż w podstawce stoi woda, ale to tylko z tego powodu że wyczytałem że w okresie wzrostu potrzebuje obfitego podlewania.
PS.
Doradźcie proszę czy może pomóc użycie zamiast ziemi włókna kokosowego? Mam sprasowane 1/3 kostki więc na niedużą doniczkę po spulchnieniu za pomocą namoczenia wystarczy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: akacja srebrzysta

Post »

Ja dodaję włókno kokosowe do ziemi roślin o wrażliwych korzeniach np. dla niecierpków, samego nigdy nie używałam, ale myślę, że możesz tak zrobić.
robis80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 cze 2013, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) - nie robinia ani mimoza

Post »

Witam serdecznie. Widzę że temat o Akacji Serbrzystej od roku jest nie poruszany w tym wątku więc ja mam pytanie - Z jakiego powodu w młodym drzewku - zasiane w lutym - usychaja i opadaja liście?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) - nie robinia ani mimoza

Post »

Przede wszystkim - w jakich warunkach rośnie? Bo może to być spowodowane np. przesuszeniem, przelaniem, atakiem przędziorków, chorobą grzybową, złym podłożem itd. Trzeba najpierw wykluczyć to co mogło jej zaszkodzić.
moim roślinom często pomagało przeniesienie na dwór albo przesadzenie.
robis80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 cze 2013, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: akacja srebrzysta

Post »

Niestety drzewko umarło :( zrobiło się suchutkie i padło.
Mam jeszcze kilka nasion AKACJI SREBRZYSTEJ jutro zaleje wrzątkiem na kilka godzin i zasieję. Naprawdę chętnie przyjmę wszystkie porady jak od samego siewu dbać, by się cieszyć drzewkiem.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) - nie robinia ani mimoza

Post »

Moje dwie akacje wysiałam wiosną w doniczce do tunelu. Do jesieni rosły w cieple, były dość zwarte, nie wybujałe. Nastała zima i ciężkie czasy z oświetleniem. Zauważam, że dolne liście zasychają, myślę, że słabe światło jest powodem. Pokój jest dość chłodny, nie przesadzam z ogrzewaniem, bo cały jest zawalony kwiatami :D podlewam dopiero, jak widzę, że ziemia przeschła.
Lante
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 sty 2018, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Akacja Srebrzysta nasiona.

Post »

Witam. Mam zamiar wysiać nasiona akacji ale znalazłem sporo rozbieżności co do wysiewu, na opakowaniu rośliny jest napisane żeby nasiona zalać wodą o temp. 80-90 stopni i odstawić na 5 godzin po czym wysiać do ziemi uniwersalnej. Ale na internecie znalazłem inne informacje np. żeby naciąć nasiona i zalać letnią wodą na 48h po czym wysiać do kwaśnej ziemi. Trochę duże te rozbieżności a posiadam tylko 7 nasion, jakie jest wasze zdanie na ten temat ?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Akacja Srebrzysta nasiona.

Post »

A słyszałeś o skaryfikacji? Obie metody są poprawne, tylko zastanów się czy jesteś w stanie naciąć w taki sposób nasiono, żeby go nie uszkodzić.
Do skaryfikacji takich nasion zalecane jest zalanie wrzątkiem i pozostawienie aż spuchną, tu poczytaj i ten zastosuj /w razie czego przez tłumacza/ https://davesgarden.com/guides/articles/view/452
Lante
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 sty 2018, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Akacja srebrzysta (Acacia dealbata)

Post »

Dzięki za link pelikano11 sporo informacji tam znalazłem, ale nadal nie wiem w jakiej ziemi zasadzić. Zwykła ziemia uniwersalna czy kwaśna?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Akacja srebrzysta (Acacia dealbata)

Post »

Ja bym Ci radził zrobić mieszankę samemu. Masz trochę czasu, bo bez sensu jest teraz wysiewać.
Podłoże powinno mieć ok 6,5 pH. Ja bym zrobił na bazie podłoża do wysiewu i pikowania (np Kronen jest dobra i ma trochę nawozu) + perlit + żwirek + bardzo drobna kora. Na obcojęzycznych stronach dodają też trocin z drzew liściastych, ale muszą być zleżałe, ok. roczne. W sumie coś podobnego jak podłoże dla sukulantów. Jeżeli sam będziesz mieszać korę czy żwirek to wypraż w piekarniku. Tu masz trochę info https://getbusygardening.com/diy-succul ... ting-soil/
i zdjęcia podłoża https://www.google.pl/search?q=Acacia+f ... Tho5hpmVqM :

Doczytałem, że masz 7 nasion..? Przy okazji szukania nasion w necie zobaczyłem, że Vilmorin sprzedaje nasiona akacji za raptem 2,50 PLN, powinno być 20 sztuk w paczce.
Lante
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 sty 2018, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Akacja srebrzysta (Acacia dealbata)

Post »

Pozostałe wysiałem zeszłej wiosny ale nie doczekałem się roślin pomimo postępowania jak napisano w instrukcji siewu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”