Orzech włoski - uprawa Cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Albo wstawić do chłodnego pomieszczenia, wiosną ruszy lepiej niż teraz.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Zgadza się, temperatura i natężenie światła powinny zmieniać się w parze. Pomieszczenie powinno być chłodne i dość jasne, czyli przy oknie gdzieś w garażu, kotłowni.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

No i czy to wiaderko ma dziury w dnie, bo taka sadzonka korzenie ma masakrycznie duże.
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Och, to ma widocznie za ciepło. I stoi od północnej strony w kuchni. Myślę, ze lepiej mu się zrobi w takim razie, jak przeniosę do salonu od str południowej na parapet. Tam też jest chłodniej. Niestety nie mam takiego pomieszczenia, w którym byłoby chłodno, ale nie zimno i byłoby światło.
Dziur nie ma od spodu wiaderka.
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
maciek1919
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sty 2018, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Witam na forum :) mam zamiar posadzić sobie orzecha włoskiego, ze względu na to że glebę mam słabą (piaski +glina) planuję wykopać dół o około 2 m średnicy i 2 m głęboki, na sam spód dać z pół tony podłoża po uprawie pieczarek, i przysypać to mieszaniną gliny, piasku i kredy. Dobry mam pomysł? Czy jak korzenie orzecha dotrą do nawozu to na hura drzewko wtrąbi azot i padnie?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Na piachu, wraz z ojcem robiliśmy podobne przystosowanie by posadzić półkarłowe drzewka. Polegało to na tym że na dno dołka około metra głębokości wrzuciliśmy przywiezioną glinę, na to zieleniznę jaka pod ręką, a wypełnienie dołka kompostem wymieszanym z glebą wykopaną wcześniej lecz bez tej najlichszej żółtej. Drzewka miały dobry start i wyrosły. Dwa metry to straszny dół, a żyznym dodatkiem poprawisz strukturę całości.
Schemat granulometryczny powinien być taki, że cięższe gliniaste na dół a im bardziej do góry to luźniejsze i bardziej próchniczne. Kredy to tyle by doprowadzić do odczynu obojętnego.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Może obrazek korzeni młodziaka pomoże, miarka na pudle ma 10 cm
Obrazek
A tu system korzeniowy https://apps1.cdfa.ca.gov/FertilizerRes ... alnut.html U orzecha potężny.
O ile ja wiem, to nie daje się nawozu pod korzeń, tym bardziej tak bogatego. Ziemię się przygotowuje po całości, dbając przede wszystkim o wcześniejsze zwapnowanie. Nawozi się kilkuletnie.
maciek1919
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sty 2018, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Dzięki Ci za ten link, nie spodziewałem się tego że to to aż tyle azotu w tej słonecznej Kaliforni używają . . . po prostu dla mnie kosmos, w jednej naszej rodzimej książce przeczytałem, żeby dawać tak ze 100 g max pod drzewo :D a tam już pięciolatkowi dają ze 2 funty :D ja chyba wykopie ten dół, sypnę tego podłoża, zasypię je wapnem tlenkowym (żeby się pozbyć jak najwięcej azotu), nie wiem jeszcze jakim sposobem ale wymieszam to to jakoś z góry i wymieszam trochę z glebą :) dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

pelikano11 pisze:Może obrazek korzeni młodziaka pomoże, miarka na pudle ma 10 cm
Obrazek
A tu system korzeniowy https://apps1.cdfa.ca.gov/FertilizerRes ... alnut.html U orzecha potężny.
O ile ja wiem, to nie daje się nawozu pod korzeń, tym bardziej tak bogatego. Ziemię się przygotowuje po całości, dbając przede wszystkim o wcześniejsze zwapnowanie. Nawozi się kilkuletnie.
WOW ;:111
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Bez przesady, ziemia popieczarkowa nie ma aż tyle azotu. Ja kopałam doły pod orzechy 1,5x1,5 m, na spod glina, a potem warstwy 10cm obornik na to 10cm ziemi gliniastej (tak wymyśliłam żeby uniknąć mieszania, z czasem i tak sie wszystko wymiesza). Obornik czasem był bardzo świeży, nieprzerobiony. I tak aż do wypełnienia dołka. Tylko wokół samej bryły korzeniowej nie dawałam już obornika tylko samej dobrej ziemi, kompost. Drzewka rosną już 4 lata i nic im nie jest. Ładnie przyrastają, przeazotowania nie widzę.
Awatar użytkownika
Ewcia234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2018, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Ja kupiłam orzech włoski i zastanawiam się po ilu mogę spodziewać się orzecha włoskiego. Słyszałam, że długo trzeba czekać.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Szczepiony czy nie?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Szczepione orzechy włoskie mają żywotność 50 lat, a z nasiona kilkaset lat. Przynajmniej tak mam napisane w starym poradniku działkowca.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”