Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

W przyszłym sezonie chyba wrócę do uprawy bakłażanów bo zdecydowanie bardziej mi pasują niż cukinie tylko jak je uprawiałam w tunelu to miałam inwazję przędziorka na krzakach :(
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Skoanna, te podłużne bakłażany w koszyku to chińskie Pintung Long czy jakaś inna odmiana?
Na przyszły rok zamówiłam nasiona w Chinach, może to będą takie :roll:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Te najdłuższe jasno fioletowe? Te akurat dostałam dwa lata temu od forumki jako chińskie podłużne.
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Mam bakłażany Striped Toga, malutkie owoce, zastanawiam się jak to przyrządzić, czy to jest w ogóle jadalne? :) Ktoś coś z nich robił może?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Kupiłam dziś w Auchan takie bakłażany, potrzymam je trochę, może dojrzeją nasiona.
Obrazek
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Witajcie
W poprzednim sezonie zacząłem uprawę oberżyny ale miałem tylko jedną odmianę Black Beauty. Chciałem teraz spróbować innych odmian i proszę abyście polecili jakieś sprawdzone odmiany. W ogrodniczym natknąłem się tylko na VIOLETTA LUNGA, TSAKONIKI i AVAN F1. Ktoś może je uprawiał? Oberżyna będzie rosła w polu.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Mogę polecić Tsakoniki, bezproblemowa, w drugiej połowie sezonu już ładniej wiązała (miałam je w wiadrach, nie w gruncie, może to je z początku blokowało), równie smaczna co Black Beauty, ale też bardzo efektowna :) U mnie robiła za ozdobę tarasu :D

edit// jest i zdjęcie:
Obrazek

Miała w sumie cztery owoce i to było o jedne mniej, niż krzaczek Black Beauty. Trzeba ją było dobrze podkarmić, żeby zechciała owocować. Ta jest jeszcze mała, potem dorosła.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Dzięki Aguss85
Kupię nasiona i spróbujemy. Faktycznie wygląda efektownie :D Ciekaw jak sobie poradzi w gruncie. Na opakowaniu jest napisane, żeby sadzić pod folią. W ubiegłym sezonie miałem kilka krzaków pod folią ale nie rosły za dobrze. O wiele lepiej wyglądały te w polu.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

:wit Krzysiek. Świętokrzyskie? Czyli jesteśmy sąsiadami. No to opowiem o swoich grunciakach zeszłorocznych zza miedzy. Większość bakłażanów miałam w pojemnikach,ale z racji na niemożliwie wielką ilość rozsad jakie poczyniłam, część wylądowała w gruncie. Ogólnie gorzej się sprawowały niż te w donicach. Owszem miały plon, ale drobniejsze owoce i szybciej dopadły je grzybowe choróbska. Najlepiej radziła sobie Lista de Gandia, taki pasiasty oberżynek podobny do Tsakoniki, i chiński podłużny, reszta miała po 2 owoce, głównie dlatego, że miała mocno opóźnione kwitnienie w stosunku do donicowych. Jak sie zebrały do kwitnięcia to zrobiła sie jesień ;:131 W tym roku nie planuje juz oberżyn w gruncie. Wszystko pójdzie do donic. Zdecydowanie uprawa donicowa lepiej mi idzie ;:224
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Witaj Aniu
Tak, Świętokrzyskie (okolice Ostrowca Św.). Ja miałem tylko Black Beauty, rosły ładnie i miały po 3 i 4 owoce. Był też krzak z 5 owocami.
Pod folią nie chciały rosnąć, owoce małe i po 1 lub 2 na krzaku. Raczej już nie będę ich sadził w foliaku. Ok. 15 sierpnia dopadła ich jakaś choroba grzybowa i liście zaczęły usychać ale na szczęście owoce zdążyły dojrzeć. Teraz chciałem spróbować z innymi odmianami dlatego zwróciłem się od Was o poradę. Aniu jak dużych używasz pojemników do bakłażanów? jakiej ziemi? czym je nawozisz?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

A to jednak trochę dalej do siebie mamy, bo ja pod Małopolską granicą ;:170

Odpowiadając na Twoje pytanie: pojemników od zeszłego roku używam różnych, z zależności od odmiany :
Obrazek
te o mniejszych owocach w 10-15l kubłach.
Obrazek
Te o większych owocach w donicach 25l.
Obrazek
W minionym roku ze względu na niewyobrażalną ilość rozsad nawet sadziłam w wiadrach ;:224 i to przeźroczystych. Jakoś nie przeszkadzało to roślinom. Co do nawożenia, z każdym rokiem troszkę mi ewoluuje nawożenie w kierunku mineralnego, choć z gnojówek roślinnych nie zrezygnowałam zupełnie. Sadziłam w zasadzie w różnej ziemi, ostatnio chyba większość odmian w mieszance podłoża warzywniczego z kompostem i perlitem.
Jeśli masz chwilkę czasu i ochotę, możesz zerknąć tu: http://balkonowywarzywnik.pl/baklazany-w-donicach/ Opisałam nawożenie, to z zeszłego sezonu, i część odmian. Nawożenie jednak tak jak przy pomidorach, zależy od odmiany, jedne lubią więcej, drugie niekoniecznie. Podłużnym i tym o małych owocach pasowały eko mieszanki typu obornik, wełna, i żywokostówka, ale już te wielkoowocowe nie szło wykarmić w ten sposób. Będę dalej eksperymentować jak sądzę. Mam w tym roku kolejne odmiany do przetestowania.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

:wit Artykuł przeczytałem a strona dodana do zakładek. Piękne te Twoje bakłażany ;:138 Mam duże donice i trochę wiader więc spróbuję swoich sił
w uprawie. Te w gruncie też codziennie podlewałaś? Na bakłażany mogę stosować ten sam nawóz jak na pomidory? Jaki stosunek perlitu do podłoża warzywnego i kompostu?
Pozdrawiam Krzysiek
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Witam, w tym roku robię pierwsze podejście do bakłażanów. Posiadam nasiona black beauty i violetta lunga, rośliny będą docelowo rosły pod chmurką, ale początek będzie w grow box'ie a później zabudowany balkon. Pytanie mam czy to już ten moment?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”